Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Уникалната трансплантация завърши фатално заради пренасянето на органите

0 коментара

Уникалната за Югоизточна Европа едновременна трансплантация на сърце и бял дроб, извършена в четвъртък в болницата "Света Екатерина", завърши с фатален край.

Още в четвъртък вечерта трансплантирания бял дроб на 26-годишната Женя Александрова от гр. Дунавци е отказал да работи, по-късно през нощта е спряло да функционира и присаденото сърце и пациентката е починала. Операцията бе извършена от екип на проф. Александър Чирков.

Д-р Румен Илиев от екипа, извършил трансплантацията, съобщи пред БНР, че причината за настъпилата смърт е недобрата функция на присадения бял дроб. Той обясни, че органът е престоял един час повече от допустимото без кръвоснабдяване, в периода от изваждането му от донора до началото на операцията.

Причината, според лекарите, е липсата на специално оборудвани хеликоптери, с които органите да се пренасят в срок. Белият дроб и сърцето, присадени на Женя, бяха имплантирани от донор в Плевен, а трансплантацията бе извършена в София. "В страните, където се извършват трансплантации, органите се пренасят в срок с хеликоптер", каза д-р Илиев. Според него, ако донорът е бил в болницата, където беше извършена трансплантацията на органите му, всичко е щяло да мине нормално.

Няколко са болниците в България с условия за извършване на трансплантация, всички те са в София. Здравните служби трябва да разполагат поне с два оборудвани за целта хеликоптери, смятат лекарите.

Самата операция по присаждане на сърце и бял дроб на Женя вчера премина успешно, след края ѝ машина подпомагаше работата на белия дроб заради настъпил белодробен оток. Пациентката е била с изключително тежка сърдечна деформация - аорта с 1/5 от нормалния обем.

По думите на д-р Димитър Николов, който също участва в екипа на проф. Чирков трансплантацията е била много добре организирана, но има още на какво да се учим. Важното е, че обществото вече узрява за идеята че трансплантацията не е нещо фантастично и след това може да се живее нормално, допълни д-р Николов пред Би Ти Ви.

Държавата не е направила необходимото, за да се извършват успешно трансплантациите, коментира депутатът от НДСВ д-р Алеко Кюркчиев пред радио Нет. Според него в България има добри екипи за извършването на тези трансплантации, но липсва закон и програма за трансплантациите.

Законът за трансплантациите урежда нормативната база, опонира заместник министърът на здравеопазването д-р Петко Салчев в интервю пред БНР. Той заяви, че предстои и подписване на останалите нормативни документи, които "до секунда разписват кой какво трябва да прави, за да е сигурно, че има пълна подготовка за осъществяване на този сложен процес".

Според статистиката, 60 % от българите заявяват готовност да станат донори, каза още д-р Салчев. Той коментира, че макар и с фатален край, трансплантацията на сърце и бял дроб е поредния довод за обществото, че даряването на органи е един голям хуманен жест.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.