Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Управителят на БНБ се обяви против влизането на България в общ банков съюз на ЕС

34 коментара
Иван Искров, Сн: БГНЕС

Присъединяването на България към евентуален бъдещ банков съюз, както и въвеждането на обща данъчна политика за всички страни - членки на ЕС не са в интерес на България, смята управителят на Българската народна банка Иван Искров. Изявлението си той направи в понеделник при откриването на новата учебна година в УНСС.

Миналата седмица Европейската комисия предложи нови правомощия за банков надзор за Европейската централна банка (ЕЦБ), която да поеме крайната отговорност за конкретни надзорни задачи, свързани с финансовата стабилност на всички банки от еврозоната. Националните органи ще продължат да играят важна роля във всекидневния надзор и при подготовката и прилагането на решенията на ЕЦБ.

ЕЦБ ще отговаря за лицензирането на кредитните институции и контрола върху спазването на изискванията за капиталова адекватност. Тя ще може да се намесва на ранен етап, когато дадена банка нарушава или има опасност да наруши регулаторните изисквания за капиталова адекватност. Предложението включва и възможност страните извън еврозоната да се присъединят на доброволно към "банкови съюз".

Знайте и пазете българските традиции, имайте самочувствиеот постиженията на своята родина и не преставайте да бъдете патриоти, призова управителят на БНБ студентите. Той посочи, че мнозина вярват на мнения на чужди експерти, които обаче не винаги работели в полза на страната ни. Нашите национални интереси не винаги съвпадат с интересите на външни страни и трябва винаги да търсим българската гледна точка, отбеляза Иван Искров.

Той посочи, че БНБ принципно подкрепя задълбочаването на интеграцията в еврозоната, защото това вероятно е единственият начин за стабилизация. Присъединяването на България към обмисляния банков съюз обаче ще означава прехвърляне на значителен национален суверинитет към Брюксел, без в замяна на това страната ни да получи нещо, обясни Искров.

Мнението му донякъде се разминава с позицията на финансовия министър Симеон Дянков по време на заседанието на ЕКОФИН в Никозия в края на седмицата, чиято основна тема бе именно предложението на ЕК за създаване на единен надзорен механизъм за банките.

"България подкрепя тази идея като нужна стъпка за развитието на единния финансов пазар, не само на еврозоната. Но има много детайли, които са още твърде сурови и противоречиви", коментира Дянков.Според него в обсъждания проект интересите на 10-те държави извън еврозоната, включително и България, не са достатъчно добре защитени.

Въвеждането на единния банков надзор няма да представлява проблем за банките в България, тъй като три четвъртиот сектора у нас се състои от големи банки, представени в Европа и те така или иначе ще попаднат в този механизъм, каза финансовият министър.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

34 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #34

    секи 4ти км Как се казва партията ти? Защо не се кандидатираш в сайт Космополитъ? Или в банкеръ? Космополит 20:22 | 17.09.2012 Поздравления. Страхотни икономически коментатори сте. Разбирате всичко. Убеден съм, че и на изборите ще азсъждавате също толкова зряло. Браво.

  2. Анонимен
    #33

    До 25 - нещо не си наясно с материала за валутния борд, нито с приватизацията, нито въобще с икономиката. Пишеш точно като някой даскал от УНСС, където всички са комуняги и се занимават само с левичарска пропаганда без да вниквмат в същността, и вдигат врява единстевно доколмкото някой им плаща си отварят устите за да оплюят някого. Иначе титли много, но по-добре да не си я получил в УНСС. Той и Дянковм и много други са били там, но после ходят да си доучват другаде, но не в Москва във всеки случай.

  3. Анонимен
    #32

    До 31 - След като ме измъчи с латиницата трябва да ти кача, че не съм чул Искров да е професор, освен това е доста млад за да е свързан със стари служби, но ...

  4. Анонимен
    #31

    KOMUNJAGITE NE SHTAT DA SE SLIVAME S DEMOKRATICHNA I PRAVOVA EVROPA ZA DA MOGAT SVOBODNO I NEOBEZPOKOJVANI DA SI PRAVJAT ,KAKVOTO SI ISKAT.TOVA NA OBIKNOVEN EZIK KAZANO,ZNACHI.. DA SI KRADAT SVOBODNO.IVAN ISKROV OSVEN PROFESOR E CHOVEK ,NA STARITE "CHERVENI" SPEC-SLUZBI OT KOMUNISTICHESKO VREME.NAVSJAKUDE SA SE NAVRJALI NAI-NAGLO MNOGO KOMUNJAGI...TE SAMO PRECHAT NA NACIONALNIJA NI NAPREDUK.

  5. Анонимен
    #30

    до 28
    къде такива титли у мене, но .. , с вашите пари, всичко е възможно.Само сте забравили, че фиксирането на лева към еврото, стана само за наличните финансови капитали.Нека каже например господин банкера, колко злато има в банката, и колко е номинала на банкнотите в България, и да помисли дали не е странно, че златното покритие на еврото в страните от еврозоната е доста по-малко от гледна точка на процентното съотношение, сравнено със златното покритие на лева.Помислете същото и за долара, който

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #29
  7. Анонимен
    #28

    26 - луд за вързване (сигурно е доцент или професор..., ммм, може и академик да е)

  8. Космополит
    #27

    Поздравления. Страхотни икономически коментатори сте. Разбирате всичко. Убеден съм, че и на изборите ще азсъждавате също толкова зряло. Браво.

  9. Анонимен
    #26

    Другари, щом се показа на светло господинът, не е зле да видим и какво представлява, за да не го вземаме като абсолютен авторитет и да се съобразяваме с него.Първо до кожем, че всички които въведоха валутния борд, според мен са си направо за затвора.За какъв национален интерес говори господина, щом като източва държавата и то в полза на страните които са въвели еврото.Защо имаме право да печатаме пари само когато имаме валутни постъпления, а не например, когато държавата продава чрез приватизацията

  10. Анонимен
    #25

    Пази си хляба момчето. Сега както всички директорски места са заети ще му се наложи да ходи да гледа картофи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.