Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Утре пред съда в Бенгази ще пледират адвокатите на офицерите, измъчвали нашите медици

0 коментара

Наказателният съд в Бенгази ще заседава утре за седми пореден път по делото, в което шестима български медици са обвиняеми за причиняването на епидемия от СПИН в Либия. Предстои излагането на тезите на адвокатите на обвиняемите 9 офицери от службите на Джамахирията, предаде БТА. До този момент пледираха защитниците на обвиняемите българи, един палестински гражданин и девет служители на здравната система на Либия. След приключване на всички пледоарии съдът ще даде възможност за последна дума на обвиняемите, а след това разполага с 30-дневен законов срок, в който да обяви своето решение. Вероятно това ще стане след 24 ноември, когато приключва свещеният за мюсюлманите празник Рамазан.

На последното заседание на инстанцията на 13 октомври в рамките на шест часа съдът изслуша пледоариите на адвокатите на обвиняемите представители на либийската здравна система, последвани от изказвания на защитниците на шестимата българи, един палестински лекар и деветте либийски офицери. В началото на заседанието адвокатът на Гражданския иск Ахмед Фатхала Асуейси внесе нов иск от името на четири семейства на заразени деца. В документа се настоява за общо обезщетение от осем милиона либийски динара за всяко едно от тези пострадали деца. Защитникът настоя, че обвинените за причиняването на епидемията българи са виновни, което според него се доказва от направените самопризнания от част от тях пред повече от една инстанции в Либия по време на предварителното следствие по случая. Той оспори и доказателствената стойност на доклада на европейските вирусолози Люк Монтание и Виторио Колици, като настоя, че не са били спазени необходимите процедури, когато двамата са били поканени като експерти от страна на либийското правителство за установяване на причините за епидемията.

Пред съда пледира и адвокатът на обвиняемия палестинец Ашраф ал-Хаджудж Тухами Туми, който подкрепи тезите в пледоариите на защитата на българите, представени на петото заседание на съда на 22 септември. Туми нарече процеса "исторически" и "безпрецедентен", като определи делото като "фалшифицирано" и "почиващо на нездрави основи". Адвокатът основа това свое твърдение на насилието, приложено спрямо неговия клиент и част от българите, както и на "псевдонаучните аргументи" на либийските експерти, свидетелствали пред съда в началото на септември.

Двама от адвокатите на деветимата представители на либийската здравна система пледираха, че съществуват научни доказателства, според които обвиненията срещу техните довереници са неоснователни.

По време на последното заседание адвокатът на българските медици Пламен Ялнъзов оспори тезите на адвокатите на гражданския иск, представени на заседанието от 22 септември. За пореден път защитникът настоя, че изследванията на СПИН в Либия до есента на 1999 г. не са били провеждани с необходимите тестове, а дори и след това не е било възможно установяването с точност на момента на заразата на тестваното лице. Ялнъзов допълни, че изводите на свидетелствалия в полза на обвинението либийски експерт Ауд Абу Даджаджа, са направени още преди тестовете да напуснат Либия, т.е. преди да бъдат _иззследвани в лаборатория, оборудвана за целта. По повод настояванията на адвокатите на обвинението, че докладът на професорите Монтание и Колици трябва да отпадне, защото е непълен, Ялнъзов посочи, че изводите на учените за произхода на заразата в болница "Ал Фатах" в Бенгази са на база резултати от изследвания на проби в четири европейски клиники през 1999 и 2000 г.

Според Ялнъзов съществуват данни за дете, което е било заразено със СПИН още през 1994 г. и преминало през здравното заведение, в което през 1998 г. Либия установи епидемичен взрив от ХИВ.

Проф. Колици не е получил оригиналите от тестовете на болните деца, когато е посетил "Ал Фатах" е било установено, че този материал не е бил съхранен и ученият е изследвал това, което е било пазено в европейските клиники, където са се лекували някои от децата, добави Ялнъзов. Той допълни, че делото съдържа доказателства, според които заразата възниква преди постъпването на доверениците му на работа в болницата, а разпространението ѝ продължава и след това. Адвокатът добави, че в материалите по делото липсват факти, доказващи, че вирусът на заболяването, открит в "Ал Фатах", е генно модифициран. Докладът на професорите Монтание и Колици е изготвен по данни от болницата, предоставени от представители на гражданските ищци, посочи Ялнъзов. Така той коментира думите на адвокатите на обвинението, че документът е съставен по фалшива информация.

Защитникът добави, че съществуват пропуски в предоставените данни, които обаче не са съществени и не биха могли да подменят изводите на учените, че заразата се е разпространила от естествен африкански вирус в резултат на вътреболнична инфекция преди постъпването на българите в здравното заведение.

Адвокатът на Гражданския иск Абдула Махмуд ал-Магреби заяви пред съда, че настоява за установяването на произхода на епидемията, независимо дали за нея са отговорни граждани на България, Палестина или Либия. Адвокатите на обвиняемите либийски офицери поискаха отлагане на делото, тъй като не са готови с писмените си пледоарии. Те поискаха назначаването на съдебно-медицинска експертиза, която отново да установи наличието или липсата на причинено насилие от страна на техните клиенти на част от обвиняемите българи и палестинския гражданин. Те поискаха и призоваване на свидетели, които да представят доказателства в полза на техните тези.

Съдът проведе и 15-минутно закрито заседание по обвиненията срещу българите и палестинеца за нарушение на моралните норми на Либия. По време на заседанието от залата бе отстранена първият секретар в посолството на България в Триполи Елеонора Димитрова, след решение на съдията Фадилла Ашрийф. Повод за решението му бе твърдение на един от подсъдимите офицери - Джума Мишери, че Димитрова е отправила обидни квалификации по негов адрес в рамките на заседанието. Димитрова отрече да е използвала квалификации, като коментира, че Мишери се е държал непристойно спрямо нея. Дипломатът получи отказ от следващо присъствие в съдебната зала в рамките на разглеждането на делото. В заседателната зала присъстваха още дипломати от Белгия, Гърция, Великобритания, Чехия, Франция, Италия и Полша, както и генералният секретар на Асоциацията на средиземноморските адвокати Мохамед Бакар. Присъствието на основната част от групата на дипломатите бе прецедент в заседанията на съда, след като през 2001 г. ЕС пое наблюдение над делото. За първи път на заседанието не присъства представителят на фондация "Кадафи" адвокат Фатма ал-Масри, координатор в отдел "Човешки права" в организацията.

По дело 607/2003 шестима българи и един палестинец са обвиняеми за причиняване на епидемия от СПИН в Либия, убийство чрез отравяне, умисъл на действията, както и нарушение на морала в Джамахирията. Девет представители на здравната система в Либия са подведени под отговорност за липса на достатъчен контрол над работата на първите обвиняеми. Девет офицери от службите на либийската държава са подведени под отговорност за изтръгване с насилие на самопризнания на част от българите и палестинеца по време на предварителното следствие през 1999 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.