Изборният ден да бъде 14 часа, вместо досегашните 13. Такова предложение внасят между първо и второ четене на Изборния кодекс управляващите, става ясно от проекта им за изменение на закона за вота.
Според сега действащия закон секциите за гласуването отварят в 06.00 часа и приключват работа в 19 часа. Промените, внесени от Искра Фидосова, регламентират удължаване на работното им време с час – до 20 часа.
Въпреки че към предложенията няма мотиви, се предполага, че подобна промяна се налага, заради проблемното гласуване при изборите "2 в 1“ миналата година, когато точно преди края на деня пред секциите се извика опашки от желаещи да упражнят правото си на вот.
От ГЕРБ също така предлагат отдавна лансираната идея Централната избирателна комисия да стане самостоятелен орган със собствен бюджет, независещ от бюджета на Министерски съвет, както е в момента.
Народният представител от Синята коалиция Михаил Михайлов пък предлага ЦИК да излъчва онлайн всичките си заседания, а записите от тях да се съхраняват. Друго предложение на депутата е комисията да създаде електронен регистър на всички внесени в нея жалби. Регистърът трябва да позволява да се следи движението по сигналите.
Сред предложенията на БСП пък е гласуването на парламентарния вот да става с интегрални бюлетини. Предложението на Мая Манолова е избирателят да получава бюлетина с подписи и печат преди влизането в тъмната стаичка.
От БСП искат от до 6 години затвор за длъжностни лица, които при изпълнение на задълженията си склоняват избирателите да гласуват за определена партия. За до 5 години лишаване от свобода и глоба до 20 000 лв. за купуване на глас на референдум настояват още червените депутати.
От ДПС пък внасят обичайните си предложения за отпадане на принципа на уседналост при изборите за евродепутати и органи на местната власт. От ДПС искат за евродепутати да могат да бъдат избирани, а и да гласуват, български граждани с гражданство в страни извън ЕС.
Срокът за внасяне на предложения за промени в Изборния кодекс изтече в сряда вечер. На първо четене в правната комисия управляващите се съобразиха стриктно с една от препоръките на ОССЕ в частта за използване на Специални разузнавателни средства (СРС) за изборни измами. Искания за използване на СРС в предизборен период да се изготвят само и единствено от окръжните прокуратури, е идеята на депутатите от ГЕРБ. Подобно право няма да има МВР.
“Спецсредствата ще могат да се използват по отношение на престъпни състави от Наказателния кодекс, свързани само с организация за купуване на гласове”, уточни преди парламентарната ваканция заместник-председателят на вътрешната комисия Красимир Ципов. За търговия с гласове в НК ще бъде записан затвор от 1 до 6 години.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
2 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Абсолютно прав е 1. Точно в последния час се развихря бясното купуване на цигански гласове. Сега герберасите ги правят два часа. Ясно е за какво се готвят отвратягите, но ще бъдат изненадани как никакви номера няма да им помогнат.
Удобство за циганите, които ще имат още един час да се пазарят, колко ще им дадат, неудобство за партиите, защото цената на един цигански глас ще нарастне.