Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Успехът в Сирия зависи от убеждаване на Москва да промени подхода си

10 коментара
Успехът в Сирия зависи от убеждаване на Москва да промени подхода си

Подтикнати от атаките в Париж, политици от целия Запад са насочили вниманието си към това как да се справят с ИДИЛ с бомби и сухопътни сили на терен. С разбирането, че победата е в центъра на претенциите на джихадистите за божествен мандат, е от жизнено значение да им бъдат нанесени териториални загуби. Но това не е достатъчно - трябва да бъде дискредитирана самата групировка. Това е нещо, което Америка и Европа не могат да направят: само мюсюлмани сунити биха могли. Ако на ИДИЛ бъде дадена възможност да представя западния отговор като война срещу сунитите - отчуждавайки ги напълно - това ще е коз в ръцете на джихадистите за поредна пропагандна победа.

Ако изберем варианта сирийският президент Башар Асад да бъде приет като съюзник, това ще гарантира загуба на подкрепата от сунитите, колкото и да е тя. Обединяване с лидер, подкрепян от Иран, регионалната шиитска сила, която е избила хиляди сунитски опоненти, ще означава, че сме част от яростна атака срещу сунитите. Ефектът ще е по-лош, ако активизираме ударите срещу ИДИЛ в момент, когато руснаците удрят по опозицията в Сирия. Не само Турция, Саудитска Арабия, Йордания, Обединените арабски емирства и сунитските племена ще се отдалечат; ИДИЛ ще представи себе си за единствената групировка, бореща се за сунитите. Трябва да избегнем това.

Трябва да повлияем също върху подхода на Москва в Сирия. Президентът Владимир Путин трябва да се присъедини към борбата с ИДИЛ истински. Той трябва също така да разбере, че ако продължава да закриля режима на Асад като част от виенския дипломатически процес, организиран от Русия и Америка, за да се създаде политическо устройство след Асад, само ще се проточи войната.

Москва продължава да бомбардира други групировки, а не ИДИЛ, дори и след като призна, че бомба е взривила руския авиолайнер над Синайския полуостров през октомври и се зарече да отмъсти на "Ислямска държава". Руският изтребител, който Турция свали миналия месец, нанасяше удари срещу тюркменски сили по границата. Ако искаме г-н Путин да се съсредоточи изключително срещу ИДИЛ и да възприеме подход, който да даде шанс за успех на виенския процес, трябва да разчитаме не само на убеждаване, но и на упражняване на натиск.

Макар да иска да покаже, че Турция ще плати цената за свалянето на самолета, г-н Путин не може да не е наясно с риска от ескалация в Сирия. Може би сега е моментът да му бъде казано дискретно, че ако Русия не наложи спиране на огъня от страна на сирийците и иранците, САЩ няма да имат друг избор освен да създадат зона за сигурност. Путин няма интерес да подкрепя сирийската опозиция и знае, че зона за сигурност на турско-сирийската граница ще даде възможност на силите срещу Асад да се обединят още повече, а това означава, че цената на подкрепата за режима ще расте, а собствените му възможности да бъде арбитър за сирийското бъдеще ще намалеят.

Но зона за сигурност ще отговори на нуждата на Европа да спре бежанския поток и на интересите на Турция, Саудитска Арабия, ОАЕ и Катар да спрат загубите, нанасяни на сирийските сунити. Съюзниците на САЩ може да поемат съответни роли: европейските въздушни сили да гарантират забранената за полети зона; турските сили да поемат защитата по суша; страните от Залива да финансират инфраструктурата.

Президентът Барак Обама се противопоставя на идеята за зона за сигурност. Но ако той желае спирането на огъня да доведе до "голям преход за Сирия", какъвто държавният секретар Джон Кери вярва, че ще има, Русия трябва да направи това, което може: да го наложи на г-н Асад и на иранците. Но имайки предвид декларациите на руския външен министър Сергей Лавров, че Москва ще сътрудничи за ИДИЛ само ако ние "зачитаме суверенитета и правомощията на сирийското правителство", никой не трябва да смята това за сигурно.

Понеже нашите възможности ще намалеят, ако няма спиране на огъня, г-н Обама трябва да намери начин да окаже натиск върху Сирия и да е готов да заплаши, че ако се наложи, ще предприеме стъпка, от която досега се въздържаше.

*Авторът е сътрудник във Вашингтонския институт, бивш специален помощник на Обама, а преди това специален пратеник на Бил Клинтън за Близкия изток. Написал е книгата "Обречена на успех" за американската външна политика в Близкия изток.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Liberal
    #10

    Докато смяната на неудобни режими е стандартна практика на американската дипломация още от 1960-те години, страни като Русия и Китай продължават да се придържат към върховенството на принципа за националния суверенитет като изходна точка в международните отношения. Съвсем логично, те намират амеркиканската практика (макар и работеща - Никарагуа, Чили, Ирак, Либия и др.) за неприемлива. Прозрачно ясмо е кое американско лоби обслужва Файненшъл Таймс. Анализът на медията е плитък т.к. и изваден от историческия контекст на почти 100-години практика в международните отношения.

  2. Коментарът е изтрит в 00:07 на 3 декември 2015 от автора.
    #9
  3. Kiril Kovatchev
    #8

    Путин няма никакъв интерес войната в Сирия да приключи защото това допълнително би свалило цените на петрола и природния газ, било от директни сирийски доставки, било от бъдещи тръбопроводи от Саудитска Арабия към Турция и европа. Путин го е еня единствено той да е на една маса с големите и всички да се страхуват от него. Още повече че с продължаването на войната в Сирия продължава и потока от емигранти за европа. Путин и руснаците се отказаха да да опитват да правят Русия по-добра. Сега всичките им сили са мобилизирани да правят така че на всички други държави и народи да им е зле.

  4. Miau
    #7

    Както каза Ходорковски, за разлика от западните ръководители, които не могат да си позволят жертви и затова няма да пратят сухопътни части в Сирия, на ПУТЯ НЕ МУ ПУКА ЗА ЧОВЕШКИЯ ЖИВОТ НА НЕГОВИТЕ ВОЙНИЧЕТА.Нека прати пушечно месо, нека затъне в Сирия, като толкова иска да е част от "коалицията"...той и сега има 1 200 спецназовци, само че нали ЗАБРАНИХА СЪС ЗАКОН НА МЕДИИТЕ ДА ПИШАТ ЗА ЖЕРТВИ.А жертви между тях има.

  5. Коментарът е изтрит в 17:48 на 2 декември 2015 от автора.
    #6
  6. Miau
    #5

    НИКАКВА ЦЕНА няма да плати Турция! Турция даде хубав урок на самозабравилия се хулиган! Цената я плашат руснаците, чиито бизнеси фалират, туроператори и други, също потребителите, защото цените на хранителните продукти растат. Само за 2014 година 250 000 руснаци са напуснали Русия! за сравнение през 2013 са 30 000. Това ясно показва НАКЪДЕ ПУТЯ ВОДИ СТРАНАТА СИ СЛЕД УКРАИНСКАТА И СИРИЙСКА КРИЗА!

  7. Miau
    #4

    "демократ", как е бълагрският? От опреснителен курс ли се връщаш? Помня няколко пъти, явно на повече водки, как директно минаваше на руски и брътвежите ти ясно показваха, че си РУСНАК. Това за "виртуалната" демокрация е една от петте ти реплики-ВИЕ НАЛИ В РУСИЯ ИМАТЕ РЕАЛНА, НЕ ВИРТУАЛНА ДЕМОКРАЦИЯ! Стой си там.От вас нищо не зависи

  8. Stanimir Petrov
    #3

    Щом е с брада и оръжие, и вика "Аллах акбар", значи е ислямистки изрод без "умерен" или не.

  9. demokrat
    #2

    Добри съвети към Путин.Защо да бие всички терористи, като може да бие само тези, които му покаже Обама.И защо въобще бие терористите.Можеше, като Обама да имитира бой.Е нямаше да може да изнася българско оръжие чрез американски бизнесмени за ИДИЛ,нямаше да помага на турския президент да купува краден петрол, но това са дребни проблеми.По- важното е ,че твърдо щеше да даде своя дан за тържеството на западната демокрация.Тази, виртуалната.

  10. Jesse Jackson
    #1

    Защо Путин не се насочва изцяло срещу ИДИЛ, а прочиства всички терористи? Ами виждали ли сте картата на Сирия в реално време? Няма ясна граница между терористи и сирийската армия. Терористичните грипуровки са край всеки град или са заели квартали от всеки град. Борбата там е много трудна, битка се води за всеки блок, всяко здание. Без да се изчистят тези терористи, за да може сирийските граждани да се завърнат и да построят отново домовете си, не може да има ясна стратегия срещу ИДИЛ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.