Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Увеличава се песимизмът сред бизнеса

Най-сериозната причина, спъваща стопанската дейност, е несигурната икономическа среда

4 коментара
Увеличава се песимизмът сред бизнеса

Стопанският климат в България през февруари се влошава и основната причина за това е несигурната икономическа среда. Това сочат анкетите на Националния статистически институт (НСИ) за февруари сред ръководителите на предприятия за техните очаквания за развитието на бизнеса им в следващите три месеца. Изследването се прави в четири основни сектора на стопанството – промишлеността, строителството, търговията на дребно и услугите.

През февруари 2012 г. общият показател на бизнесклимата бележи намаление спрямо равнището си от предния месец с 2.4 пункта, като конюнктурните анкети на НСИ регистрират влошаване на бизнесклимата в строителството, търговията на дребно и сектора на услугите.

Единствено съставният показател "бизнесклимат в промишлеността” остава на равнището си от предните месеци. През февруари производствената активност и поръчките намаляват, а запасите от готова продукция нарастват. През следващите месеци обаче мениджърите очакват известно възстановяване на дейността.

Основният фактор, затрудняващ дейността на предприятията, остава несигурната икономическа среда, като въпреки че през последния месец се наблюдава намаление на негативното му въздействие, той остава над обичайната си средна стойност за последните десет години.

Засилва се неблагоприятното влияние на втория по тежест фактор "недостатъчно търсене в страната”.

По-голямата част от мениджърите не предвиждат промяна в равнището на продажните цени през следващите три месеца.

През февруари 2012 г. съставният показател "бизнес климат в строителството” се понижава с 2.3 пункта в сравнение с януари, което се дължи на изместване на мненията по отношение на сегашното бизнессъстояние на предприятията от "добро“ към "нормално за сезона“.

Според оценките на строителните предприемачи сегашната строителна активност намалява спрямо предния месец, но прогнозите за следващите три месеца са по-благоприятни (балансовият показател се покачва с 8.8 пункта).

Несигурната икономическа среда и финансовите проблеми продължават да са най-сериозните фактори, затрудняващи дейността в строителния бранш, следвани от недостатъчното търсене. През февруари се откроява четвърти фактор, който повлиява негативно върху дейността на предприятията - факторът "неблагоприятни климатични условия”, посочен от 43.9% от ръководителите.

Очакванията на мениджърите за продажните цени в строителството са към известно намаление през следващите три месеца.

Съставният показател "бизнесклимат в търговията на дребно” се понижава с 1.9 пункта спрямо предния месец, което се дължи на влошаване на оценките на мениджърите за настоящото бизнес състояние на предприятията. Същевременно анкетата регистрира намален обем на продажбите през последните три месеца и увеличени стокови запаси.

В прогнозите си за развитието на бизнесситуацията обаче търговците изразяват оптимизъм, като очакванията им са за известно възстановяване на продажбите и поръчките към доставчиците през следващите три месеца.

Основните проблеми за развитието на бизнеса в отрасъла продължават да са несигурната икономическа среда, недостатъчното търсене и конкуренцията в бранша.

През февруари съставният показател "бизнес климат в сектора на услугите” се понижава със 7.6 пункта в сравнение с предния месец. Влошени са както оценките, така и очакванията на мениджърите за бизнес състоянието на предприятията. Анкетата отчита свито търсене на услуги през последните три месеца и относително умерени очаквания за следващите три месеца.

Най-сериозният фактор, затрудняващ дейността в сектора, продължава да е несигурната икономическа среда, чието негативно влияние нараства и през последния месец достига максималната си стойност (74.9%) от началото на провеждането на наблюдението в услугите. Същевременно през февруари се засилва отрицателното въздействие и на факторите "финансови проблеми” и "недостатъчно търсене”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Това се нарича реализъм, а не песимизъм. На всички вече им е ясно, че приказките за чуждите инвестиции, които ще възродят разрушената ни икономика, са блъф. Просто капиталът вече е така окрупнен, че няма кой да се занимава с инвестиции в страна като България. Инвестира се в Китай, Индия, Бразилия, Русия. Инвестират Китай, Бразилия, Индия и Русия. Ако се дърпаме като стари моми, не настояват. Европа и САЩ нямат интерес нещо да се произвежда в България, и от там инвестиции няма да дойдат. Ще дойдат наставления и критики. В света няма вече среден и дребен бизнес, всичко работи за едрия бизнес. Ако не си измислим сами какво да работим, ще живеем на подаяния.

  2. Анонимен
    #3

    Невероятно, но факт. Къде ги Дянков и ББ отново да заприказват за поредното отминаване на кризата? Страната върви уверено към фалит, ГЕРБ и помага по-бързо да достигне крайната цел.

  3. Анонимен
    #2

    Какъв песимизъм? България е остров на стабилността! Който не вярма, да пита Дянков и Борисов.

  4. Анонимен
    #1

    Business на български е работа. Защо не пишете работа вместо business?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.