Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

УниКредит ще изнесе към 460 млн. лв. печалба в Италия, ДСК – 250 млн. лв. в Унгария

6 коментара
УниКредит ще изнесе към 460 млн. лв. печалба в Италия, ДСК – 250 млн. лв. в Унгария

Голяма част от рекордната печалба на банковата система за 2022 г. (която е 2.1 млрд. лв.), ще бъде изнесена зад граница към чуждите централи майки на българските кредитни институции. Това става ясно от първите съобщения за проведени общи събрания на топ банките у нас, на които се решава за разпределение на печалбите.

УниКредит Булбанк официално обяви в понеделник, че ще разпредели на акционерите си цялата печалба в размер на 465.88 млн. лв. Над 99% от капитала на банката се държи от централата в Италия, което значи, че почти цялата сума ще бъде прехвърлена в Милано.

Банка ДСК, която над 99% е собственост на унгарската ОТП Груп, ще разпредели като дивидент 250 млн. лв. от рекордната си печалба в размер на 567 млн. лв., като останалата сума ще остане във фонд "Резервен", съобщи в. "Капитал". В понеделник информацията бе потвърдена от пресцентъра на банката.

Третата по големина кредитна институция у нас – ОББ, която вече има всички необходими разрешения за обединението с КВС Банк (бившата Райфайзенбанк), все още няма решение за разпределение на печалбата. "Този въпрос ще бъде гласуван на общото събрание през юни", казаха от ОББ в отговор на запитване на Mediapool. Печалбата на ОББ за 2022 г. е 152 млн. лв., а на КВС Банк – 134 млн. лв.

Миналата година банките у нас отчетоха рекордна за последните 15 години печалба - 2.1 млрд. лв. Това е ръст от 46.8% на годишна база. От началото на 2023 г. ръстът на печалбата на кредитните институции продължава, при това с ускорени темпове. За първите два месеца на годината банките са реализирали положителен финансов резултат от 394 млн. лв., което е с 66.9% повече в сравнение с януари и февруари 2022 г. Според експерти високите печалби идват от съчетанието от постепенно повишаване на лихвите по кредитите, задържането на нулеви лихви по депозитите и ръст на таксите.

По време на пандемията от Covid-19, а и преди това по други поводи Българската народна банка (БНБ) налагаше ограничения върху разпределението на печалбите. В началото на пандемията през март 2020 г. централната банка обяви пакет от мерки за противодействие на кризата, като една от тях бе задължението търговските банки да капитализират цялата си печалба за 2019 г. в размер на 1.6 млрд. лв. Идеята беше парите да послужат за подсилване на капитала им.

През февруари 2022 г. обаче БНБ отмени основната част от мерките си, като отпадна и ограничението върху изплащането на дивидентиза последните три години – 2019 г., 2020 г. и 2021 г.

Откакто България влезе в Банковия съюз на ЕС на 1 октомври 2020 г. обаче, Европейската централна банка (ЕЦБ) във Франкфурт взе под директен надзор пет български банки - УниКредит Булбанк, Банка ДСК, ОББ, Пощенска банка и Райфайзенбанк (сега КВС Банк), като в момента единествено тя може да налага ограничения на печалбите на тези кредитни институции. За останалите все още правомощията са в ръцете на БНБ, която по принцип има по-рестриктивна политика по отношение на разпределението на печалбата. Така може да се окаже, че големите банки у нас са в по-либерален режим по отношение на разпределението на печалбата си в сравнение с по-малките.

В последно време банковият пазар у нас силно се консолидира. Към края на 2022 г. банките, които са под надзора на ЕЦБ (Банка ДСК, УниКредит Булбанк, ОББ + КВС Банк и Юробанк/Пощенска банка) имат 67% пазарен дял у нас (измерен чрез размера на активите). Същите тези банки генерират 73.54% от печалбата за 2022 г. (1.5 млрд. лв.).

Преди няколко седмици служебният финансов министър Росица Велкова направи предложение за въвеждане на данък върху свръхпечалбите на всички фирми у нас през втората половина на 2023 г., който би засегнал и банките. Засега обаче идеята среща твърд отпор от повечето политически сили. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. fta7700
    #6
    Отговор на коментар #5

    Целта на статията е авторката да покаже какво комуне е и какви блянове има, да се одерат тия боклуци капиталистите xD

  2. Kruger
    #5

    Е, и? Каква е целта на тази статия? Можеше да е новина ако забраним преводите извън България, както и обратното в такъв случай ще стане. Дотогава всеки има право да прави каквото иска с парите си, да ги изпраща където и за каквото си реши, независимо дали е банка или фризьор. #2 Тока със сигурност е под 0.х% от разходите на финансовите институции, ИТ компании и.т. и никой от тях нито е искал помощи, нито има нужда от тях, нито имат някакво значение за печалбата му. Сигурно всички общо са по-малко отколкото на само една произволна печатница.

  3. луд
    #4

    Незнам банките плащат ли ДДС. Не съм видял някъде в техните документи да е посочено. Може би просто име е 0 %

  4. F16
    #3

    който има крава, пие мляко.

  5. Мнение
    #2

    И нали се сещате, че тези понеже се водят "бизнеса", получават енергийни компенсации за ток. Счупили са всички рекорди по печалба, но ние, чрез държавните енергийни дружества, им плащаме тока. За разкош-дори си вдигнаха таксите, понеже имало инфлация. Същото важи за мобилни оператори, застрахователни, Нефтохим, бензиностанции, хипермаркети със 100 % надценка
    Рекордни печалби, но ние им плащаме тока. Само миналата година- 10 милиарда. После имало дефицит в бюджета и трябвало да замразяваме заплати,

  6. Калико Джо
    #1

    А интересно е също така колко бяха изнесени в офшорни сметки при фалитите на чисто българските банки - Минералбанк, Първа Частна, ТуристСпорт, Българска земеделска и промишлена, Балканбанк, КТБ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.