Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Управляващите искат Сърница да стане община

0 коментара
Джамията в центъра на Сърница, в града има още два мюсюлмански храма

Вместо да намалят общините, които са 264 в момента, управляващите предлагат да се създаде нова община Сърница, в която живеят предимно мюсюлмани. Това става ясно от съобщение на правителствената информационна служба.

Правителството ще предложи на президента да издаде указ за административно-териториална промяна в границите на община Велинград и за създаване на нова община с административен център град Сърница.

В нея ще се включат, освен Сърница, и селата Медени поляни и Побит камък, е посочено в съобщението.

С административно-териториалната промяна се цели преодоляване на натрупаното изоставане в развитието на трите населени места и създаване на по-добри условия за социално и административно обслужване на населението им, мотивира се кабинетът.

Предвижда се Сърница да стане самостоятелна община от 1 януари 2015 г.

Населението на Сърница е 3579 души, според последното преброяване на НСИ. По данни на ГРАО жителите са малко повече – 3597 души. Градът е разположен в Западните Родопи в непосредствена близост до втория по големина язовир у нас "Доспат".

Селището е основано през 1860 г. Първият заселник бил чобанинът Шабан и почти столетие носело неговото име - Шабанлии. Заселниците били предимно от Доспат, който днес е на отсрещния бряг на язовира.

През 1975 година селата и махали Шабанлии, Крушата, Петелци, Бърдуче и Орлино са обединени под името Сърница. От 1950 г. до 1987 г. Сърница е самостоятелна община, включваща и сърнишките села Медени поляни и Побит камък.

Сърница е обявена за град на 16 септември 2013 г.

Сърница също не е пощадена от възродителния процес, който стартира през 70-те години. На 23 април 1972 г. в Сърница е убит униформеният милиционер Сергей Куртов от петима жители на селото при отнемането на шофьорската книжка на единия от тях. Съучастник се предава, а другите четирима са заловени край село Кочан в опит да избягат в Гърция.

Това е повод в селото да започне Възродителният процес. Селото е обградено и жителите му са събрани при училището. Тялото на милиционера е изложено в класна стая, а сърничани са заставени да го видят и да чуят признанието на съучастник в убийството. Така "възродителите" внушават колективна вина на жителите на Сърница, благодарение на което смяната на имената минава сравнително гладко.

Посмъртно повишеният в младши лейтенант милиционер е погребан в центъра на селото, а над гроба му е издигнат паметник с надпис "Младши лейтенант Сергей Куртов. Загинал геройски при изпълнение на служебния си дълг". След това всички надгробни камъни в мюсюлманските гробища с написани турско-арабски имена са били счупени.

Днес в Сърница има над 100 фирми за дърводобив, които преработват дървесина от 29 стопанства, включително от Смолян, Благоевград и Пазарджик.

Върху площ от около 1700 дка се сади и отглежда известният сърнишки картоф.

Другият поминък е свързан с туризма с почивните бази и хотели, изградени покрай язовир "Доспат".

Сърница има целодневна детска градина "Мир" и средно училище "Св.Св.Кирил и Методий".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.