Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Урсула фон дер Лайен подкрепи ядрената енергия и природния газ

39 коментара
снимка БГНЕС

"ЕС има нужда от ядрена енергия и от природен газ като стабилни енергийни източници", заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след края на срещата на върха на ЕС,цитирана от АФП.

По думите ѝ ЕС трябва да намали драстично емисиите си на въглероден диоксид, за да се бори с климатичните промени.

"Вече е очевидно, че има нужда от повече чисти възобновяеми енергии, каквито са вятърната и слънчевата, които предлагат много независимост на континента в момент, в който има скок на цените на газа. Но редом с възобновяемите енергийни източници, ние имаме нужда и от стабилен енергиен източник - от ядрения, а по време на един преходен период, разбира се, и от природния газ", добави тя.

Ядрените централи имат предимството да не отделят почти никакви емисии на въглероден диоксид в атмосферата.

Подкрепата на ЕК за ядрената енергетиката означава, че България получава зелена светлина за построяването на два нови атомни енергоблока, които могат да заместят въглищата до 2040 година.

ЕК трябва да предложи преди края на годината списък на енергиите, смятани за щадящи и благоприятни за климата. Тази категоризация ще проправи пътя към така нареченото "зелено финансиране. Преди ден българският президент Румен Радев изрази очакването си ЕК официално да подкрепи развитието на ядрената енергетика до края на ноември.

Преди дни десет страни-членки на ЕС излязоха с призив към ЕК да включите ядрената енергетика в Зелената сделка. Списъкът бе оглавен от Франция, а в него се включи и България. На този фон Германия, Австрия или Люксембург са категорично против и изтъкват проблеми от дългосрочното складиране на радиоактивните отпадъци.

"Никога сред страните членки на ЕС не е била изразявана една толкова ясна и широка подкрепа за нуждата от прибягване до ядрена енергетика за постигане на нашите климатични цели", каза френският президент Еманюел Макрон в момент, в който Франция се готви да поднови строежа на ядрени централи.

Преди ден Европейският съвет отхвърли настояването на България да се намали цената на парниковите квоти, но прие предложението да се прави проверка на енергийните борси за евентуални манипулации.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

39 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #39
  2. Мунчо Велики
    #38

    Тая кифла не беше ли само допреди един месец в "челните редици на борбата" за затваряне на атомните централи в Германия?

  3. Петър Хрисимов
    #37
    Отговор на коментар #36

    А при нас еничари политици колкото щеш.Продават се като цигански булки.Който даде повече!Имаше една пача Ренета Инджова помните ли я?

  4. т€еритория на Мики Маус
    #36

    1)В Брюксел има повече лобисти от чиновници. 2)САЩ си правят сметка, че Източна Европа била пазар за ВЕИ ток за 23 трилиона. Затова всякаква енергия ще поскъпва. За пореден път САЩ и ЕС работят в полза на лобисти и Русия едновременно, и срещу собственото си населени, бизнес, държави!

  5. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #35
  6. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #34
  7. dimitardi100
    #33

    Ако една атомна централа бъде застрахована за покриване на всички щети при атомна катастрофа като тези в Чернобил и Фукошима, нейната енергия ще бъде многократно по-скъпа от всички останали. Освен това е мит, че е екологична , защото никой не знае как може да бъде неутрализирано отработеното гориво ! Да не говорим за екологичните бомби в Украйна, Япония и съседните държави , а и за всички останали. Просто някой много желае да прави милиарди от атомна енергия, а като стане белята друг да плаща сметката !

  8. Тодор Станков
    #32
    Отговор на коментар #23

    1000 мВт = 3 кубика отработ високообогат.гориво на годино× 50 години=150 кубика за целия период. Един апартамент. Съхранява се в спец помещение първо във вода, после сухо за 100 години. И това е. Една изоставена мина на 2 км надолу и нямаш грижи. И си ок, пълни глупости са това. Знаеш ли колко унищожена площ има в лигнитните мини, които се копат по открития способ?

  9. anton nikolov
    #31

    Къде е общата европейската стратегия за енрегийната криза ? Къде са мерките за разбиването на руския газов монопол ? А тази ядрена енергетика, ако е зависима примерно от Русия и нейните допотопни технологии,както е у нас,с какво ще допринесе за енергийната сигурност и за каква чиста енергия става дума ? И Тази ЕК с какво всъщност се занимава, освен да излиза с едни общи приказки и мъгляви пожелания, които обслужват не европейските , а частните интереси на тоя и оня. За сегашното безлично ръководство на ЕС и за кекавите лидери с бакалските им сметки и липсата на мислене в перспектива, може да се очакват още по-големи глупости.

  10. The Rock
    #30
    Отговор на коментар #26

    И!?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.