Париж, Берлин и Холандия искат да обвържат влизането в Шенген с "необратим" напредък в борбата срещу корупцията - понятие, което би трябвало да бъде дефинирано по-точно, ако това условие бъде запазено, коментира Франс прес, цитирана от БТА във вторник.
Благодарение на "механизма за сътрудничество и проверка" Брюксел вече определи на двете страни цели и прави редовен преглед на изпълнението им от 2007 г. насам.
Според неправителствени организации, съдии или дипломати, това наблюдение е довело до значителни подобрения, макар че остава да бъде постигнат допълнителен напредък.
Според Брюксел България броят на обвиненията за корупция по високите етажи се е увеличил, докато в Румъния прокуратурата за борба с корупцията функционира "по убедителен начин", пише Франс прес.
Кристиян Гиня, директор на румънския Център на европейска политика и ревностен защитник на механизма за сътрудничество и проверка, се опасява, че обвързване между наблюдението от ЕС и влизането в Шенген може да е "контрапродуктивно".
"Присъединяването към Шенген е краткосрочна цел за Румъния. По един или друг начин тази година, следващата година, максимум след две години, ние ще бъдем в Шенген. Но да се реформира напълно съдебната система е по-дългосрочна цел, която ще изисква запазване на европейското наблюдение за по-дълъг период“, подчертава той.
Според него при обвързването на двата въпроса съществува риск, след като страната влезе в Шенген, наблюдението на Брюксел да бъде преждевременно прекратено.
Той насърчава Букурещ, както и София, да се обявят в подкрепа на запазване на механизма за сътрудничество и проверка толкова дълго, колкото е необходимо.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.