Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Уорлик към US-бизнеса: Инвестирайте в енергетиката сега, след две години ще е късно

18 коментара

Посланикът на САЩ в България и българският посланик във Вашингтон Джеймс Уорлик и Елена Поптодорова продължават обиколката си в Съединените щати за привличане на инвеститори в България.

Те пристигнаха в Хюстън от Чикаго, като по време на обиколката под наслов “САЩ-България: изграждане на мостове чрез бизнеса” ще посетят още Финикс (Аризона) и Сан Франциско (Калифорния). Във всеки един от тези градове посланиците ще имат срещи и с българската общност.

На работен обяд, спонсориран от базираната в Тексас американската петролна компания "Трансатлантик", Поптодорова и Уорлик запознаха присъстващите ръководители на петролни и други компании със състоянието и перспективите пред енергийния сектор в страната ни.

"Решенията, които българското правителство взема сега в енергийната област, ще променят региона за десетилетия напред", заяви посланикът на САЩ Джеймс Уорлик, цитиран от БТА. Той посочи, че откакто е на поста в София, е прекарал много време в дискусии по енергийните въпроси и изтъкна, че българското правителство иска тясно да работи с Вашингтон в тази област.

"Диверсификация и прозрачност - за това винаги съм настоявал, откакто съм посланик в България", каза Уорлик. Той изрази мнението, че това послание вече се приема и че в България все повече признават, че е необходима диверсификация на енергийните доставки.

"Правителството в София сега е изправено пред важни решения за бъдещето на енергетиката на страната, за посоката, по която ще поеме. Не трябва да чакате, до две години ще бъде късно, обърна се той към присъстващите. Каня ви да дойдете в България, за да видите какви възможности имате и да запознаете правителството с вижданията си за развитие на енергетиката“, призова Уорлик.

Диверсификацията на енергийните доставки и повишаването на енергийната ефективност са две области, които предоставят възможности на американските компании да дойдат в България, заяви Елена Поптодорова. В същото време тя предупреди, че желаещите да направят това трябва да обръщат особено внимание на екологичната страна и ролята на общественото мнение по този въпрос.

Тя призова компаниите да говорят публично, за да се повиши информираността на гражданите за новите видове енергия. "Трябва да имаме силни дебати в България с участието на корпоративните лидери", отбеляза българският посланик.

Ръководителят на "Трансатлантик" Малоун Мичъл увери колегите си, базирайки се на опита на компанията си в България, че страната ни е привлекателна за инвестиции. Той изрази надежда, че до края на годината компанията ще изгради два-три сондажа в България. В разговор с БТА Мичъл увери, че страната ни има достатъчно залежи на газ, за да покрива нуждите си.

По-късно делегацията се срещна при закрити врата с представители на петролните компании "Шеврон" (Chevron) и "Ексън Мобил" (ExxonMobil).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ANTARES
    #18
  2. разочарована
    #17
  3. Анкета
    #16
  4. Надърфорий
    #15
  5. Танкета
    #14
  6. Как
    #13
  7. N
    #12
  8. Роял
    #11
  9. др.Тодар Живков
    #10
  10. WWW
    #9

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.