Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Усилията на ООН да ограничи трафика на оръжие срещат съпротивата на САЩ

0 коментара

"Съединените щати вярват, че отговорната употреба на стрелково оръжие е легитимен аспект на националния живот, каза той. Както много други страни, Съединените щати имат културна традиция в използването на ловно и спортно оръжие." Американците, допълни Болтън, не смятат, че всички оръжия са "проблематични".

Откровеността на това изказване изненада някои от останалите делегати на двуседмичната конференция. Но американското нежелание да се разшири международният контрол върху оръжията се споделя и от други страни, като Китай, Индия и Русия.

ООН настоява, че целта на конференцията не е да вземе пистолетите на американците, а да запази стотици милиони други оръжия далеч от децата- войници и набързо формираните армии, често в най-бедните страни в света. Но форумът провокира реакция в САЩ сред тези, които се противопоставят на контрола върху оръжията. Обединените нации получиха многобройни гневни писма и факсове, срещу тях бяха насочени някои силни изявления и постери от групи, занимаващи се с въпроса.

Все по-задълбочаващите се различия между Европа и САЩ относно това колко широко споразумение е необходимо срещу разпространението на оръжия, както и обвиненията от страна на официални лица и частни групи, представени на конференцията, че американско легално оръжие се оказва в ръцете на престъпници и терористи по света, засили американската реакция. Конгресменът Боб Бар, републиканец от Джорджия и член на Комисията по правосъдието, който присъства на конференцията като официален наблюдател, отхвърли опитите на ООН да успокои оръжейното лоби.

"Погледнете това, каза той на пресконференция, държейки в ръцете си един от документите на конференцията, и ще видите много области, посочени изрично, които могат да бъдат използвани за директна намеса на ООН във вътрешната политика по отношение на оръжията".

По данни на ООН в света има над 500 милиона леки оръжия. Между 40 и 60 процента от тях са придобити незаконно - на черния пазар, при размяна със стоки като диаманти или чрез сделки, при които е прикрит или подменен източникът или дестинацията на оръжията. Все още няма правно закрепена дефиниция на леките огнестрелни оръжия, макар че през 1997 година ООН се опита да ги опише като "всяко оръжие, което може да бъде изстреляно, използвано или транспортирано от един човек". Такива оръжия са например пистолетите, пушките, картечниците, гранатометите и минохвъргачките и някои ракети. Те са отличителен белег на съвременните войни, които често са хаотично организирани и вземат много жертви сред цивилното население.

Някои региони в света вече са създали свои собствени договори за контрола върху леките оръжия. Организацията на американските държави, Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа и Организацията за африканско единство имат подобни споразумения, макар че не са успели да спрат трафика на оръжия. Целта на конференцията на ООН е да се изготви глобално споразумение.

Джон Болтън защити американската система за контрол над собствения износ и поиска останалите страни да бъдат също толкова ревностни. В речта си той каза, че обсъжданият план за действие може да ограничи легалното производство и търговия с оръжия и поиска от плана да бъдат махнати предвидените кампании на международни организации. Болтън се противопостави на задължителните проверки за напредъка в ограничаването на нелегалния трафик и отхвърли разпоредби, предвиждащи евентуално забраната за притежаване на леки оръжия от частни лица.

"Съединените щати няма да се присъединят към заключителен документ, който съдържа мерки, нарушаващи конституционното право да се носи оръжие", каза той.

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.