Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Уточнено е сухопътното трасе на "Турски поток"

8 коментара
Алексей Милер

Руската компания „Газпром“ и Турция съгласуваха сухопътния участък на газопровода „Турски поток“, който трябва да доставя руски газ за Европа. Така може да започне проучване и проектиране на тръбата, потвърди генералният директор на руската компания Алексей Милер след посещение в Турция, където се срещна с министъра на енергетиката Танер Йълдъз, предаде ИТАР-ТАСС.

Дължината газопровода през Турция ще е 180 км. Тръбата ще излиза от Черно море на сушата при Каякьой, точката за предаване на газа за турските потребители ще е Люлебургаз, а тази за изход на тръбопровода на турско-гръцката граница - местността Епсила.

В най-близко време се очаква издаване на разрешение за проектни и проучвателни работи и на новия турски морски участък от газопровода.

„Газпром“ е готов да доставя в Европа чрез газопровода „Турски поток“ 47 млрд. куб. метра газ годишно и да завърши строежа на първата линия на газопровода до декември 2016 г., каза Милер. Проектът през Турция замени лансирания до скоро от Русия „Южен поток“, който трябваше да минава през България. Въпреки че руските власти на няколко пъти заявиха, че „Южен поток“ е спрян, българските управляващи казват, че все още официално потвърждение за спиране на работата у нас не е пристигнало. За това и компанията „Южен поток България“ продължава да работи.

На 1 декември 2014 г. „Газпром“ и турската компания „Боташ“ подписаха меморандум за разбирателство за строителството на морски газопровод от Русия до Турция през Черно море.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dr. Mancho
    #8

    Вариантът с Турски поток е много удобен за България - не се вкарват никакви пари от наша страна, ЕС (ако намери за добре) ще финансира връзката с потока. Чиста работа - не се носят нито рискове, нито се изразходват средства. Дайте да си гледаме в нашата градинка, че парите са много кът.

  2. boby1945
    #7
  3. boby1945
    #6
  4. Мони_deactivated_1480055728
    #5

    Като стигне до Лулебургас от къде ще мине? Само не казвайте ,че ще заобиколи БГ, като мине през всички планини от Западните Балкани в Гърция, Македония, Сърбия и прочие!И без друго Газпром взима кредити за да си изпълни огромния договор да построи 4000 км газопровод до Китай. // В декабре Газпром» и итальянская Intesa Sanpaolo Group подписали кредитное соглашение на 350 млн евро /26,9 млрд рублей по текущему курсу ЦБ РФ/. В декабре прошедшего года «Газпром» привлек кредит у UniСredit на 390 млн евро /25,3 млрд рублей по курсу ЦБ РФ на момент заключения соглашения 5 декабря/.

  5. jorro22
    #4
  6. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #3
  7. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    С кои друг има договор за останалите 30 млрд. куб. метра газ!? А Люлебургаз ми напомни за голямата ни победа над турската армия там!

  8. jorro22
    #1

    Турски поток по същество е козметично променен Южен поток: http://www.vestnikataka.bg/wp-content/uploads/2014/12/1350701NEW.jpg С една разлика, че ние сме губещите...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.