Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Управляващите налагат волята си над БНТ и БНР чрез проекта Милотинова

0 коментара

Медийният експерт от Съвета на Европа Вернер Румпхорст днес е подложил на унищожителна критика проектът за нов закон за радио и телевизия, предлаган от депутати от управляващото мнозинство. Румпхорст се е срещнал с президента Георги Първанов и отказал контакти с авторите на закона. Медиите не бяха уведомени за срещата, а критиките на експерта бяха препредадени от пресцентъра на "Дондуков"2.

Три основни проблема на проектозакона очертал пред президента Румпхорст, който е директор на отдел "Правни и публични въпроси" на Европейския съюз за радио и телевизия.

Първият е схемата за избор на медиен регулаторен орган, която според Румпхорст ще доведе до налагане на волята на парламентарното мнозинство в управлението на БНТ и БНР.

Експертът на ЕС визира предлаганата в проекта схема за избор на НСЕМ, при която парламентът ще излъчва 5 човека, отново Народното събрание ще избира други трима членове на регулатора, предлагани от гражданските организации и кръстени "гражданска квота", а президентът ще назначава още трима от 11-членния регулаторен орган.

В сегашния 9-членен регулаторен орган СЕМ, 5 души се излъчват от парламента, а четирима - от президента.

Предлаганата нова схема не може да доведе до независим Съвет за електронни медии, смята Румпхорст. А след като новото НСЕМ ще назначава и изпълнителните директори, и програмните и административни съвети на БНТ и БНР, цялото управление на двете обществени медии ще се дирижира от управляващите в парламента.

Евроекспертът е разкритикувал и предвиденото създаване на Административен съвет като форма за колективно управление на БНТ и на БНР. Той е оценил структурата като бюрократична и нефективна. Според него в проектозакона липсва и надежден контрол, който да препятства корупцията и злоупотребите.

Мнението на Румпхорст е, че проектът за нов медиен закон не осигурява и необходимото финансиране за двете обществени медии, за да могат те да правят некомерсиални програми, да удовлетворяват потребностите на различни малцинства в страната и на хора със специфични интереси. Според него таксите засега са неприложими в българските социално-икономически условия, а зависимостта от преобладаващо държавно финансиране от бюджета поставя веднъж под въпрос независимостта на самите медии.

Изходът, според евроекспертът, е да се даде възможност за набиране на средства от реклами, но точно в тази сфера законът бил много ограничителен. Румпхорст се е позовал на опита на полската обществена телевизия, където две-трети от постъпленията са от реклама и една-трета - от такси.

Пред Първанов Румпхорст е заявил също, че още миналото лято, като експерт на Съвета на Европа, е дал препоръките си по подготвяният нов медиен закон, но никой не се е вслушал в тях. Според експерта, авторите на проекта дори са направили точно обратното на това, което ги е посъветвал, а в същото време твърдели публично, че законът е съобразен с европрепоръките. Затова заявих в Съвета на Европа, че няма да стъпя повече в България - това е пилеене на пари и време, заявил Румпхорст пред Първанов. Изключението да се срещне с българския президент евроекспертът определил като опит да помогне на българските обществени медии. Румпхорст се надявал, че отказът му да обсъди закона с неговите автори ще ги накара да се замислят.

Представеният през януари нов проект на медиен закон, за чиито автори се обявиха Милена Милотинова, Диляна Грозданова от НДСВ и Емел Етем и Кемал Еюп от ДПС, предизвика масови критики от страна на медийната общност. Една от основните бе, че проектът опорочава идеята за въвеждане на гражданска квота в регулаторния орган. Георги Първанов също показа, че няма да се примири с намаляването на президентската квота в новия НСЕМ. Той организира среща с неправителствените организации от медийната общност, на която проектът Милотинова - Етем детайлно бе разкритикуван. Самата Милотинова не се появи на дискусията под претекста, че е уведомена твърде късно и че не са поканени и другите депутати - автори на закона. Дни след това, премиерът Сакскобургготски стопира разглеждането на проекта от парламентарната група на НДСВ и обяви, че също ще организира публична дискусия по темата.

Днес правителственият говорител Димитър Цонев заяви, че тя ще се състои другата седмица, на 11 март. В дискусията, която ще продължи час и половина, ще участва и премиерът.

По думите на Цонев, на дискусията ще бъдат поканени представители на парламентарната медийна комисия, различните генерални директори на БНТ и БНР, СЕМ и др. Правителственият говорител не спомена изрично неправителствени организации от медийния сектор. Участниците в дискусията щели да бъдат приканени да изпратят предварително по имейла своите становища в правителствената информационна служба, за да можело да се изготви дневен ред и всички желаещи да могат да представят пред премиера резюме на мнението си в рамките на минута - минута и половина.

Целта на Симеон била да се запознае с всички мнения и след това да се включи в заседанието на ПГ на НДСВ същия ден, на което също ще се обсъди медийния закон.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.