Висшите учебни заведения ще се финансират по нов модел според това колко от студентите им са се реализирали на пазара на труда, а не както досега – за всеки записан в тях студент. Това обяви в четвъртък в Пловдив образователният министър Анелия Клисарова, която участва в заседание на Съвета на ректорите. Според нея по този начин с времето приемът ще се регулира според потребностите на пазара.
За да се проследява реализацията на студентите ще се ползват данни на Националната агенция на приходите (НАП), а също и информация от рейтинговата система на университетите. Друг критерий за финансирането на висшите училища ще бъде тяхната научна продукция.
Министърът обясни, че ако от сто завършили през дадена година и стоте са се реализирали на пазара на труда по професията си, през следващата година на този университет за съответната специалност може да бъде отпуснат по-голям прием – например 120 места.
“Не бива да има висшисти, които след това остават без работа. Трябва да свържем висшето, средното и професионалното образование с потребностите на бизнеса“, каза Клисарова.
Сега университетите сами заявяват план-приема си и той се одобрява от Министерския съвет. Висшите училища получават определена субсидия за всеки студент, която е различна за различните професионални направления.
Клисарова заяви, че целта е новата система за финансиране да заработи от учебната 2014/2015 година, като според нея няма да се наложи нулев прием за отделни специалности или университети.
Промяната във финансирането се предвижда да залегне в новата стратегия за висшето образование и трябва да бъдат направени законови промени, за да стане факт.
Клисарова вече обяви, че се предвижда промяна и при финансирането на средното образование, където идеята е то да зависи от резултатите на учениците на изпитите за външно оценяване.
Според министерството през 2020 година в страната трябва да има 30-32% висшисти, от които 90% да бъдат реализирани на пазара на труда. Друга цел е редуциране броя на отпадналите ученици до максимум 11%. В момента те са между 18 и 26% за различните региони, като най-често отпадат между четвърти и осми клас.
Тя съобщи, че Законът за предучилищното и училищно образование, за чието приемане не стигна времето и на двата последни парламента, до края на годината трябва да мине на първо четене в пленарна зала.
Преди това обаче ще се проведе широко обществено и експертно обсъждане.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
24 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Продължава пълната неразбория и некомпетентност в областта на образованието и науката! След недоразуменията Вълчев - Игнатов Дянков с огромните щети, които нанесоха на българската наука и образование, ето отново некомпетентни и смехотворни "реформи"! Затова ще продължим да се плъзгаме надолу по наклонената плоскост!
Поредната глупост: няма как да се измери точно кой къде и дали изобщо се реализира.
1. От маса време е известно, че "най-популярните" специалностикато стопанскоуправление, икономика, мениджмънт и т.н. бълват ненужни кадри. Но ако един магистър по икономика продължава да е продавач както и преди да има бакалавърска степен той все за реализиран ли ще се брои? И държавата ще стимулира производството на продавачи магистри?
2. Ако завършили специалности като природо-математичните и инжнерните се реализират …
в чужбина, това как се брои? Ако се бжрои като реализация значи финасираме повече специалности за да захраним чуждия, но не нашия пазар. Ако не се брои за реализация - требим родното образование на инженери.
3. Ако някой сам си отвори бизнес кой ще определи дали е по специалността му, или не?
Това предложение не е ново, но то показва, че у нас управляващите нямат приоритети, не са наясно с пазара на труда, нуждата на компаниите и бизнеса. Изобщо не са в час.
Истината е, че броят на университетите у нас следва да се редуцура поне два пъти!
До №16 Прав сте но тази другарка го подкрепи публично. Чак когато се размириса обърна палачинката. Комунизмът е диагноза, начин на мислене, пред който нито един разумен аргумент няма шанс. Кажете направо, че няма да ги финансирате и точка. Затова странота е на този хал, от такива "управленци". Малоумници!
Да като цяло идеята звучи добре и е логична, но как ще се прилоага в нашта действителност? А някой ще ми обясни ли как точно да се реализират студентите, като няма работни места. Знае ли някой как се търси работа без грам стаж? Дали ще отчетем и тези, които се реализират в чужбина.
Звучи логично, но много зависи как точно ще се прилага на практика! Т.е. идеята като цяло е добра (така беше и Игнатов-ата идея за научното израстване), но ако се опростачи и опошли при приложението, ще се получи ефектът на купищата фалшиви професори при Игнатов, т.е. от лошо към още по-лошо...
Приветствам идеята на министър Клисарова за финансирането на Висшите училища.Против дилигираните бюджети в средното училище съм, защото директорите измислиха най-различни хватки да събират ученици, за да вземат повече пари.В моето село, например, където има перфектни условия за обучение, превозват децата до града, стоят с часове по спирките, през зимата студуват, живеят при крайно нездравословен начин на живот!Всичко се прави за пари.
И как университетите ще накарат студентите си да работят по специалността която за завършили ?! Което особено се отнася за трудните професии - студентите ги записват за бройка, да се каже че са студенти и да си поживеят 4 години. След това отказват да работят дори и да има търсене, щото са трудни отговорни а често и по - лошо платени ! Типичен пример - учителите. Особено учители по математика, физика и химия. Търсене голямо ама никой не ще да работи такава работа ! Какво правим ?! То бива простотия министърска ама чак толкоз. Хайде, утре и тая ще почне отново да се извинява !
Do 3: Напротив, изхвърлянето на произведения на Христо Ботев и Димитър Димов е било проектирано от второто правителство на ГЕРБ, кабинета "Райков", назначен от Росен Плевнелиев. Ботев - за да не дразним г-н Ердоган, покровителя на Бойко Борисов, а "Тютюн" на Димов - в рамките на кампанията срещу тютюнопушенето.
Заглавието, което чета, ме накара да проверя дали Игнатов не е отново министър на образованието.