Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Управляващите искат да засилят ролята на парамедиците

1 коментар
Управляващите искат да засилят ролята на парамедиците

Управляващите искат да засилят ролята на парамедиците като част от реформата в спешната помощ, която е изведена като приоритет на коалиционното управление. Идеята е обучението на парамедиците да бъде изместено към университетите, да осигурява еднакво ниво на подготовка и тези кадри да започнат да попълват кадровия дефицит в системата на спешната помощ. Това обясни председателят на парламентарната здравна комисия д-р Антон Тонев във вторник пред БНТ.

По думите му и в момента имаме добре работеща Спешна помощ, която работи при огромно натоварване, но основният проблем е липсата на кадри. "Наблюдава се трайна тенденция от последните 12-15 години, в които разходите за здравеопазване само се увеличават, но това не е довело до качествена промяна в условията на труд, в желанието на медицинските специалисти да работят в Спешна помощ и това е основната причина да има забавяне на медицинската услуга", коментира той.

Тонев съобщи, че се прави преглед на системите за спешна помощ в страни като Румъния, Германия, Великобритания, където парамедиците имат ключова роля.

Местят обучението в университетите

Той припомни, че у нас професията на парамедика е въведена, но има законодателни несъвършенства, които управляващите са решени да поправят. Той посочи, че в Европа парамедиците са с образователна степен "бакалавър", а у нас са са с ранга на професионално образование, което може да започне дори преди завършване на средното образование. В момента у нас има обучени малко над 1000 души за парамедици. Идеята на управляващите е обучението на парамедиците да се премести във висшите училища по една една и съща програма. Образованието на парамедиците ще се раздели на три степени на умения и отговорност, за които ще се учи съответно една, две или три години.

Тонев обясни, че първите обучени кадри ще заработят в линейките заедно с наблюдаващ ги лекар, а крайната цел е спешните центрове да разполагат с комбинирани екипи от лекари и парамедици, като парамедиците да поемат по-леките случаи.

Предистория на професията

Идеята кадровият дефицит в Спешна помощ да бъде попълнен от парамедици беше лансирана за първи път през 2011 година, когато здравен министър беше Стефан Константинов.

Медицинските университети тогава изразиха готовност за обучение на парамедиците, но се оказа, че според българското законодателство това е невъзможно, тъй като в системата на висшето образование няма обучение под три години, а за парамедиците са нужни максимум две. Така се стигна до идеята обучението да е в рамките на професионална гимназия или колеж. Програми за обучение на парамедици имат БЧК, Медицинския колеж в София, ВМА и др.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Н
    #1

    парамедици = пара за медици, а не лафове и мекици

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.