Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Управляващите отхвърлиха поправката "анти - Чорни"" в закона за приватизация

0 коментара

Управляващото мнозинство отхвърли поправката "анти- Чорни" в закона за приватизация, която бе предложена от група народни представители от ОДС.

Позицията на НДСВ по предложението на дясната опозиция се промени за по-малко от 24 часа, след като на вчерашното заседание на комисията по икономическа политика царските депутати подкрепиха текстовете в приватизацията да не могат да участват лица, спрямо които има наложени административни мерки по закона за чужденците.

Днес на парламентарната трибуна излезе първо Юнал Тасим от ДПС, който каза, че предложението персонализира забраната за участие в приватизацията. След него председателят на икономическата комисия Валери Димитров препоръча да се гласува против, въпреки това, че неговата комисия ден по-рано е взела обратното решение.

Източник от мнозинството обясни пред mediapool.bg, че промяната в позицията е станала след настояване от страна на ДПС и решението е взето на ниво ръководства на парламентарните групи на коалиционните партньори.

Неприетите текстове щяха да попречат не само на участващия в сделката за Булгартабак Майкъл Чорни, но и на бъдещи евентуални намерения на бизнесмена Денис Ершов, който притежава компанията "Нафтекс".

По време на дебата от мнозинството обясниха, че решенията за приватизационните сделки, засягащи националната сигурност, ще се вземат въз основа и на доклади от службите. Според Валери Димитров преминаването на сделките през правителството и парламента е достатъчна гаранция, че няма да се допусне заплаха за националната сигурност. Той заяви, че царските депутати не били свързани с икономически интереси.

Васил Василев от ОДС опонира на обвинението на Тасим за персонализация чрез закон с думите, че в предложението на опозицията няма записани имена. Според него е логично при продажбата на дружества, свързани с националната сигурност, да не се допуска участие на лица, които я заплашват. Той каза, че само почтени хора трябва да участват в приватизацията на значимите обекти в страната.

НДСВ въведе сигнализация за правилно гласуване

При днешните разисквания парламентът одобри по-голяма част от правителствения законопроект, включително и текстовете, които изключват от съдебен контрол сделките за свързани с националната сигурност фирми. На утрешното заседание остана да се гласува списъка от предприятия, за които важи новия ред.

Мнозинството бе подготвило и специална сигнализация за жълтите депутати, за да не сбъркат случайно кой текст да подкрепят и кой - да отхвърлят в така важния за НДСВ законопроект.

Депутатите от НДСВ и ДПС получаваха сигнали със зелен и червен маркер от секретарката на комисията по икономическа политика, когато трябваше да натиснат зеленото копче - гласуване "за" и червеното - при "против".

Опозицията обаче забеляза сигнализацията и бившият председател на парламента Йордан Соколов протестира срещу тази унизителна практика. Соколов призова, ако някой дава указания на народните избраници, то това поне да не е секретарка, а председателят на икономическата комисия Валери Димитров.

В резултат за кратко сигнализацията бе сменена и само когато НДСВ и ДПС трябваше да гласуват против, секретарката на икономическата комисия вдигаше листата на масата пред себе си в изправено положение. И това обаче бе забелязано и в крайна сметка Валери Димитров пое лично сигнализацията със зеления маркер.

Съдебният контрол за Булгартабак и още 10 сделки отпадна

Факт е, че следвайки невербалните знаци, депутатите от мнозинството не сгрешиха нито веднъж в подкрепата на правилната правителствена позиция.

С предшествано от червен маркер гласуване отпадна предложението на ОДС правителството да разработи стратегии за приватизацията на монополите, свързаните с инфраструктурата дружества и тези, които имат господстващо положение на пазара на обществените услуги. В негова подкрепа гласуваха и представителите на Коалиция за България. Кръстьо Петков заяви от парламентарната трибуна, че не вижда нищо лошо в приемането на стратегии, защото те могат да послужат като отправна точка за контрол на действията на приватизиращите органи.

Мнозинство прие предложението на ОДС навсякъде в текстовете терминът сигурност да се замести с национална сигурност.

Със 109 гласа за, 98 против и двама въздържали се бе отхвърлено предложението на Любен Корнезов да отпадне чл.35 е, който отменя съдебния контрол върху 15-те сделки в специалния списък към закона (БТК, Булгартабак, седем електроразпределителни дружества, Кинтекс, Тератон, ВМЗ-Сопот, БМФ, БРП и Балкан ер тур).

Корнезов заяви, че от контрола на съда се страхува този, който се готви да наруши закона. Според него без съдебен контрол няма правова държава.

В подкрепа на неговата теза се изказа и председателят на Движение за национално възраждане "Оборище" Тошо Пейков, който обаче уточни, че досега при своето управление и БСП, и СДС са се месили в работата на съдебната система, като са назначавали в нея свои хора и са оказвали натиск за определени решение. Той смята, че е против демократичните принципи, когато съдът се намеси в даден процес, управляващите да решат да отменят съдебния контрол.

Подобна теза защити и Петър Димитров от Коалиция за България, който припомни, че левицата е представяла много информация на главния прокурор и неговите заместници за скандални сделки като тази за Балкан, но нищо не е последвало. Той призова обаче да не се следва принципа за отпадане на съдебния контрол, защото не можело да се премахва всяка институция, която пречи на намеренията на изпълнителната власт.

Четин Казак от ДПС опонира с мотива, че съдът си е позволил да се намеси в работата на изпълнителната власт. Той даде пример, че според Агенцията за следприватизационен контрол две трети от сключените досега сделки са неизгодни, но съдът не е взел каквото и да е решение по тях.

Депутатите не приеха предложението на независимия депутат Елка Анастасова парламентът да одобрява решението на правителството за избор на купувач с квалифицирано мнозинство от две трети от гласовете.

Парламентът отхвърли и предложението на Теодора Литрова от Движение "Оборище" парламентът са одобрява не само купувача, но и окончателния приватизационен договор.

В края на днешните разисквания Йордан Соколов предложи от списъка с предприятия, за които важи новия ред за приватизация, да отпаднат БТК, Булгартабак и електроразпределителните дружества, защото те по-никакъв начин не са свързани с националната сигурност. Според него е по-логично в списъка да бъдат централите, произвеждащи енергия, а не дружествата, които я разпределят.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.