Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

УниКредит прогнозира 18% инфлация и 3.2% ръст на БВП тази година

0 коментара
УниКредит прогнозира 18% инфлация и 3.2% ръст на БВП тази година

Икономиката на България ще нарасне с 3.2% тази година, след като ръстът на БВП през второто тримесечие надмина очакванията, сочи новата икономическа прогноза на УниКредит Булбанк. Това е повишение с 0.5 процентни пункта спрямо очакванията в предходния доклад. Добрите резултати се дължат на потреблението и износа, които успяха да компенсират напълно спада в инвестициите, твърдят икономистите на финансовата институция.

Очакванията им са за плитка и краткотрайна рецесия в края на тази и началото на следващата година. Забавянето на растежа основно ще се дължи на по-ниските темповете на нарастване на реалните доходи в отговор на очакванията за по-високи цени на енергията и храните, предвидени в новия глобален сценарий на УниКредит. Освен това очакванията са ЕЦБ да предприеме по-голямо увеличение на основната лихва, което да доведе до по-затегнати финансови условия в еврозоната и следователно - до по-забележимо увеличение на разходите по обслужване на кредитите на домакинства и фирми спрямо очакванията преди три месеца.

На фона на утежнената вътрешната и външна среда основният сценарий на УниКредит Булбанк предвижда забавяне на ръста на реалния БВП до 0.5% годишно през 2023 г. спрямо очакван растеж от 2% в прогнозата на банката, която беше изготвена преди три месеца.

Няколко фактори ще помогнат на икономиката да избегне по-значимо забавяне на растежа, през следващата година според икономистите на банката. Силният ръст в износа на храни, боеприпаси и в по-млака степен на електроенергия ще бъде слабо засегнат от очакваното забавяне в растежа на икономиките от еврозоната и ще продължи да подкрепя икономическия растеж.

Друга причина е силният ръст на кредита. Всички категории кредити, включително заемите от небанкови финансови институции, ускоряват растежа си досега през годината. Това сочи, че най-вероятно ръстът на потреблението, финансирано с кредит, ще продължи да бъде висок поне до края на тази година. Мерките за фискална подкрепа, които правителството въведе през юли, които според оценката на банката са за около 2.6% от БВП годишно, също трябва да спомогнат за смекчаване отрицателното въздействие на високата инфлация в края на тази и началото на следващата година.

И накрая решението да се запазят фиксирани цените на електроенергията за домакинствата и да се субсидират тези за фирмите (чрез прехвърляне в бюджета на свръхпечалбите на държавните дружества производители на електроенергия) ще намали натиска върху цените в момента на достигане на върховите стойности на инфлацията, което ще подкрепи реалните доходи, като в същото време ще способства инфлационните очаквания на бизнеса и домакинствата да не нараснат прекалено много.

Прогнозата на икономистите на банката е инфлацията да достигне по-високи стойности от тези, прогнозирани преди три месеца, и да остане висока за по-продължителен период от време.

Инфлацията при храните все още не е достигнала върха си, но ръстовете на тримесечна база показват признаци на известно успокоение. Значително по-високият от предвиждания скок в инфлацията на енергийните цени ще засегне и неенергийните компоненти, като очакванията са базисната инфлация да се нуждае от повече време, за да достигне пиковата си стойност и да го направи на значително по-високо ниво спрямо прогнозата преди три месеца.

Последните данни за пазара на труда сочат за наличието на положителна комбинация от нарастваща заетост, намаляваща безработица и увеличен коефициент на участие на хората в трудоспособна възраст на пазара на труда. В същото време ръстът на заплатите спадна под средната инфлация през второто тримесечие на 2022, като ръстът на реалните заплати вероятно ще остане отрицателен в следващите няколко тримесечия.

Очакванията на икономистите на УниКредит Булбанк действието на мерките за фискална подкрепа, въведени в средата на 2022 г. с цел смекчаване на отрицателните ефекти от високата инфлация, да се удължи до края на 2023 г., както и да бъдат разгърнати допълнителни фискални мерки, еквивалентни на около 0.5% от БВП като част от усилията на правителството да се погрижи за най-уязвимите домакинства и фирми.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.