Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Уолстрийт се срина при отварянето си

Двумесечното възстановяване на капиталовите пазари изглежда изчерпано

13 коментара
Уолстрийт се срина при отварянето си

Основните индекси на Уолстрийт отвориха петъчната търговска сесия със сериозен спад, като индексът "Стандард енд Пуърс" 500 е напът да прекъсне четириседмичния се растеж, а борсата като цяло да загуби летния си импулс за растеж, съобщи Си ен Би Си.

Промишленият индекс "Дау Джоунс" падна с 245.66 пункта или 0.72% до 33 753.38 пункта.

По-широкообхватният "Стандард енд Пуърс" 500 загуби 45.18 пункта или 1.05% до 4238.56 пункта.

Високотехнологичният "Насдак" се срина с 210.46 пункта или 1.62% до 12 754.88 пункта.

За седмицата "Стандард енд Пуърс" 500 пада с 0.82%, "Насдак" - с повече от 2%, "Дау Джоунс" се покачва с 0.14%.

На този фон доларът поскъпна спрямо основните си конкуренти, докато цените на петрола се понижиха, тъй като търговците оцениха риска от евентуална световна рецесия. Цените на газа в Европа се повишиха след рекордно ниските стойности в четвъртък, тъй като войната в Украйна оказва влияние върху доставките.

Биткойнът поевтиня с повече от 8%, тъй като инвеститорите избягваха рисковите активи.

Двумесечното възстановяване на капиталовите пазари от най-ниските нива през юни изглежда е изчерпано, съобщи АФП.

"Акциите най-вероятно ще се борят за посока до края на лятото, тъй като Уолстрийт все още не е сигурен с това колко агресивен ще бъде Фед през септември", заяви анализаторът на платформата за търговия OANDA Едуард Моя.

Патрик О'Хеър, анализатор в "Briefing.com", заяви, че неотдавнашното рали се дължи на това, че пазарът "възприема убеждението, че няма да се наложи Фед да стане прекалено рестриктивен в паричната си политика, преди в крайна сметка да премине към облекчена позиция".

Повишенията бяха постигнати в условията на редица проблеми, които предизвикаха безпокойство заради напрежението между Китай и САЩ, войната в Украйна, затрудненията във веригата за доставки и екстремните метеорологични условия в по-голямата част от северното полукълбо.

Федералният резерв на САЩ и други централни банки започнаха да повишават лихвените проценти, за да овладеят нарастващата инфлация, но тези увеличения до голяма степен бяха включени в цените на фондовия пазар през първата половина на годината, когато акциите се сринаха.

Така че мрачните облаци на икономическия хоризонт означават, че централните банки може да не се нуждаят от толкова рязко повишаване на лихвите, както смятаха много инвеститори, което предизвика възстановяване на акциите.

Изявлението на политиците и коментарите на шефа на Фед Джером Пауъл след заседанието на управителния съвет миналия месец подсказаха, че те може да обмислят забавяне на темпа на повишаване на лихвите, тъй като икономиката се забавя.

Това беше последвано от спад на инфлацията, който повдигна пазарите.

Но имаше натиск за понижение, след като протоколът от последното заседание на Фед показа, че политиците са решени да продължат да вдигат разходите по заемите, докато цените не бъдат овладени.

Неотдавна няколко високопоставени лица също така потвърдиха необходимостта да продължат да затягат паричната политика, за да намалят инфлацията от четиригодишните върхове, и поляха със студена вода надеждите за евентуално намаляване на лихвените проценти през новата година.

Сега всички погледи са насочени към симпозиума на централните банкери следващата седмица в Джаксън Хоул, Уайоминг, където ще говорят финансовите ръководители и централните банкери, като цялото внимание е насочено към изказванията на Пауъл.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Сикаджун
    #13

    Ковчежникът на хунтата Горанчо дори и не го споменавам. Той дори и не знае какво означава понятието ХЕЛИКОПТЕРНИ ПАРИ. Качил се Боко Тиквата на хеликоптера и хеърля пари, а долу Шиши и другите перачи на пари ги събират... Обзалагам се, че Горанчо не може да направи анализ на световните финансови пазари. Разбирането от финанси не е като кражбата на държавни пари и тяхното препиране.

  2. Сикаджун
    #12

    Не познавам Хампарцумян, но съм убеден, че той разбира повече от финанси в сравнение с Цветан Василев, Цв. Карагьозова, Цеко Минев, Петя Славова масонът свързан с вис 2 Емил Хърсев и Каримански на чалгарите. Защо ли? Защото е завършил химия и познава добре законите на термодинамиката. Абсолютно съм убеден, че Тиквата дори и не разбира за какво говоря. Така че, според мен Хампарцумян може да направи най - добър анализ.

  3. Сикаджун
    #11

    Дано някой проумее, че нищо на този свят не става случайно! Няколко пъти казах, че в известна степен Путлер и Сорос играят в синхрон. За да спечели някой, трябва друг да е загубил. Няма как всички да са печеливши. Това си е основен закон и във физиката, и в химията. Закон за запазване на енергията и преминаването й от един вид в друг, Закон за материалния баланс на веществата и т. н. Така и парите се местят от едни финансови деривати в други. Но Бочко е мъдър! Бочко е умен! Той по - добре разбира Законите на природата...

  4. Сикаджун
    #10

    Освен това, ако Китай тръгне да "освобождава" Тайван, наистина доста неща ще се сринат, а други ще се покачат драстично.

  5. Сикаджун
    #9

    Към този момент не може да се говори за срив в акциите на Уолстрийт.
    Но има едно НО!

    Китай започва да показва признаци на слабост в икономиката си.
    За разлика от големите централни банки, които започнаха драстично да повишават лихвите си, централната банка на Китай започна да намалява своя ОЛП.
    Вече повече от година се говори, че в Китай има криза на вторичния ипотечен пазар. Има имотен балон, който скоро ще се спука и ще се повтори кризата от САЩ през 2008 г.

    Китай държи много от акциите в

  6. Бисерко
    #8
    Отговор на коментар #6

    Съвсем логично..Обемът на пазарът е микроскопичен,цялата капитализация на биткойн е около 400 млрд в момента, ако беше компания, щеше да е чак на 14 място в света.И то това даже е надценено, понеже около 20% от биткойните в обръщение се смятат за изгубени.При такъв миниатюрен пазар голямата волатилност е нещо съвсем нормално...

  7. Бисерко
    #7

    Баси гръмките заглавия, да наречеш спад на S&P 500 от малко над 1% срив е ама че щуротия...

  8. asdasdasd
    #6

    Биткойн се срина. Надолу е 8% :D :D :D :D В криптото всичко под 20% дори не го броя за движение в която и да е посока :D

  9. mediaman
    #5

    АБЕ пут*о на путин, защо да убеждаваме Зеленски да се предаде? Нали вие с нас раната си и могучая щяхте да сте в Киев на 3 ден? Смешници и садисти, това сте !

  10. Mz/X
    #4

    Приятелите на зеления смешник да го накарат да сключи мирен договор с основателите на украинската държава защото и други неща ще се сринат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.