Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

“УниКредит“ поиска държавата да подобри условията за кредитиране на малкия бизнес

4 коментара

България и Румъния трябва да положат целенасочени усилия за осигуряване на добри условия за финансиране на малките и средните предприятия (МСП), тъй като те са един от основните стълбове на икономиката и биха могли да съдействат за отварянето на нови работни места и по-бързо нарастване на БВП. Това препоръча Джанфранко Бизани, директор Корпоративно и инвестиционно банкиране за Централна и Източна Европа на “УниКредит Банк“ по време на годишната среща на Европейската банка за възстановяване и развитие, провела се в края на миналата седмица в Истанбул..

 

Докато големите дружества разполагат с различни възможности да финансират дейността си, то за по-малките компании възможностите са ограничени и банковото кредитиране е основен източник. Голяма част от структурните фондове на Европейския съюз са насочени към МСП и по тази причина осигуряването на допълнителни средства от финансовите институции е жизнено важно за тяхното развитие, допълни Бизани.

 

Според колегата му Аурелио Макарио, директор Стратегическо планиране, ръстът на кредитирането е един от основните фактори, който ще подпомогне възстановяването на икономиката на Централна и Източна Европа.

 

“Кредитирането не бива да е самоцелно. Подкрепа трябва да получат качествените проекти, тези, които могат да реализират резултати и печалба и да са устойчиви. Важно е този процес да има условия за доверие между партньорите – предприятията и банките“, коментира Дорис Рицбергер-Грунвалд, директор Международни изследвания на Австрийската централна банка. Тя представи и проучване на финансовата институция, според което нивото на задлъжнялост в страни като Унгария, Полша, България, Румъния, Албания, Босна и Херцеговина, Хърватия, Македония и Сърбия остава по-ниско, отколкото в еврозоната, а домакинствата се колебаят за теглене на нови заеми.

 

След най-ниското търсене през 2011 г., резултатите отчитат повишаване в намерението за теглене на заеми през 2012 за България, както и за други страни от Централна и Източна Европа, сочат данните.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Първо Държавата трябва трябва да отстрани от Уникредит Булбанк и потърси строга наказателна отговорност срещу ораганизирана престъпна група начело с лицето Левон Хампарцумян. Престъпност вероятно прикривана и подпомагана от длъжностни лица в БНБ. "“УниКредит“ поиска държавата да подобри условията за кредитиране на малкия бизнес"

  2. Анонимен
    #3

    За да подобри УниКредит условията за кредитиране на малкия бизнес, предлагам лицето Левон Хампарцунян като начало да се откаже от няколко излишни милиона лева от личното си възнаграждение, събрано от лихви от същите тези малки фирми, които би трябвало да кредитира, и то така ще се облекчи процеса

  3. Анонимен
    #2

    Е, не става вече. Той си подаде оставката и няма да връща нищо.Изигра мръсната работа в събота като взе участие в тази ченгеджийница, ама му се върна на тъпата глава.

  4. Анонимен
    #1

    Ако Уникредит ни върне БВТБ, а Костов - комисионите, ще си върнем външния дълг.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.