Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Устройството и функционирането на съдебната система са проблемни за България

16 коментара

По-скоро недостатъците в законовата система, а не толкова липсата на политическа воля са причината за ограничените възможности на България в борбата с корупцията. Това се посочва в разпространения във вторник годишен доклад на Фрийдъм хаус "Страни в преход" за 2005 година. Както в докладите през последните няколко години, Фрийдъм хаус допълва, че трябва да се обърне повече внимание на реформата на съдебната система и борбата с корупцията и организираната престъпност

Организацията, която всяка година подготвя анализ за демократичния напредък на 29 страни в преход,  допълва, че България се нуждае от допълнителни усилия, за да се върне доверието на хората в демократичните институции и да се утвърди политиката като средство за социална промяна.

Като положителна тенденция се отчита разследването на случаи на корупция и проверките на непрозрачните действия на някои представители на изпълнителната власт.

Като пример за това от Фрийдъм хаус дават съдебните производства срещу бившия столичен кмет и настоящ депутат от БНС Стефан Софиянски във връзка с някои сделки с общинска собственост. По едно от делата – това за Халите, съдът ще се произнесе в сряда.

Друг цитиран случай е намесата на Върховния административен съд в сделката по концесията на магистрала “Тракия”.

ДПС прибягва до политическо изнудване

Партията на турското етническо малцинство ДПС често използва политически шантаж през последните четири години, по време на предишното управление, в което бе коалиционен партньор на НДСВ, се посочва в доклада. Като типичен пример е посочено поведението на ДПС при опитите за приватизация на държавния монополист “Булгартабак холдинг”.

“Повечето производители на суров тютюн са етнически турци и политически привърженици на ДПС. Поради това движението има пряк политически интерес “Булгартабак” да остане държавна собственост, за да запази контрол над своите избиратели” пише в анализа.

Като партньор в управляващата коалиция ДПС успяваше да упражнява контрол върху българските турци основно като гарантираше по-високи минимални изкупни цени на тютюна, определяни от правителството. В анализа се припомня, че в началото на 2005 г. бившият вицепремиер и министър на икономиката Лидия Шурева е обявила сделка за продажбата на тютюневия холдинг на British American Tobacco (BAT), но ДПС е оттеглило подкрепата си за приватизацията, което е накърнило националните интереси. В доклада се казва, че във връзка със сделката ДПС са заплашили да подкрепят вот на недоверие в парламента, ако продажбата бъде осъществена. В резултат на това ВАТ се оттеглиха от преговорите, а Шулева загуби мястото си в кабинета.

Устройството и функционирането на съдебната система са проблемни

Според доклада, в България е създадена основната рамка за една независима съдебна власт, която спазва политическите, човешките и гражданските права. Проблеми обаче създава начинът, по който е устроена и функционира съдебната система.

“Съдилищата са бавни, съдебните производства са неефективни, а Висшият съдебен съвет (ВСС) няма законовото право да контролира и да изисква по-добро представяне от страна на съдиите и прокурорите” се казва в доклада.

През 2005 като особено важно постижение в областта на съдебната реформа и борбата с корупцията е избирането на национален омбудсман.

Независимостта на медиите

Фрийдъм хаус изтъква, че печатните медии са независими от държавна намеса, но не са напълно независими от икономически и политически интереси.

Подчертава се, че през 2005 г. електронните медии също имат напредък и са успели да избегнат влияние и намеса от страта на управлението.

За разлика от общата тенденция обаче, БНТ и БНР са под влиянието на правителството и държавата, въпреки че на теория те управляват от Съвета за електронни медии (СЕМ).

В доклада са цитирани образуваните от прокуратурата дела срещу румънски журналист, използвал специални разузнавателни средства, за да разобличи случай на корупция на българо-румънската граница, както и разследването срещу ББС за използване на скрита камера при снимане на филм за корупция в Международния олимпийски комитет, където бе разобличен Иван Славков.

От организацията подчертават, че в България все още случаите на клевета са подсъдни по наказателния кодекс, а не по гражданския, както е в повечето държави от Западна Европа. Като положителна стъпка се отчита настоящата съдебната практика в такива случаи законът да се тълкува в полза на правото на журналистите за свобода на словото.

Фрийдъм хаус оценява демократичния напредък на страните в седем категории - Изборен процес; Гражданско общество; Независими медии; Управление на национално ниво; Управление на местно ниво; Съдебна рамка и независимост и Корупция.

В сравнение с показателите от 2004 г., България получава по-високи оценки в разделите “Управление на национално ниво”, “Управление на местно ниво”, “Съдебна рамка и независимост”, “Корупция” и “Независими медии”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ot USA
    #17

    Da spomniam si mnogo dobre koi, samo che se opasiavam, che ti, a i ne samo ti, ne si spomniash. Pruv go kaza Filip Dimitrov (s drugi dumi, razbira se), sled Jelevite "boianski livadi", "doganovite depesarski shutove" i "brigadirasparuhovite aktivni meropriatia", s loito DS svali zakonnoto bulgarsko pravitelstvo. Ili ne si suglasen s men (s faktite), a?

  2. Ot USA
    #16

    Suglasen sum do goliama stepen s tova, koeto pishesh. Samo s edno ne sum suglasen, che : "Още тогава Доган прозря - за идните години в България винаги ще има паритет между основните партии, ще трябва балансьор. И той правилно реши да играе ролята на топчето на везните - без него везната не може.Dogan ne e avtentichna i nezavisima figura, toi e produkt na DS. Za podgotovkata na tainite slujbi(i DS, i KGB) za predstoiashtite "demokratichni" promeni v SSSR, Bulgaria i ostanalite bivshi sots.strani veche ima nemalko info, ako faktite ne sa ti dostatuchni. Pozdravi

  3. Наблюдател
    #15

    Прав е Вишински. Всички говорят срещу ислямистката банда на Доган, но САМО докато са в опозиция. За да се направят на патриоти и така да оберат патриотичните гласове на българите-християни. След това с тези гласове дават власта на ДПС и техните турско-ислямски господари. Даже и за себе си не остават много.Да не говорим пък каква е власта на ДПС, Турция и Световния ислям в Мин. на Правосъдието - тотална. И то от преди ислямиста Петканов да го настанят там.Само гледайте ТАЗИ ПРОКУРАТУРА дали ще възбуди и ЕДНО наказателно преследване срещу лидерите на ислямистката банда.САМО ГЛЕДАЙТЕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  4. morskiq56
    #14

    Де такъв късмет,ама сещаш ли се какъв вой ще се надигне.....и "Аллах" гръмовно въздуха разпра...........

  5. запознат
    #13

    Ако ревизията е обективна, трябва да види всичко: Росен Димов-задържал над 2г. преписката на Иван Тенчев в бюрото си, който впоследствие беше възстановен от Висшия съдебен съвет, спряното дело за "Сапио"през март 99г.,спрените преписки за къщата на Нестор Несторов,включително и за последните 6м. проведените по телефона му разговори,Митьо Марков-нареждането му до председателя на СГС по конкретни дела,Манчев-по дела за предприятия в несъстоятелност и по редица дела зад които стои неговия подпис,вкл.и

  6. Бранимира
    #12

    ДПС е най-успешното творение на Държавна сигурност. Всъщност тя винаги е успявала и винаги кадрите й са били точни- и в грабежите, и в убийствата и в измамите. Та нали са се учили в школите на КГБ.Само с Папата се изложиха. Многобройни са престъпленията на комунистическите тайни служби. Най-голямото от тях обаче и най-вредно за България беше създадената от тях турска етническа партия. Само че протежето им Доган много се увлече в далаверите и корупцията и май вече търсят начин да се отърват от него. Веднъж не го улучиха. Нищо, следващия път може и да го уцелят.

  7. рада
    #11

    каза Костов след като разбра,че Доган е ченге и играе по свирката на ДС,а не в интерес на България и своите избиратели.ДСБ няма да яде доганова баклава за разлика от много "българи"-ибрикчии

  8. Вишински
    #10

    Пръв Виденов се усети колко вредно е ДПС за България, но не беше способен да противодейства - отдавна половината му министри и членове на ВС на БСП имаха общ бизнес и общи интереси с ДПС. След което Костов до края на 1998 силно обичаше ДПС и Доган - почти любовни отношения. Даже тави с баклави изпращаше ДПС на СДС за техни сбирки, така беше. Разривът настъпи, когато Костов реши, че Доган не му е вече нужен и реши да прибере хем бизнеса му, хем електората. Силово. На Доган това не се понрави и той

  9. късмет
    #9

    Докато ние българите се налудуваме,къде леви ,къде десни-ДПС си изтака чергата.Стана като по времето на царете Страцимир и Шишман.Този дето го каза това за "проклятието на България",защо нема смелост да я забрани тази партия?Нали властта беше само в негови ръце.Нямаше такова съглашателско правителство-като сегашното и това след него.

  10. Вишински
    #8

    Партиите в България са винаги врагове на ДПС - когато са в опозиция. Дойдат ли на власт тутакси се влюбват в Доган и шайката му. Пламва огън що не гасне, резултатът от който е, че ДПС винаги участва във властта.Да потънем в спомени. Още през 1990 така нареченото СДС не възрази и не се възпротиви да се създава партия изцяло на етнически принцип, която уж да отстоява правата на всички българи. Така и не стана ясно защо по принцип анти-комунистически настроените (тогава) български турци трябваше да

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.