Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

УНСС е пред фалит

Университетът и правителството в спор за финансирането на нов учебен корпус

14 коментара
УНСС е пред фалит

Един от най-големите университети в страната - Университетът за национално и световно стопанство (УНСС), може да осъмне със запорирани сметки, поради което да спре да плаща стипендии на студентите и заплати на преподавателите. Причината е, че висшето училище дължи 6 млн. лева на фирмата, която изгражда новия му учебен корпус.

Новата сграда се прави по европроект. Част от финансирането за него трябвало да бъде осигурена от държавния бюджет, но до момента това не е направено. Така УНСС не може да плаща на строителя, който изпратил покана за доброволно изпълнение на текущите задължения по проекта. Следващата стъпка е да си потърси парите принудително, тъй като висшето училище няма средства да плати, става ясно от открито писмо, подписано от ръководството, студентите и синдикатите в университета.

В него се иска Министерството на финансите да изпълни поетия през 2016 г. ангажимент за осигуряване на съфинансиране за проекта. Вместо обещаните с писмо от финансовия министър 7.5 млн. лева сега се искат 10.3 млн. лева, тъй като междувременно проектът е поскъпнал, а в сумата са включени и разходите за обзавеждане и оборудване.

Проектът

Самият проект е от 2016 г. и е за изграждане на нов корпус на университета - 5 етажа с 8518 кв. м разгърната застроена площ, 4 аули, всяка от които за по 250 студенти, 4 зали за по 120 студенти, 4 зали за по 80 студенти и 4 зали за по 40 студенти, както и два тестови центъра с по 280 места, 19 преподавателски кабинета. Целият проект е за 11.7 млн. лева. От тях 4.5 млн. лева са осигурени от оперативната програма "Региони в растеж". Сградата се строи от консорциум между фирмите "Галчев инженеринг" ЕООД и "Вамос" ООД.

Според ръководството на университета правителството поело ангажимент да отпусне още 7.5 млн. лева за сградата. Това е станало през 2016 г., а изплащането на средствата трябвало да става на траншове от по 2.5 млн. лева, които да бъдат дадени през 2017, 2018 и 2019 г. Според ръководството на УНСС парите трябвало да се осигуряват от Министерството на финансите през бюджета на Министерството на образованието и науката, но това не е направено.

Опасност от фалит

"Недоумяваме как е възможно държавата да поеме ангажимент към студентите, преподавателите и служителите на УНСС и да не го изпълни. Още повече, че правителството обяви образованието за свой приоритет", пише в отвореното писмо на университета.

В него се казва още, че е нужно да се осигурят спешно 10.3 млн. лева (освен за строителството и за оборудване), за да "бъде завършен и оборудван учебният корпус и да не се стигне до фактическа неплатежоспособност на най-големия български университет с близо 22 хиляди студенти, и то в навечерието на неговия 100-годишен юбилей". "Необходимо е финансирането да се осигури в най-кратки срокове, за да се удължи срокът на проекта. В противен случай ще бъдат загубени 4.5 млн. лв. европейска безвъзмездна помощ, която държавата ще се наложи да връща заедно с лихвите. Убедени сме, че решение трябва и може да бъде намерено", пише в писмото.

Условия и проверка

Образователният министър Красимир Вълчев коментира във вторник, че ангажиментът за съфинансиране е чрез писмо на финансовия министър от 2016 г., а не бюджетен в "легалния му смисъл". Той потвърди, че сега в бюджета на ведомството му средства за тази цел няма и то няма как да помогне на университета.

От Министерството на финансите отговориха, че потвърждават поетия вече ангажимент за осигуряване на финансиране, но до 7.5 млн. лева и "едва след усвояване на ресурса по оперативна програма "Региони в растеж" и до размера на проекта съгласно основния договор". "Към настоящия момент предвидените в проекта средства в размер на 4.5 млн. лв. по ОПРР не са усвоени и считаме, че средства от държавния бюджет следва да бъдат предоставени след пълното усвояване на безвъзмездната финансова помощ", пише в позицията.

От позицията се разбира, че висшето училище е поискало повече пари от държавата, тъй като е сключило допълнително споразумение със строителя, което е оскъпило договора с 1.2 млн. лева и иска и 1.5 млн. лева за обзавеждане и оборудване на залите. Финансовото министерство отказва да покрие тези суми и освен това ще прати финансова инспекция на университета, която да провери поръчката по строителство на сградата.

В момента строителството на новия учебен корпус, който е изпълнен на груб строеж, е замразено. Европроектът, по който се осъществява, също. Реално платената по него сума е 2.35 млн. лева и представлява единствено 30% аванс, който се отпуска в началото на проектите.

За да може да получи останалите средства от европрограмата, университетът трябва първо да плати на строителя и след това да поиска плащане от "Региони в растеж".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Алфи
    #14

    Най-реномираното икономическо учебно заведение в България фалира, защото не могат да си направят разчета. Та на какво учите студентите си. Как вашите кадри ще управляват страната или ще се впишат в европейското образование. Аз съм потърпевш от Вас. Направих груба грешка, че не записах магистратура в Свищов. Имах някакви надежди. Тогава се сблъсках с тъжната действителност. Високи такси, рязане, грубо отношение от страна на администрацията. Навсякъде се дава шанс, само вие не давахте. Кандидат-магистрите

  2. Nikola Nikolov
    #13

    Ами , това е същото като с шефа на кпкомпи - пламенчо.Тоя , който трябва да предотвратява бъркане в кацата с меда , целият е омазан с мед.В унсс , пък , тия , които трябва да обучават децата ни на правилен мениджмънт , взели , че тръгнали към фалит?!Кой знае как са "усвоявани" средствата на ВУЗ - ръководено е от наш другар-таваришч - дс-ченгесар ... Жалка , трагична българска действителност !!!

  3. обикновен
    #12

    Собствените си сметки не могат да направят , седнали да учат студентите на икономика и бизнес? Пародия! Да се обявява в несъстоятелност и да се закрива!

  4. edin.drug
    #11

    Това за заплатите е вярно - винаги съм го отдавал на "икономическата" им съобразителност. Но пък заплатите им - колкото и да са големи - са унизителни за преподаватели в европейски университет. При това голям столичен и стратегически като като профил университет. За СУ не ми се говори - там академичното ниво се крепи на личното професионално достойнство на преподавателите - нищо, че е най-високо в световните класации от всички български университети.

  5. марин
    #10

    хахаха плащаха си червените професори заплати два пъти по големи от СУ или БАН! а сега искат още пари. ! АМи да си намалят големите заплати!!!! То и без това 3/4 там са си леви, марксисти ! А известно е че такива са зле по икономика! та държавата само ще спечели ако УНСС изчезне! ама Бойко ще се бръкне! Уви!!!!!!!!! И до №8 - то точно нашите университети са фирми за печелене на пари - продават дипломи, а вече и титли! а си четат същото като при соца!! че кой умен студент ще се запише - само тройкаджии

  6. Авакум Захов
    #9

    Разиграват този цирк, за да бъдат платени раздутите сметки и несъществуващите допълнителни работи. Все пак, едно е да се дадат допълнително пари за училище във фалит, нещо като протестите на медицинските сестри, а съвсем друго - за корумпиран ректор и алчен строител.

  7. edin.drug
    #8
    Отговор на коментар #4

    Ти нали не живееш тук - какво бързаш да изкажеш мнение. Щатите, ако става за въпрос, въобще не са пример за добро образование. Като изключим десетината много добри и поддържани университета - всичко друго е с твърде, твърде ниско качество на образованието, именно защото университетите са превърнати във фирми за печелене на пари. Европейската традиция, за съжаление, също се повлече по тази мода, но напоследък започнаха да се чуват и други гласове.Като закрием българските универиситети, тогава можем направо да закрием и държавата. За 10 години няма да остане жив човек в производителна възраст.

  8. Авакум Захов
    #7

    От всички измамени камилчета в схемата само галчо ще е доволен. Да се готви Художествената академия.

  9. :D :D Браво и благодаря! За 29 години демокрация, за 1-ви път някоя новника ме развеселява!

  10. асен
    #5

    закривай – ректорът доносник, преподавател „професор“ румен гечев! крадливи червени бандидос!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.