Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Уникредит груп: Ще продължи засиленото развитие на България и Румъния

4 коментара
Уникредит груп: Ще продължи засиленото развитие на България и Румъния
България и Румъния ще постигнат силен икономически растеж през 2007 г., благоприятстван от присъединяването към ЕС на 1 януари. И двете страни преминаха през всеобхватни промени, резултатът от които е еталон за успех. Това се казва в коментар на Ерих Хампел от Управляващия комитет на италианската банкова група «Уникредит», отговарящ за направлението Централна и Източна Европа (ЦИЕ) в групата. Коментарът бе разпространен в понеделник.

«Уникредит груп» притежава в България трите банки Булбанк, Хеброс и Биохим, които ще приключат сливането си в края на първото тримесечие на тази година. В Румъния групата е представена от HVB Tiriac Bank и UniCredit Romania.

България е един от най-бързо растящите пазари в ЦИЕ. С очакван ръст на БВП от 6.3% за 2006 г., прогнозата за 6.5% ръст на БВП е още по-оптимистична за страната, се казва в коментара.

Основни фактори, които допринасят за тази възходяща тенденция, са силното нарастване на вътрешното потребление и умереното възстановяване на износа. Нивото на безработица падна под 9%, което е най-ниската стойност от 15 години насам. Строгата фискална политика и напредъкът в приватизационните процеси допринесоха за намаляването на държавния дълг до 25% от БВП.

По аналогичен начин Румъния продължава възходящото си развитие. Силният ръст от предишните години продължи и през 2006 г., за която очакваният растеж на БВП надвишава 7%. Основната причина за това е силното вътрешно потребление. Благодарение на фискалната дисциплина в последните години, на напредъка в структурните реформи (преструктуриране и приватизация на държавните предприятия), на силния икономически растеж и благоприятното нарастване на бюджетните приходи, правителството  успя да постигне бюджетен дефицит доста под изискваните 3%.

Динамичен банков сектор

Банковият сектор в България е един от най-динамичните в ЦИЕ, като средствата се управляват ефективно за подпомагане на бързо развиващата се икономика. В Румъния реформите в банковия сектор, който е в основата на пазарната икономика на страната, също доведоха до значителен напредък чрез консолидацията и приватизацията на държавните банки.

Като резултат от либерализацията на банковия сектор в България и Румъния, финансовите услуги в двете страни се развиват динамично и по този начин подпомагат чуждестранните инвестиции и бързо развиващата се икономика. Приемането на европейските стандарти в България и Румъния осигурява стабилна правна среда и много голяма сигурност за инвестиране, казва още Ерик Хампел.

Икономическа прогноза

Очакванията за България са положителни, тъй като инвестициите в нови технологии и оборудване постепенно водят до по-добра конкурентоспособност и по-големи възможности за износ. Приемането на обща тарифа за входни мита през 2007 г. във връзка с членството в ЕС вероятно ще окаже силно влияние върху външната търговия.

В Румъния увеличеният поток на чуждестранни инвестиции и субсидиите от ЕС ще осигурят устойчиво развитие. Очаква се членството в ЕС и финансовата помощ от ЕС (приблизително 31 млрд. евро през 2007-2013 г.) да ускорят реформите.

Уникредит груп активно ще подпомага процеса на интеграция в ЕС. Според нас динамичното развитие на икономиките на двете страни ще продължава, казва още Ерик Хампел коментара си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ББ
    #4

    Развитие не виждат само абдалите, които, най-вероятно поради некадърност, не могат да използват възможностите, които вече съществуват в БГ и за нормалните хора, а не само за мутрите, и да направят живота си по-добър. По тази прчина на Абдалите всичко им е черно пред очите и Светът им е крив. Слава Богу в БГ освен мутри и Абдали има и нормални хора, които учат, работят честно и се развиват. Е, нямат къщи в чужбина, но се оправят и с не особено голям апартамент, купен на кредит :) и помагат на остаряващите

  2. ЕТ
    #3

    бърже!6% БВП!Без Мафията,без Гоце и Станишев.. ще сме 10%

  3. Тина
    #2

    Г-н Ахмак, съветвам ви да се успокоите. Защото никакви глави няма да падат. Спомнете си първоначалното натрупване на капитали в Америка, мафията надуваше икономиката и нейните членове бяха проникнали до най-високите нива на властта. Минаха години, омръзна им да се стрелят, прииска им се да заживеят като нормални хора, да имат домове, жени и деца като другите. Изпраха си парите и ни лук яли, ни лук мирисали, се претопиха в обществото. Запазиха си милионите, разбира се. Така ще стане и в България,

  4. Абдала Ал Ахмак
    #1

    Какво ще се развива в България, господа от ЕС, на които гледаме с основание и надежда като на месия? Линията на оня лумпен Констатин Шушелов ли - да вдига цените на енергията в интерес на партиите и отделните авери, или кое? Развитието на геноцида над пенсионерите ли? Стремежът да сведете чрез недоимък населението ни до 3 милиона, от които половината - цигани? Новото извъртане на нещата, новите заблуди и лъжи към ЕС ли? Новите обещания за бъдеще, без да ни се дава настояще ли? Новите доказателства

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.