Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Управляващите създават "независим" прокурор, игнорирайки конституцията (Видео)

Правителството явно не изпълнява и препоръките на Венецианската комисия

65 коментара
снимка БГНЕС

"Независим" прокурор с мандат от 7 години ще има право да разследва главния прокурор и няма да му се отчита. Това е фокусът на съдебната реформа, предложена от правителството, за да се изпълнят препоръките на Венецианската комисия. Магистратът ще бъде началник на инспектората във Върховната касационна прокуратура и ще се избира с квалифицирано мнозинство от 2/3 от членовете на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС).

"Тези промени са изцяло в конституционната рамка. Не се засяга ексклузивността на функциите на прокуратурата", обясни Данаил Кирилов. Премиерът Борисов допълни: "Радвам се, че Венецианската комисия ни даде възможност да останем в рамките на нашата конституция".

Правителство възнамерява да направи реформата с промени в Закона за съдебната власт и Наказателно-процесуалния кодекс.

На този етап обаче изглежда, че правителството игнорира голяма част от препоръките на Венецианската комисия за промени в самия Висш съдебен съвет. Комисията препоръча членове на ВСС, които не са свързани с прокуратурата, да могат да предлагат започване на разследване или дисциплинарно разследване срещу главния прокурор. На този фон кабинетът "Борисов" предлага Прокурорската колегия, която е в сериозна зависимост от волята на главния прокурор, да избира магистрата, който ще разследва главния прокурор.

"Независимият" магистрат няма да разполага с отделен бюджет, което също поставя под съмнение неговата бъдеща ефективност. Пакетът от промени няма да бъде подложен на задължителното по закон обществено обсъждане.

Извън всичко това, представеният проектът изглежда твърде спорен от конституционна гледна точка. Член 126 ал. 2 от конституцията постановява, че главният прокурор осъществява методическо ръководство върху всички прокурори.

Това означава, че няма как да има напълно "независим" прокурор без промяна в основния закон или правителството се опитва да заблуди обществото и международните партньори.

Накрая премиерът не пропусна да отправи индиректно послание и към председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов и Съюза на съдиите в България.

"(Сега) Съдиите и прокурорите да се успокоят да си гледат работата и да не се занимават с партийни дела", каза Борисов. Причината е, че шефът на ВКС и най-голямата съдийска организация от години настояват за дълбока реформа на съдебната система и премахване на недосегаемостта на главния прокурор,

А Венецианската комисия каза друго

Преди ден Венецианската комисия призова България да извърши мащабна съдебна реформа, с която да премахне недосегаемостта на главния си прокурор. Институцията казва, че българският проблем не може да бъде решен с едно изменение в закона, а изисква систематични политически усилия, включително големи промени в структурата на самия Висш съдебен съвет.

"По-скоро ще изисква комбинация от по-големи инстутуционални промени, нови процедурни правила и еволюция на професионалния етос и политическата култура в страната", обяви експертният съвет по конституционна право към Съвета на на Европа.

Венецианската комисия предлага няколко начина, за да се направи механизмът за премахване на недосегаемостта на главния прокурор по-ефективен. Предлага се отнемането на правото на главния прокурор да дава инструкции в случаи, които го засягат.Членовете на Върховния съдебен съвет, които не са свързани с прокуратурата (съдиите), трябва да имат право да внесят искане за отстраняване на главния прокурор, както  и да се свали необходимия праг на мнозинство, което може да решава за отсраняването на главния прокурор.

Венецианската комисия твърди, че главният прокурор трябва да може да бъде отстраняван с "постижимо" мнозинството от Висшия съдебен съвет. Комисията настоява съдът да има право да преразглежда решението на разследващите да не се образува наказателно разследване срещу главния прокурор.

Създаването на фигурата на "независимия прокурор" също е споменато като опция от Венецианската комисия.

Веднага ще кажа на Урсула

В последният доклад на Европейската комисия (комисията "Юнкер") бе препоръчано свалянето на наблюдението на върху България. Все пак ЕК поиска от страната да продължи съдебната реформа и да се вслуша в препоръките на Венецианската комисия.

"До Урсула (фон дер Лайен) лично ще изпратим нашето решение (за съдебната реформа)", обясни Борисов в събота.

Правителството се отказва от идеята си да променя процедурите за разследване и отстраняване за двамата председатели на върховните съдилища.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

65 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. StefanK
    #65

    Щом пакета от промени няма да бъде подложен на задължителното по закон обществено обсъждане, може ли да бъде решен справедливо най-важния проблем - за премахването на безконтролната власт на магистратите - основна причина за за безнаказаното разграбване на държавата от шепа алчни и продажни хитреци? Щом управляващият елит толкова много се страхува от мнението на обществото,не трябва ли най-после да се обединим и регистрираме своя обща гражданска организация - Национално движение "ИСТИНА и СПРАВЕДЛИВОСТ",за

  2. ВВасилев
    #64

    Назначиха,пардон,избраха единствения в състезанието предложен, пак пардон /извинете/ кандидат за Главен прокурор, а сега ще назначат,ееееееее пак пардон, предложат независим проверяващ главния прокурор. Това се казва изпълнителност на международни правила, каквото се снеме от вън, все се изпълнява и така България просперира, а не е ясно защо Народа недоволства от престъпността и корупцията, които по никакъв начин не пречат на държавата в международните отношения !!!!!!!

  3. StefanK
    #63

    Единственият независим "прокурор",който може да разследва корумпиран Главен прокурор,преценил,че "няма достатъчно данни за извършено престъпление",след като най-умните и талантливите учени,лекари и специалисти бяха принудени да търсят своя хляб далеч от Родината е СУВЕРЕНЪТ,в името на който се кълнат депутати,министри и магистрати.Днес над всичко не е България и суверенът,а олигархията,която ни ограбва ежедневно и нейните закрилници-корумпирани депутати,министри и магистрати.Именно,това налага да

  4. Естествено
    #62
    Отговор на коментар #57

    Изглежда обаче на Свободния свят подобни пиески му омръзнаха. За местната публика да не говорим. ☺

  5. Естествено
    #61
    Отговор на коментар #56

    Е, ние харесваме дами. ☺ Обаче, май все по-малко дами си падат по прости момчета. ☺ Та ясно, че ще намалявате ..... ☺ Воя срещу Истамбулската конвенция не помага май, а? ☺

  6. Отбелязвам
    #60

    Ефрейторе, знаеш ли какво е хубав саблен удар? При хубав саблен удар, направен със замах, главата на руснака отхвърча настрани, а той стои 2-3 секунди през които пръска кръв на високо и после рухва. Наблюдавано в Добруджа през 1916г. Или ако сабленият удар е нанесен отгоре - тялото се разполовява от врата до таза и пак пръска много руска кръв. Това са получили руснаците, когато са ни нападнали през 1916. Секли сме ги като тикви до делтата на Дунав.

  7. 1107a
    #59
    Отговор на коментар #56

    Ако наистина обичахте момичета, щяхте да се увеличавате.

  8. Бивши комунисти НЯМА!
    #58

    Избраните от парламента, които избират главния прокурор ще избират и този който ще може да го разследва. Звучи като да е все тая.

  9. Обектив
    #57

    За добро или лошо, но в цялата ни нова история Българската държава не е имала премиер с по-ярки артистични изяви от настоящия ! Имитации, имитации и пак имитации ! Засрамете се поне налко! Главният прокурор ще избира лицето, което ще го контролира! Пореден барон Мюнхаузен, който ще се самоизважда за косата от блатото !

  10. ефрейтора
    #56
    Отговор на коментар #55

    Да , ние сме прости момчета . И обичаме момичета. За съжаление намаляваме...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.