Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Увеличава се безвъзмездната помощ за битова газификация

1 коментар
Увеличава се безвъзмездната помощ за битова газификация

Допълнителни средства за дейностите по извеждане от експлоатация на затворените малки реактори на АЕЦ "Козлодуй" и увеличаване на размера на безвъзмездната помощ за битовата газификация, одобри Асамблеята на донорите на Международен фонд "Козлодуй"(МФК) която заседава в понеделник в Лондон.

Фондът се финансира от Еврокомисията като компенсация на предсрочното закриване на І до ІV блок на ядрената ни централа и сега е решено България да получи допълнително 41 млн. евро.

С 27 млн. евро се увеличават средствата за управление на отпадъци от спрените реактори като срокът за разплащанията в този сектор се удължава до 2022 г., съобщиха от Министерството на енергетиката. На Асамблеята е било отчетено, че са били икономисани 10 млн. евро от проектите от първи и втори етап на извеждането от експлоатация на четирите блока.

Донорите на фонда са одобрили и отпускането на допълнителни 24 млн. евро за издръжка на проектите в ядрения сектор и тяхното разплащане се удължава до края на 2020 г.

В т.нар. неядрен прозорец донорите на фонда одобриха промени по програмата ДЕЗИРЕ, с която се подпомага битовата газификация.

Безвъзмездното финансиране по нея се увеличава от сегашните 20 процента от допустимите разходи на 30%, а цената за присъединяване на имота към газоснабдителната мрежа вече става допустим разход по проекта. Досега дори и одобрените за безвъзмездно финансиране домове трябваше да платят разходите за прокарване на мрежата до тях, които оскъпяваше значително газификацията и отказваше потенциалните клиенти.

Българската страна е поискала удължаване на срока за действие на програма ДЕЗИРЕ до края на 2020 г., когато е крайната дата за изпълнение на проекти в неядрения прозорец на фонда. След официалното одобрениe на промените от страна на донорите на МФК, през първото тримесечие на 2018 г. предстои да бъде подписано ново споразумение за безвъзмездна помощ, допълниха от енергийното ведомство.

Международен фонд "Козлодуй" е създаден с рамково споразумение между ЕБВР и Република България през 2001 г. Целта на фонда е подкрепа за дейностите по извеждане от експлоатация и намаляване на негативните последици от предсрочното затваряне на малките блокове на АЕЦ "Козлодуй". Фонда се финансират проекти в ядрен и неядрен прозорец. Администратор на средствата е ЕБВР, а усвояването им от българска страна се осъществява от Министерството на енергетиката и ДП "Радиоактивни отпадъци".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. т€еритория на Мики Маус
    #1

    КОЙ освен Сащо Газов Дончев газифицира в България? Не трябва ли държавната помоща за газивифация да я има едва след като у нас почне да се доставя не само руски газ? Това не е ли директна помощ за Овергаз, и индиректна помощ за Газпром?Бъгария лоялен член ли е на НАТО, или когато има корпоративни интереси, нато дгд!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.