Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Унижение и нерадостни перспективи за канцлера и коалицията

11 коментара
Унижение и нерадостни перспективи за канцлера и коалицията

Плесница за канцлера Меркел, тежък удар, който нанася непоправима вреда на политическото ѝ бъдеще и хвърля сянка на съмнение в бъдещето на разклатената управляваща коалиция. Около тези оценки се обединяват коментарите ден след трудния избор на новия германски президент.

Кандидатът на Християндемократическия съюз на канцлера Ангела Меркел и премиер на Долна Саксония Кристиан Вулф бе избран в сряда едва при третото гласуване във Федералното събрание на Германия.

"Поради непристойните игрички на политиците, той поема един пост с накърнен авторитет", коментира в четвъртък Дойче веле и добавя, че, ако думата имаше народът, Германия щеше да има друг президент: три четвърти от германците предпочитаха кандидата на опозицията Йоахим Гаук. Фактът, че той не беше избран, ще усили още повече недоволството и политическата умора сред гражданите, твърди радиостанцията. Изборът на държавния глава, който се извършва от Федералното събрание, никога не е бил свободен от партийно-политически интриги. Но този път партиите прекалиха и така превърнаха гласуването в един предизвикващ неудобство политически театър, коментира Дойче веле.

Унизителна вътрешно-политическа борба за оцеляване

Под заглавие "Плесница в лицето на Меркел" британският "Дейли телеграф" пише, че германският канцлер Ангела Меркел е понесла тежък удар след бунт вътре в

коалиционното ѝ правителство. Близо 30 делегати на управляващата коалиция във Федералното събранието не гласуваха за Вулф.

Канцлерът не получи категоричната победа, на която разчиташе, за да закрепи

авторитета си, след като управляващата коалиция бе разклатена от общественото недоволство заради финансовата помощ за Гърция и еврозоната, натоварили германските данъкоплатци със сметка от 100 милиарда долара, пише "Дейли телеграф".

Според "Таймс", макар Меркел да има солидно основание да се смята за най-изтъкнатия политик в ЕС и нейният глас е един от най-силните на световната сцена, с президентския избор тя е била принудена да води ожесточена и унизителна вътрешнополитическа борба за оцеляване, която е спечелила на косъм. Ако не беше

успяла в крайна сметка, може би щеше скоро да бъде принудена да свика нови избори и да ги загуби, а това щеше да разтърси финансовите пазари в света, смята изданието.

Начало на края на управляващата коалиция?

"Ню Йорк таймс" припомня, че президентският кандидат бе избран лично от канцлера и унижението му е нанесло непоправима вреда на политическото ѝ бъдеще. Това, което трябваше да е лесна победа за Кристиан Вулф, се превърна в целодневна мъчителна битка, тъй като недоволни членове на управляващите партии се възползваха от тайното гласуване, за да изразят разочарованието си от канцлера, пише вестникът.

"Гардиън" не е изненадан от развитието на събитията, като отбелязва, че деветте месеца на коалиция със Свободната демократическа партия са превърнали партньорството в кошмар и че двете партии са в постоянни спорове.

И според "Индипендънт" вчерашният удар хвърля сянка на съмнение в бъдещето на разклатеното правителство на Меркел.

В първите си коментари германското списание "Шпигел" допуска, че станалото може да е началото на края на коалицията на Меркел.

Има ли нужда Германия от този пост?

Никой не знае как Вулф ще представлява Германия на международната сцена, какви акценти ще разстави във вътрешната политика, отбелязва Дойче веле. Германският президент има по начало слаба, изключително представителна роля. Той трябва да стои над партиите и да представлява всички граждани, без на практика да взима каквито и да било политически решения. На този фон обаче, отбелязва дойче веле, е още по-важно той да използва своята позиция за развитието на теми и идеи, надхвърлящи ежедневната политика.

Мнозина от предшествениците на Вулф имаха такива теми: при Кьолер това беше Африка, при Херцог - образованието, при Вайцзекер - осмислянето на най-новата история. По този начин тези президенти представляваха достойно Германия.

При Кристиян Вулф засега не се забелязва подобна тема. На първо място той е политик на една партия. Неговият пост, най-високият пост в държавата, бе превърнат в прицел на партийно-политически интриги и понесе тежки щети.

Същевременно трябва да сме наясно, че предоставянето на избора на държавния глава на народа не е никаква алтернатива: защото как би могъл държавният глава да обедини страната след една изнурителна предизборна кампания? По-разумно би било да се запитаме: има ли нужда Германия изобщо от този пост, пита в заключение Дойче веле.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лада
    #13

    Германският президент няма особени правомощия, по-скоро е декоративна фигура. Безличният Вулф е известен на широката публика във ФРГ покрай жена си, която се слави със свободно поведение и многобройни татуировки на невероятни места. Адски лека двойка, особено в сравнение с пастор Гаук - един истински демократ. Но уви, не само в БГ хората се подлъгват или пък стават заложници на партийна дисциплина и са готови на черното да кажат бяло. Честито на немците, те все ще се оправят някак си, ние да му мислим.

  2. boby1945
    #12

    при него нямаше тинтири минтири три гласувания ....

  3. Соце Соцев
    #11

    или против Щази?

  4. reakzioner
    #10

    надделя над личностните качества. И каква пародия на съдбата, партииният редник Вулф спечели благодарение на бившите гедерейски комунисти, които на първия тур не подкрепиха кандидатурата на Гаук.

  5. Рогатко
    #9

    Германците нямат нужда от чужд акъл!Другите да му мислят!

  6. Йордан Митев
    #7

    1. Драги съидиоти, пишете с имената си, за да не се печете в пъклото (sic!)2. Всичко в статията е допустимо като тълкувания и пр., но историята може да се разглежда и по следния начин: имаше 2-ма сериозни, достойни, десни кандидати (другият беше Й. Хаук, шеф на комисията по наследството на ЩАЗИ); гласуването беше тайно, по съвест, и както и други преди него, Вулф спечели на 3-ия тур.3. Щеше да е интересно, ако Левицата около Лафонтен и Гр. Гизи (от ГДР) бе подала ръка на социалдемократите и подкрепила

  7. wute
    #6

    ти много ги разбираш винаги ли4ностните ка4ества...такива глупости комбинирани на едно място както в тази статия одавна не бяхме 4ели...а и тая с Лада-та турна капака...Хей друзя, ако нещо не ви е ясно си трайкайте, ина4е ставате за смях.

  8. reakzioner
    #5

    Гледал си, ама малко си разбрал. Подkрепата на левицата за Гаук беше решаваща само при първото гласуване (590 гласа за Вулф). При третото и с левицата и без нея Вулф печели (над 620 гласа за Вулф).

  9. ДИМИТЪР ШОПОВ
    #4

    НА АНГЕЛА МЕРКЕЛ. ВЪПРОС НА ВРЕМЕ Е. ЖАЛКО.

  10. FenixL
    #3

    Силата на Германия е немският народ.Който и да е на власт,икономиката на Германия ще продължава да е водеща в ЕС.А Президентът е просто представително лице.Цялата шумотевица е заради позициите на Меркел.Немците наистина не желаят да се съсипват от работа за да плащат гръцките масрафи...и са прави!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.