Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Унгарските проблеми засилват рисковете за Австрия

3 коментара
Унгарските проблеми засилват рисковете за Австрия

Унгарската финансова криза разкри и притеснения, свързани с уязвимостта на Австрия от случващото се в нейния съсед и бивш имперски партньор, който остава бастион за австрийската търговия. Това се казва в коментар на агенция "Ройтерс".

Евентуален фалит на Унгария или рязко обезценяване на дълга на страната може да отвори огромна дупка в счетоводните баланси на банките, а при рецесия вероятно ще се увеличат лошите кредити в страна, в която повечето австрийски банки вече губят пари.

"Няма съмнение, че ако нещо се случи с Унгария – обявяване на фалит или каквото и да е - ще има огромни последици за австрийските банки", посочи служител, пожелал анонимност заради деликатността на въпроса.

Източникът заяви, че австрийските банки, без Bank Austria - подразделение на италианската UniCredit - държат около 26 милиарда евро (33.1 милиарда долара) унгарски брутни вземания, от който около една пета са в държавни облигации.

Лихвите по австрийските държавни облигации достигнаха най-високото си равнище за повече от месец, финансовите инструменти Си Ди Ес (Credit Default Swaps – CDS) поскъпнаха, а разликата между доходността спрямо германските държавни облигации, които служат като репер, се повишиха миналата седмица заради опасенията около Унгария, която бе свързана с Австрия при Хабсбургската династия.

Напрежението в понеделник отслабна малко, ден преди търга на австрийски държавни облигации за 1,32 милиарда евро. Австрийските банки, включително Erste Group, Raiffeisen Bank International и Volksbanken AG, имат най-големи международни вземания към кредитоискателите в Унгария, според Банката за международни разплащания (Bank for International Settlements).

Австрийците също така са третите по-големина инвеститори в Унгария след Германия и Холандия през изминалото десетилетие, като според официалната статистика за 2010 година преките им инвестиции там достигат 8 милиарда евро.

"Няма друга възможност освен да направим всичко по силите си и да предпазим Унгария от фалит", посочи друг представител.

Търговски въпроси

Главният икономист на Raiffeisen Петер Брециншек отбеляза, че Унгария е четвъртият най-голям експортен пазар за Австрия. "Ясно е, че както за финансовия сектор, така и за реалния икономически сектор, Унгария има по-важна позиция от Румъния или дори от по-голяма страна като Полша. Трябва да разберете, че Унгария е по-важна за нас от Франция," отбеляза той.

Унгарското правителството на премиера Виктор Орбан е в конфликт с Международния валутен фонд (МВФ) и ЕС заради закон, който, според тях, нарушава независимостта на централната банка.

Това изложи на опасност преговорите за толкова необходимото за Унгария споразумение за заем и предизвика безпокойство на австрийските пазари.

Лихвите по 10-годишните държавни облигации нараснаха над 3.6% в петък, а спредът - разликата между доходността по тези облигации и германския еквивалент, който служи за сравнение - достигна 177 базисни пункта, което все още е под най-високото равнище след въвеждането на еврото от 193 базисни пункта, отчетено през ноември, когато дълговата криза в еврозоната се задълбочи.

Брециншек изрази съмнение, че Унгария би избрала самоубийство или иначе казано доброволен фалит, вместо да отстъпи и да приеме помощ от МВФ. Орбан заяви в неделя, че е готов да обсъди всички нерешени въпроси.

"Фалит на държава не означава, че автоматично ще се обяви и неплатежоспособност по заемите на частни лица," каза Брециншек, като добави, че това е в сила и за дълговете на компании, които са извън влиянието на държавата.

Рейтинговите агенции следят отблизо австрийския финансов сектор. На Австрия вече ѝ се наложи веднъж да помага на Erste, RBI и Volksbanken и да национализира две други банки.

Виена все още има останали 6 милиарда евро за рекапитализация на банките, ако се наложи. Регулаторните органи също така поискаха от големите банки да ограничат растежа на кредитирането в Централна и Източна Европа и добави допълнителен капиталов буфер, който да поеме трусове от региона.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    интерсно, революция срещу МВФ от страна на унгария! дано се задържи тоя премиер да видиме какво ще стане... писнало им е на "ебе-небере-мед-тата" да им налагат финансов контрол отвън, ама ме съмнява да устоят!

  2. Анонимен
    #2

    Avstria i "starite"evropeici dosega sucheha iako ot "novite"evropeici.Ako padne iztochna Evropa shte povleche i zapadna.

  3. Анонимен
    #1

    Австрия има исторически аналог в лицето на други европейски държави...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.