Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Управляващите не приеха да се начислява лихва върху забавени плащания

Остава несанкционирано бавенето с месеци на издължаването на държавата към бизнеса

8 коментара

Управляващото мнозинство не прие предложението кредиторите да имат право да начисляват лихва за забавени плащания, извършвани като възнаграждения по търговски сделки за доставка на стоки или услуги, независимо дали са между предприятия или между предприятия и държавни органи.

Предложението бе внесено като проектопромяна в Търговския закон от депутата от левицата и бивш финансов министър Пламен Орешарски и бе отхвърлено в пленарната зала.

Мотивът на вносителя бе, че забавянето на плащания от министерства, агенции и общини е станало финансово привлекателно заради бавната процедура на обжалване и неплащането на лихви за просрочие. Така на практика белрихвено се кредитира държавата, а бизнесът остава с блокирани средства, често изправен пред фактически фалит.

Според неофициални данни държавните органи дължат на бизнеса за извършена работа или доставка на стоки и услуги над 600 млн. лв., като извършват разплащанията си с няколкомесечни закъснения, притискайки бизнеса с данъчни и процедурни номера. А междуфирмената задлъжнялост достига 60% от БВП.

Предлаганите изменения предвиждаха сроковете за плащане да не надвишават 30 календарни дни, освен ако в договора са обосновани спецификата и определени условия за удължаване до 60 календарни дни.

Лихвата за забавяне не може да бъде по-малка от законната (основен лихвен процент плюс десет процентни пункта), бе записано в проекта. Освен това кредиторът има право да получи минимална фиксирана сума от 80 лв. и на обезщетение за други извършени разноски по събиране на вземането.

Петър Димитров от Коалиция за България отбеляза, че управляващите е трябвало да внесат текст в Търговския закон, съгласно директивата на ЕК по проблема, приета още на 16 февруари т. г. Според неговите данни около 400 млн. лв. не са разплатени с фирми.

Заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ Валентин Николов информира, че има работна група, която се занимава с привеждането на европейската директива към нашето законодателство.

Фискът не е единственият съществен елемент на финансовата стабилност, много важно е да се направи анализ на фирмената задлъжнялост, защото проблемът е огромен и застрашава финансовата стабилност, защити законопроекта Йордан Цонев от ДПС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    А защо г-н Орешарски не въведе това, докато беше министър на финансите? Или не, тогава нямаше забавени плащания, защо ли пък питам...

  2. Анонимен
    #7

    @6, шеговито - щото същата държава ще ни увеличи данъците, лихвите и ко ли още не, за да плаща тези лихви за забавяне. А по-сериозно - персонални наказания. Трябва да се смени системата за да има ЧОВЕК отговарящ за всяко нещо, за да не се крият министерствата, отделите и т.н. за "обща отговорност", което е ненаказуемо по закон.

  3. Анонимен
    #6

    Ако не си платиш данъците и осигуровките на държавата - плащаш лихва за забава. Ако не си подадеш навреме данъчната декларация - плащаш глоба. А защо когато държавата не е изрядна към собствените си данъкоплатци да не бъде санкционирана? Нали всички сме равни пред Бог и Закона? Или държавата ни е по-равна пред закона от нас? Както беше при комунизма - уж всички сме равни, но само в бедността и безправието, а другарите от БКП бяха по-равни - с привилегия си купуваха апартаменти, вили и коли.

  4. Анонимен
    #5

    До момента НЗОК не е превела парите за изработеното през м. октомври. Лекарите също обмислят национална стачка.

  5. Анонимен
    #4

    Сбърканата ни държава е като дядо поп - прави, каквото ти казвам, а не гледай какво правя аз. Щом ГЕРБ са такива управленци, защо пълнят гащи при мисълта, че може администрацията им да изплаща лихви за забавени плащания по договори? Какво по-красноречиво признание, че администрацията е пълен ерзац, като всичко останало в тази смешна държава!

  6. Анонимен
    #3

    Значи си остваме на досегашното разплащане от три степени. 1-ва.Експресно - с парола "мой човек".2-ра.Бърза - "наш човек" и 3-та."Обикновена" - други разни.

  7. Анонимен
    #2

    Шизофренична държава! Ръката, която дава, не познава ръката, която взема

  8. Анонимен
    #1

    А за таксите и данъците може... Май сме много разсеяни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.