Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Управителят на БНБ е притеснен от бурния ръст на кредитирането

Според централната банка бюджетният дефицит не бива да надвишава 3%

0 коментара
Димитър Радев, Снимка: Архив

Процикличното поведение на банките, свързано с продължаващия растеж на кредитите, е едно от предизвикателствата пред банковия сектор у нас към днешна дата, заяви в четвъртък управителят на БНБ Димитър Радев на конференцията "Банките и бизнесът 2022", организирана от в. "Капитал".

"При възходяща кредитна динамика понякога се надценява капацитетът на кредитополучателите да обслужват своите задължения. Ето защо надзорната политика ще продължи да бъде насочена към това кредитните институции да действат консервативно", заяви управителят на централната банка.

Данните на БНБ към края на октомври сочат, че кредитите за домакинствата са нараснали с 15.3% на годишна база до 32.7 млрд. лв. От тях жилищните заеми бележат ръст от 17.9%, а потребителските – с 13.8%. Растежът на бизнес заемите също е сериозен – с 10.4% на годишна база до 40.5 млрд. лв.

БНБ вече на няколко пъти предупреди за рисковете от бурния ръст на кредитите и три пъти повиши антицикличния капиталов буфер. През септември той бе вдигнат до 2% в сила от четвъртото тримесечие на 2023 г., но все още мярката не дава особен ефект в посока охлаждане на ипотечния пазар.

Централната банка очаква бурният възход на кредитирането да се запази през цялата настояща година и да възлезе на 10.4% към 31 декември. "Значителното ускоряване на инфлацията при потребителските цени и оставащите отрицателни в реално изражение лихвени проценти по жилищните кредити, въпреки прогнозираното им увеличение, е вероятно да продължат да стимулират търсенето на жилищни кредити, като все още силно отрицателните реални лихвени проценти по депозитите представляват допълнителен фактор, подкрепящ търсенето на такива кредити", написа БНБ в септемврийската си макроикономическа прогноза.

Догодина се очаква да започне постепенно забавяне на растежа на кредита и за бизнеса, и за домакинствата заради по-високите лихви в съчетание с по-ниската инфлация, по-слабия растеж на частното потребление и намалената инвестиционна активност на фирмите.

Бурният растеж на кредитирането у нас доведе до реакция през февруари от страна на Европейския съвет за системен риск (ЕССР), който излезе с предупреждение към България. Страната бе посъветвана да вземе превантивни мерки срещу завихрянето на спирала между цените на жилищата и ипотечните кредити. Основните уязвимости, установени от институцията, се отнасят до бързото нарастване на цените на жилищата и възможното надценяване на жилищните имоти, нивото и динамиката на задлъжнялостта на домакинствата, ръста на жилищните кредити и признаците на разхлабване на стандартите за кредитиране.

Димитър Радев каза още, че за банките е проблем макроикономическата среда, която е белязана от висока несигурност и потенциал за ескалиране на рискови сценарии. Това предполага провеждането на стрес тестове за банковия сектор с различни хипотетични негативни сценарии.

Според управителя на БНБ въпреки солидната печалба на банковата система тази година – 1.7 млрд. лв. към края на октомври, доходността на кредитните институции е поставена под риск по две линии. Първо, поради нуждата да се заделят допълнителни провизии при евентуален ръст на лошите кредити и, второ, поради намалелите възможности банките да генерират доход от основна дейност. Например повишаващите се лихви носят риск за отрицателни преоценки в балансите на банките, каза Радев.

По думите му при тези условия БНБ ще продължи да следва консервативна политика, насочена към продължаващо укрепване на капиталовата позиция на банките. "Следователно, поне в краткосрочен план, ние не виждаме основания за разхлабване на нашата пруденциална политика", посочи Димитър Радев.

Същевременно управителят за пореден път разкритикува разхлабването на фискалната политика чрез повишени бюджетни разходи, което затруднява овладяването на инфлацията. "Трайното и прогресиращо разхлабване на фискалната политика може да ни върне в отдавна забравеното време на високи дефицити, растящ дълг и ликвидни затруднения за бюджета", каза Радев. По думите му "лекарството" в подобни случаи е постигането на първични излишъци в бъдеще чрез рязане на постоянни разходи или увеличаване на данъците. На първо време управителят препоръча ограничаване на бюджетния дефицит до 3%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.