Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Унгарската левица е изправена пред съкрушително поражение на изборите през април

13 коментара
Унгарската левица е изправена пред съкрушително поражение на изборите през април

Социалистите в Унгария са изправени пред съкрушително поражение на изборите през април, когато повечето гласове може да бъдат спечелени от две десни политически партии.

Доверието в социалистите, които управляват Унгария от осем години, се сгромолясва заради грешните икономически политики и корупционните скандали.

Според анализатори може да ги сполети съдбата на полската левица, която едва не се разпадна през 2005 г., и те може да спечелят дори по-малко гласове от крайнодясната партия Йобик, предаде агенция Ройтерс, цитирана от БТА.

Очаква се основната десноцентристка партия Фидес да постигне категорична победа на изборите на 11 и 25 април благодарение на обещанията за намаляване на данъците, създаване на работни места и по-бързо възстановяване от най-тежката рецесия в страната от почти две десетилетия.

Според проучване сред избиратели, които са решили за кого да гласуват, социалистите се ползват с 18-22 процента подкрепа, докато подкрепата за Йобик е 11-15 процента. Анализатори заявиха, че ако Йобик продължи да печели популярност, социалистите може да се озоват зад тях като третата сила в следващия унгарски парламент.

"Макар че това все още не е най-вероятният вариант, "Варшавският експрес" би могъл да пристигне тук след месец", писа на 7 март в своя блог политическият анализатор от "Вижън кънсалтинг" Габор Торок.

"Мисля така по две причини: отчасти заради засилването на Йобик и отчасти... защото все повече изглежда, че социалистите затъват в блато от случаи на корупция", заяви той.

През последните седмици социалистите попаднаха в поредица от корупционни скандали, засягащи държавната компания за градски транспорт в Будапеща и отдел на финансовото министерство.

Най-скорошният случай беше започнатото от полицията разследване на продажбата на сградата, където се помещава седалището на националната поща.

Лявото правителство в Полша загуби властта през 2005 г. след корупционни скандали, които разкриха съмнителни връзки между политици и бизнесмени, датиращи от края на комунизма през 1989 г.

Терминът "Варшавки експрес" очевидно беше измислен, когато бившите комунистически партии за първи път се върнаха на власт в Полша през 1993 г. и в Унгария година по-късно.

През 2005 г. могъщият някога полски Съюз на демократичната левица, партия наследник на комунистите, спечели едва 11 процента от гласовете.

Оттогава две формално десноцентристки партии - оглавяваната от Ярослав Качински "Право и справдливост", която се изкачи на власт през 2005 г., и оглавяваната от Доналд Туск "Гражданска платформа", която е на власт от 2007 г.,- доминират в полската политика.

Унгария сега може би е изправена пред подобна промяна.

Загуба на доверие

Фидес и Йобик обещават, че ще оправят бъркотията, създадена според тях от социалистите през последните години, като Йобик бързо трупа тежест благодарение на радикалния дневен ред за борба с корупцията и с това, което тя нарича "политическа престъпност".

Фидес изключва коалиция с Йобик, но анализатори заявиха, че Йобик би могла да се превърне в най-гласовитата опозиция на Фидес в парламента.

Голямо изборно поражение би могло да разцепи Унгарската социалистическа партия.

"Унгарската политическа система би могла да изпадне в трайно състояние на липса на симетрия, при което десните партии да обхванат повечето избиратели, а левите да не могат да се възстановят", каза анализаторът от изследователския център "Политикъл кепитъл" Петер Креко.

"Ако социалистите претърпят съкрушително поражение (т.е. съберат по-малко от 20 процента от гласовете, наредят се на трето място (зад Йобик) или не успеят да попречат на Фидес да спечели две-трети от гласовете), това лесно би могло да доведе до вътрешни конфликти, които да разкъсат партията", добави той.

Унгарските социалисти отблъснаха избирателите с лошото ръководство на икономиката през своя мандат от 2002 до 2006 г., предизвикало значително увеличаване на бюджетния дефицит и довело до голямо покачване на данъците и бюджетни съкращения.

През 2006 г. партията отново спечели изборите, но в реч, изтекла в медиите по-късно същата година, тогавашният министър-председател Ференц Дюрчани призна, че е излъгал за икономиката, за да спечели. Това разгневи хората и доведе до размирици в Будапеща.

Последният удар беше нанесен от икономическата криза, която стана причина за оставката на Дюрчани и доведе до съставянето на правителство на малцинството, оглавено от безпартийния икономист Гордон Байнаи през април 2009 г.

Строгите фискални политики на Байнаи успяват да възвърнат доверието на инвеститорите в Унгария, след като едва не се стигна до финансов колапс през октомври 2008 г., когато страната се обърна за помощ към Международния валутен фонд и Европейския съюз.

Но това едва ли ще предотврати поражението на социалистите.

"Социалистическият "пробив" не успя да се материализира за пореден път през февруари: въпреки активната кампания на социалистите дори частица от изгубените през 2006 г. милион и половина избиратели не се върна в социалистическия лагер", заяви в коментар в понеделник изследователският център "Будапест Аналисиз".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Стамбо
    #14

    на маджарите им е дошло до гуша от техните социалисти, които -в сравнение с нашите чугунени комуняги!- направо с мед да ги храниш.

  2. Роси
    #13

    Едно време, още по соца, говорих с един унгарец, който ми каза: все пак ние сме били част от Австро-унгарската империя, а не от Османската... Дори и да залитнат за известно време, все се връщат на правия път, а ние все си мечтаем за чудо...

  3. К.
    #12

    Спомням си, че изхвърляха техните ДС-другари от високите етажи на сградите в онези славни времена и показаха, че държат на свободата си.

  4. чичо Станой
    #11

    Днес унгарските соц. , утре и българските такива .

  5. наблюдател
    #10

    ред е на Унгария

  6. От Драгалевци
    #9

    хак да имА ние си искаме Костов в тези трудни времена

  7. z
    #8

    ФИДЕС и ЙОБИК -ГЕРБ и Атака

  8. Роси
    #7

    европейска държава с икономически растеж по време на кризата навсякъде... Не ги подценявай!

  9. модьорок
    #6

    Върне ли се на власт "Фидес - Унгарски граждански съюз" начело с Виктор Урбан,онова руско-ближещо човече Ф.Дюрчани ще влезе на едно мрачно и топло място с осигурен храноден за мноооого дълго време.А руските "нови бизнесмени" в Будапеща ще побегнат към Сибир презглава.

  10. Ганий
    #5

    ги е натирил...Пък нашто плашило само им помага да се изправят на крака...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.