Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Унгария на Орбан води борба на четири фронта

0 коментара
Виктор Орбан

Унгарският премиер Виктор Орбан, който в неделя ще се кандидатира за четвърти последователен мандат, неуморно променя страната си, пренебрегвайки критиките на Запада, който го упреква в авторитарен уклон.

Дотолкова, че през 2020 г. влиятелната американска НПО "Фрийдъм хаус" извади тази централноевропейска страна от списъка на демократичните държави и я нареди в този на "хибридните режими" - първа в Европейския съюз (ЕС).

Завой към "хомофобия"

"Страната на приказки за всички", цялостна колекция, която превърна Чаровния принц в гей, стана лозунг на противниците на Виктор Орбан.

От лятото на 2021 г., обсъждането на хомосексуалността пред малолетни се наказва с глоба.

Този закон, който всъщност почти не се прилага, е кулминация на поредица от мерки, предприети през годините и преценявани от НПО като ""омофобски".

58-годишният министър-председател иска да остави свой отпечатък, предпочитайки "нелиберален" разказ в обществен и културен план, въз основа на "защитата на християнска Европа".

"Традиционните ценности" на семейството и брака бяха вписани в конституцията при завръщането му на власт през 2010 г.

Воден от същото желание за "защита на унгарската идентичност", Орбан атакува мигрантите и подкрепящите ги НПО, като ограничи правото на убежище и издигна бариери по границите. Това стана повод за няколко осъдителни решения срещу Унгария от Съда на Европейския съюз.

Близост с Путин

Това желание за приключване с комунизма не пречи на унгарския лидер да "изтъче" привилегировани отношения с Владимир Путин в рамките на политика на откритост към Изтока.

Виктор Орбан, който през 2014 г. беше хвалил "руския модел", обича да изтъква доброто си разбирателство с руския президент, с когото се среща почти всяка година.

Прехвърляне на централата на московска банка в Будапеща, подписване на мегадоговори, енергийни с "Росатом" и газови с "Газпром", използване на ковид ваксина "Спутник"… белезите на сближаване се умножиха.

След началото на нашествието в Украйна Унгария приема бежанци, но отказва да изпрати военна помощ и забрани прехвърлянето на смъртоносни оръжия през своя територия.

Той следва трети път, който не е нито този на Вашингтон, нито е проруски като сръбския, и противоположен на този на Полша, Румъния и Словакия, останалите гранични държави от ЕС и НАТО.

Орбан се обърна и към Пекин. Обвързвайки се с Доналд Тръмп и бразилеца Жаир Болсонаро, той одобрява "силните мъже".

Челен сблъсък с Европа

След години на напрежение, 2021 г. отбеляза развода на Виктор Орбан с консервативните му европейски партньори. Неговата партия ФИДЕС затръшна вратата на групата на Европейската народна партия в Европейския парламент и започна преговори, за да се сближи с крайната десница.

Втвърдиха се отношенията и с Европейската комисия: тя въведе безпрецедентен механизъм, който позволява лишаване от еврофондове на държава, където се наблюдават нарушения на върховенството на закона.

Утвърден през февруари от Съда на ЕС, този механизъм още не е активиран. Но междувременно, Унгария още не е получила 7,2-та милиарда евро по плана за възстановяване след ковид.

Брюксел говори за проблеми с обществените поръчки, за конфликт на интереси и за корупция.

Будапеща отговаря, че това е "политическо решение", оспорвайки "злоупотребите с власт" на "бюрократичния елит" срещу "унгарския народ".

Шпиониране на населението

Когато през 2021 г. избухна скандалът "Пегас", Унгария бе единствената държава от ЕС, посочена като потребител на израелския шпионски софтуер.

Подобно на Мароко и Мексико, правителството се е възползвало от тази технология, за да следи 300 телефонни номера, според международен медиен консорциум. Властите, без да потвърждават това, твърдят, че не са нарушили правилата.

Кое е общото между обектите на следене, независимо дали са журналисти, адвокати, на изборна длъжност или бизнесмени: те са против правителството.

През 2016 г. Унгария беше осъдена от Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ) за прецизна промяна на закона, така че да легализира тези практики.

По БТА

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.