Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Университетите ще могат да въртят бизнес и брокерска дейност

21 коментара
Университетите ще могат да въртят бизнес и брокерска дейност

Висшите училища да могат да създават търговски дружества, да развиват собствен бизнес и търговия с имоти са част от предложенията, залегнали в новия проектозакон за висшето образование, който се подготвя в момента и беше представен в сряда от Съвета на ректорите.

Ректорите са пряко ангажирани с писането на законопроекта, който предвижда още значително увеличение на продължителността на мандатите им и финансиране на ВУЗ-овете според оценката от акредитацията им.

Ректорът на Великотърновския университет проф. Пламен Легкоступ попита защо например висше училище, което обучава студенти в специалност "Туризъм" да няма туроператорска фирма. “Защо университет, който обучава за сервитьори, да няма хотел, в който да се водят практическите занятия", каза той. Ректорът на УНСС и председател на съвета на ректорите проф. Борислав Борисов пък заяви, че техническите университети имат лаборатории и малки производства и могат да продават произведените в тях изделия.

Според проектозакона университетите ще могат да придобиват недвижими имоти за учебни, научни или други творчески дейности, като имотите ще имат статут на частна държавна собственост, с която висшите училища да могат да извършват бизнес дейност и да реализират приходи. Образователният министър Сергей Игнатов отдавна бе заявил намерението да прехвърли имотите на университетите, които сега само ги стопанисват, но не могат да се разпореждат с тях.

В сряда Борисов се оплака, че в настоящата ситуация "не може да се осъществи елементарно публично-частно партньорство" и университетите нямат "елементарни разпоредителни функции". Той обаче уточни, че разпоредителните функции на университетите предстои да се прецизират.

Финансирането на ВУЗ-овете според акредитацията

Проектът предвижда още занапред оценката от акредитацията на висшите училища да е обвързана с тяхното финансиране. Сега такава връзка няма. Самата процедура по акредитацията ще се промени като ще се работи по десетстепенна, а не по петстепенна скала, за да може да има по-широко поле за оценка на различните учебни заведения.

Борисов заяви, че целта е да се стимулират силните и можещите университети, а тези, които са по-слаби, да започнат да работят по-усилено. Срокът, за който важи акредитацията, също ще зависи от оценката. “Най-късият срок ще е за период от 3 години при оценка от 3 до 4.99, а най-дългият ще е за шест години при оценка от 9 до 10“, обясни Борисов.

Друга промяна касае времето, за което ще се заемат ръководни длъжности в университетите. Проектозаконът ще позволи висшите учебни заведения сами да определят броя и продължителността на управление на ректора. Мандатите ще могат да са до три, всеки от който до 7 години.

В момента ректорите могат да са начело на дадено висше училище най-много за два мандата по четири години. Въпросът с продължителността на ректорските мандати е дискусионен и противниците на тази идея изтъкват като аргумент, че не е хубаво властта да се съсредоточава в едно лице за дълъг период от време.

Колежите няма да са вече самостоятелни

Университетите ще могат сами да преценяват дали да имат тригодишно бакалавърско обучение.

Занапред колежите няма да могат да съществуват самостоятелно, а ще се разкриват и функционират като част от университет. След приемането на закона колежите ще са изправени пред три алтернативи – или да се акредитират като специализирано висше училище, или няколко колежа да се обединят в университет, или да преминат доброволно - на основата на договор, към някое висше училище.

В законопроекта е заложено още всеки преподавател да е на един основен трудов договор и да се акредитира към едно висше училище. Тази мярка вече беше включена в Закона за развитие на академичния състав, чието гласуване на второ четене в пленарна зала предстои. Целта е да се спре феноменът “пътуващи професори“, на базата на който функционират много университети. Тази мярка обаче би имала ефект върху броя на ВУЗ-овете едва при следваща акредитация.

Предвиждат се и санкции за университетите, надвишили годишния си прием на студенти, като министърът на образованието, младежта и науката ще налага глоба от 1000 лева на ръководителя на висшето училище за всеки неправомерно приет студент.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Никоошу
    #22

    За пореден път министър Игнатов безпардонно демонстрира конфликт на интереси. Първо, той улесни производството на професори, понеже самият той е доцент и едва ли щеше да стане професор със скромните си научни постижения. Сега с този закон той пък иска да стане пожизнен ректор на пазара на дипломи наречен НБУ, понеже мандадът му беше на приключване. По тези причини, каквато и добра идея да има в новите закони, тя ще бъде опорочена от бруталното му и безпардонно поведение.

  2. АЗ
    #21

    На тия изглежда вече не им стигат далаверите с дипломи,та искат още.От въртене да "бизнес" дали изобщо им остава време за някаква наука.Но като гледам какви пишман-специалисти излизат,все повече се убеждавам че така наречените университети правят всичко друго,освен наука.Жална и майка на тази държава с подобно "образование"

  3. Борис
    #20

    ... с идеята отговорностите на ректора, свързани с учебната работа, да се отделят от финансово-мениджърските отговорности?

  4. grujcho
    #19

    www.democrit.comza nou-hauto v bulgarskite universitetichetete dokato e vreme

  5. Bravos
    #18

    a sashto ne i do jivot?To vsushnost si e sushtoto.I koi shte bude upravitel na tesi targovski uni-drujestva-rektora!Bravos!Tiq li shte obrasovat i kvalificirat decata ni.Tujno,no i te sa ot pri4inite sa sastoqnieto ni v momenta.P.S.Interesno,kak li e reshen tosi vapros v sravnimi i sapostavimi darjavi i universiteti/bes Kuba,Venecuela,Sev.Korea.../

  6. maverick
    #17

    явно, объркването не е само в икономиката ни (не, че може да е по-различно:), да се съберат поне с другата седянка в София; задава се нова творческа вълна, с тези пожизнени университетски управляващи, дъното ще е просто най-голямата ни мечта; те оправиха образованието, та и бизнес ще въртят, мъка, и то голяма

  7. БКП
    #16

    Отлично таварищи!Който свари да натвари!Постоихме антикапитализъма, ще надстроим и капитализъма.Конфликтът на интереси е двигател на прогрес!Казал го е великият Крал Мас. И да не го е казал, със сигурност си го е мислил.---Университетите ще могат да въртят бизнес и брокерска дейностРекторските мандати стават три за общо 21 години

  8. 321
    #15

    Още какви тандеми ще се появят - бедна ни е фантазията

  9. Yankee
    #14

    Освинихте всичко!

  10. бате Ники
    #13

    Там със сигурност ще имат голям успех.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.