Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Управляващите приемат идеите на БНС за конституцията

17 коментара

Управляващата коалиция БСП-НДСВ-ДПС най-вероятно ще приеме предложенията на БНС за промени в конституцията за второ четене. Това научи Mediapool в четвъртък, ден преди крайният срок за внасяне на предложения преди второто четене на промените в основния закон.

В понеделник лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов коментира в Русе, че БНС ще предложи не само ¼ от депутатите, но и ВСС да може да внася предложение до парламента за освобождаване на главния прокурор и шефовете на ВКС и ВАС. Окончателното решение ще се взема от парламента и ще се подписва от президента.

Другото предложение на БНС е депутатите сами да могат да поискат от Народното събрание сваляне на имунитета им. В момента това може да стане само по искане на прокуратурата.

Такъв вариант съществува и в други конституции, коментираха предложението юристи.

По време на първото четене на измененията, БНС осигури на управляващите необходимото мнозинство от ¾ за приемане на текстовете по т.нар.бърза процедура. По време на консултациите преди внасянето на промените, лидерите на БНС Стефан Софиянски и Красимир Каракачанов бяха настояли пред БСП, НДСВ и ДПС да приемат поне една от техните идеи, за да имат основание за подкрепа.

Управляващото мнозинство все още няма окончателна позиция по добилата най-голяма популярност конституционна промяна – до къде да се стигне с ограничаването на депутатския имунитет.  

Има време до крайния срок, нека видим всички предложения, бяха лаконични шефът на червените Михаил Миков и председателят на комисията Любен Корнезов (БСП).

Юристи коментираха, че е много вероятно да остане гласуваното на първо четене предложение, с уточнението, че прокуратурата ще може да иска разрешение на НС за снемане на депутатски имунитет още във фазата на започване на разследване.

Привържениците на този вариант коментираха, че това защитава свободата на депутата да върши работата си.

Компроматният скандал между шефа на ВКС Иван Григоров и главния прокурор Никола Филчев поставя на ново ниво дискусията за имунитетите, обясни и Татяна Дончева от БСП.  Трябва ли политическата система да зависи от двама души, които взаимно си викат “психично болен” и “корумпиран”, попита тя.

Първоначалната идея на управляващото мнозинство беше свалянето на имунитет да се иска във фаза повдигане на обвинение.

Работната група от юристи на трите партии е прецизирала и текстовете, които засягат правомощията на министъра на правосъдието. Те са разписани така, че “да не дразнят съдебната власт”, коментираха депутати.

По време на изслушването в комисията по конституцията още преди първото четене на 3 февруари, председателите на съдилища се възпротивиха срещу формулировката, че министърът “осъществява контрол  върху магистратите за реда на образуване, движение и решаване на делата”. Този текст може да се тълкува и като право на министъра да се меси по същество, а не само да следи за спазване на срокове, коментираха тогава юристите.

Магистратите поискаха да се прецизира текст, според който не става ясно дали само министърът може да прави предложение за назначаване, повишаване и освобождаване на магистрати – правомощие, което сега притежава и ВСС.

От управляващото мнозинство коментираха още, че главният прокурор и председателите на ВКС и ВАС ще подлежат на изслушване и на освобождаване от парламента. По време на дискусиите сред юристите на БСП, НДСВ и ДПС бяха лансирани идеи тези процедури да са валидни само за главния прокурор, но не и за шефовете на двете съдилища. След консултациите обаче стана ясно, че се запазва първоначалното положение.

Мнозинството освен това е постигнало договореност да се даде право на омбудсмана да сезира Конституционния съд. За това настояваха от много време неправителствени организации, а напоследък и самият обществен защитник Гиньо Ганев, както и президентът Първанов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. БНС
    #18

    ...

  2. БНС
    #17

    кой кави проценти има ще се види на изборите.

  3. лимпида
    #15

    тая вярвате ли я? Прочие защо не. Филчев отлита, правителството не е особено стабилно, току виж НДСВ се пръждосат, Софиянски би се съгласил да подкрепи старите си дружки от ДПС, пък защо не и от БСП.Делото се точи, или се дава на състав в който съдиите си имат стари прегрешения и могат да бъдат настъпени, или пък бързо се решава, че усмихнатата корупция е невинна като новородено и всичко си е по старому.

  4. Наблюдател
    #14

    Сега ,,Тричленката" е натясно за бързо изпълнение на изискваните от ЕС промени.Трябва им 3/4 мнозинство! И са на зор! Ама на голям зор!!! Ако професионалния рекетьор Доган бе на мястото на БНС досега да бе спазарил поне 2-ма министри, няколко зама, агенции, обл. управители и т.н. Но явно че тези господа и за това не стават. Пишман търговци, пишман политици!

  5. Canada Dry
    #13

    Продава го и не му дреме!КрасноКачанов също! Китов отдавна си дроби без слипове из монахро-комуноидните редички. Тъй, че гнусотията вече е отрепетирана и се харчи!Ще я бъде!

  6. Kak e
    #12

    NE E LOSHO DA SE POPITATE S KOYA BYULETINA GLASUVAHTE, BUNATZI...LIBERALIZATZIA LI CHAKATE?NA PAZARA?HAHAHA

  7. А бре,войводи
    #11

    сте се събрали с мафиянски и пишман-земеделци.Познавам някои от местните ви лидери в Добрич- големи пичове,млади и образовани,ама нещо централно май,май...

  8. Голям интерес!
    #10

    Бре, какъв интерес към БНС в тоя форум, па и в целото общество, дет са вика, бравос!

  9. da taka e
    #9

    Естония е успешна по три причини и може да служи за пример на България. Първо, тя направи радикална крачка, като изолира всички комунистически функционери от властта. Естония много бързо консолидира вътрешната си политика, като гарантира политически и партиен плурализъм, либерализира икономиката по учебниците на класическите теоретици. Естонските правителства създадоха традиция да се ориентират по модели, които са функционални и дават резултат, да се сдобиват с международни партньори, които да ги

  10. канибал
    #8

    абе освен това оти ке се не земете с анастасиот мозера!азер сте се улюбили!Тя арна яяяяяяя!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.