Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

USAID възложи първите две поръчки за Ирак

0 коментара

Американската агенция за международно развитие (USAID) е подписала досега два договора за възстановяването на Ирак от обявените общо осем. Явно именно за тях е станало въпрос на проведената през миналата седмица среща между вицепремиерът Николай Василев и американският посланик Джеймс Пардю. Както стана ясно след срещата българските фирми могат да се надяват да бъдат подизпълнители по някои от тях, ако направят добри предложения.

Единията от сключените досега от USAID договори е за възстановяване на работата на пристанището в Ум Каср, а другият за набирането на персонал и работа в офиси, които ще наблюдават възстановителните работи в страната.

Другите проекти, за които предстои да се сключат договори са:

- Управление на въздушния транспорт при хуманитарни операции

- Капитално строителство, което включва спешни ремонти на електрическата мрежа, водопреносната мрежа, пътищата и мостовете, както и публични сгради, като училища и болници.

- Логистична подкрепа при транспортиране и складиране на стоки

- Помощ за възстановяване на здравеопазването

- Подпомагане на началното и средното образование чрез предоставяне на учебници и обучение на учители, както и подобряване инфраструктурата на училищата

- Местно самоуправление, което да максимизира иракското участие във всички аспекти на възстановяването на страната.

По договорът за възстановяване на работата на пристанището в Ум Каср 4.8 млн.щ.долара получава "Стивдоринг сървисис ъф Америка". От Американската агенция за международно развитие заявяват, че пристанището е ключово за доставките на хуманитарна помощ.

Целта на проекта ще включва и управление на порта, както и наемане на пилоти, които да водят корабите до пристанището."Стивдоринг сървисис ъф Америка" ще урежда и складирането и обработката на стоките.

Другият договор е подписан с "Интернешънъл ресорсис груп" е на стойност 7 млн. щ. долара. Той покрива срок от 90 дни с опция за удължаване на два пъти по една година.

Компанията ще подпомага Американската агенция за международно развитие при планирането, мониторинга, координацията, управлението и работата по реконструкцията в различни сектори като образование, здравеопазване, земеделие, развитие на гражданското общество и инфраструктура.

Освен тези проекти Американската агенция за международно развитие е отпуснала и два гранта. Те са на УНИЦЕФ от 8 млн.щ. долара и на Световната здравна организация от 10 млн.щ. долара. Парите трябва да служат за финансиране на техните дейности в Ирак.

Две български фирми - ЛБ "Булгарикум"-София и "Сила"-Ямбол, могат да възобновят доставките си за Ирак по програмата на ООН "Петрол срещу храни". Доставките са на обща стойност около 12,5 милиона щатски долара, съобщи Министерството на външните работи.

Новината е дошла от писмчо до постоянният представител на България в ООН Стефан Тафров от изпълнителния директор на Отдела на световната организация за Иракската програма Бенон Севан. ЛБ "Булгарикум" имаше договор за доставка на сухо мляко, а "Сила" за дъждовални инсталации.

По един представител на Министерството на икономиката, Министерството на външните работи и Министерството на отбраната заминават за Кувейт, за да лобират на място за включването на български фирми в хуманитарните операции и възстановителните дейности след края на военния конфликт в Ирак, съобщи Министерството на икономиката.

Днес заместник-министърът на икономиката Милен Керемедчиев е участвал в работна среща с представители на хранително-вкусовата промишленост и браншовите организации в тази област. Това е първата от поредица работни групи, които се организират от Министерството на икономиката, за установяване на параметрите за участие във възстановителните дейности след войната в Ирак.

Българските фирми ще могат да участват като подизпълнители на американски компании в две основни направления - снабдяване на американската армия с продоволствия и доставка на хуманитарна помощ и инфраструктурно възстановяване на Ирак след края на военния конфликт.

Според Керемедчиев нашите шансове са много по-големи сега, отколкото са били в други години. България е в групата от страни с по-голям шанс да получат подизпълнителски договори, в която са още Великобритания, Испания, Словакия, Полша и Румъния.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.