Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Усещането за корупция" у нас отново се засилва

6 коментара
"Усещането за корупция" у нас отново се засилва

След като за 2017 г. отчете подобрение, през миналата година "усещането за корупция" в България пак се засилва. Страната ни пада с една точка и с шест позиции - от 71 на 77 място, в Световния корупционен барометър на "Прозрачност без граници" . Така България за поредна година остава последна в ЕС, но се отдалечава от останалите страни в съюза.

България има 42 точки, което я нарежда малко над Суринам и Тунис, както и редом с Буркина Фасо и Гана. За последните 7 години борбата с корупцията у нас е практически в застой и индексът почти не е помръднал спрямо 2012 г., когато е бил 41 пункта.

Настоящият резултат на България е поставя сред страните с хибриден режим и сред тези 2/3 държави и територии с резултат под 50.

Средният брой точки за света е 43.

Съседна Гърция е с 45 точки, Унгария - 46, а Румъния, която е на 61-о място, има 47 точки. Дания, която има най-добри показатели в ЕС и в света, получава 88 точки, следвана от Нова Зеландия с 87 точки. Средният резултат за ЕС е 66 точки.

На дъното, както и досега, са Сомалия, Сирия и Южен Судан (10, 13 и 13 точки)

Според доклада в нашата страна миналата година е имало "сериозен корупционен скандал". Въпреки това се отчита известен напредък на България и Румъния  в последните години. Допълва се, че въпреки наблюдението на ЕК по механизма за сътрудничество и проверка България и Румъния показват "малък напредък" в реформата на съдебната система и борбата с корупцията.

В България много граждани нямат доверие на политическите институции и не се чувстват добре представени. Надзорът над финансирането на партиите е ограничен и в страната липсват независими и прозрачни медии, се допълва в текста. Често остава неизвестно кой притежава дадена медия, много медии са финансово зависими от държавна реклама, а това може да повлияе на работата им и да се отрази на критиката, която иначе биха приложили към правителствените власти, се посочва в анализа.

За България индексът се базира на 10 различни многопрофилни изследвания, в които са се включили представители на бизнеса, на администрацията, граждани.

Корупцията отслабва демокрацията

Повечето страни по света не успяват да се преборят с корупцията и това допринася за кризата на демокрацията. Над 2/3 от държавите тази година показват резултат под 50 точки, а средният резултат е 43 точки. За последните пет години само 20 държави са подобрили чувствително показателите си, включително Аржентина и Кот д'Ивоар, докато при 16 се наблюдава значително отстъпление, включително Австралия, Чили и Малта.

Отчита се връзка между корупцията и състоянието на демокрацията. Истинските демокрации имат средно по около 75 точки, несъвършените демокрации имат средно по 49 точки, смесените режими с автократичен уклон - 35, авторитарните режими - 30 точки, според приложения показател, обобщава организацията. Пояснява се, че "усещането за корупция" се измерва от 1995 г. и оценява работата на чиновниците.

Критики към администрацията в САЩ

С резултат 71 точки от 100 възможни (спад с 4 пункта) САЩ за пръв път от 2011 г. не се нареждат сред 20-те страни, в които усещането за корупция е най-слабо, показва анализът на "Трансперънси интернешънъл".

"Слабият резултат" на САЩ е регистриран в момент, в който Щатите се сблъскват със "заплахи за тяхната система за контрол и равновесие на властите, както и с ерозия на етичните норми по най-високите етажи на властта", обяснява "Трансперънси интернешънъл".

Агенцията припомня богатата на събития втора година от президентския мандат на Тръмп - от разкритията за предполагаеми връзки на избирателния му щаб с Русия до оспорваната му подкрепа на кандидат за Върховния съд, обвинен в сексуални посегателства, както и подозренията в шуробаджанащина.

"Президентството на Тръмп хвърли светлина върху пропуските в американската система, целяща да гарантира отговорен подход на правителството към обществения интерес", каза пред АФП Зоуи Рийтър, временен представител на "Трансперънси интернешънъл" в САЩ. "Но президентът Тръмп е по-скоро симптом, а не причина, проблемите съществуваха, преди той да встъпи в длъжност", добави тя и напомни, че американската система не може да предотврати конфликтите на интереси.

"Трансперънси интернешънъл" отправя критики и срещу Турция и Унгария, които са надолу в класацията, заради "разпадането на правовата държава и демократичните институции, както и заради бързото свиване на полето за действие на гражданското общество и независимите медии".

Застрашени са множество демократични институции в цял свят, често пъти от ръководители с авторитарни или популистки нагласи, затова трябва да полагаме повече усилия, за да засилваме и подобряваме контрола и равновесието, да браним правата на гражданите, отбелязва Патриша Морейра, ръководителката на "Трансперънси интернешънъл".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Boris Kamov
    #6

    Аз изглежда съм пропуснал момента когато в България е имало реална борба с корупцията през последните 30г. Някой да е забелязал мутрите да са отпуснали желязната си хватка на икономиката на страната? Не говоря за изтърсаци като Митьо Очите а за мимикриралата ДС-прослойка от БКП/БСП велможи и престъпници които сега се водят "бизнесмени" и "политици" и които заграбиха всичко от което можеше да откраднат някой лев. Резултата е че сега сме най-бедната държава в ЕС с екс-мутра премиер, който пък смени друг премиер, издънка на БКП-велможи.

  2. edin.drug
    #5

    Значи поне с усещането ни нещата са наред :)) Лошото е, че никакви сериозни регулации (не че ги има) могат да спрат желанието за корупционни практики, което (дали поради ориентарско наследство, или поради комунистическия дефицит и черен пазар на влияние) тук откриваме на всички нива.

  3. Лизи Гугуткова
    #4

    С 42-те си точки страната ниесме малко над Суринам и Тунис, а до България се нареждат Буркина Фасо и Гана. За последните 7 години има практически застой в борбата с корупцията и индексът почти не е помръднал спрямо 2012 г., когато е бил 41 пункта.

  4. ПИЧ
    #3

    Да ядеш на корем в ресторант, без да плащаш, защото си ченге - е корупция! Да живееш в луксозен апартамент, без да плащаш, защото си министър на финансите - не е корупция! Тоест имаме равен резултат и аз въобще не мога да разбера за какво засилване ставя дума!?

  5. Чалгаристан
    #2

    Мисля че тук мафията работи по най-добрия начин. Разделила се е в политиката на няколко партии за да събере електората и да създава изкуствено напрежение, овладяла е задружно институциите, вдигна ни таксите. Същевременно фалшифицира изборите без какъвто и да е проблем за което освен корпоративен вот има и над милион мъртви души за разпределяне между псевдо опонентите. Отделно инвестициите в качество на живот се крадат и се осъществява и геноцид. Оцелелите бягат навън или затъпяват от медии и лидери на мнение. Като по учебник е всичко и ние си търпим зашото сме и с традиции. Най-удобния народ за контрол в Европа.

  6. Лизи Гугуткова
    #1

    Само "усещаме", защото няма работещи институции, които трябва да се борят с това престъпление! Статистиката е смешна, осъдени са само няколко "кокошкари". А по върховете на властта "НЯМА" ГРАНД КОРУПЦИЯ! Декларациите им са смешни, а най-беден е министър--председателят...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.