Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Увеличават се хората, които се лекуват планово в ЕС за сметка на НЗОК

4 коментара
Увеличават се хората, които се лекуват планово в ЕС за сметка на НЗОК

С всяка изминала година след членството ни в Европейския съюз все повече хора заминават за планово лечение в други страни членки, тъй като не може да им бъде оказана помощ у нас, отчитат от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).

През 2011 година комисия към касата е издала 76 разрешения за планово лечение като на един пациент понякога е издавано по повече от едно разрешение. През годината са били подадени 124 молби за лечение в чужбина, но част от тях са били отхвърлени, тъй като лечението се прилага и у нас, или пък са пренасочени към Министерството на здравеопазването, тъй като терапията се покрива от някой от фондовете към ведомството.

Медицински дейности, които се заплащат от бюджета на Министерството на здравеопазването, са например трансплантациите на органи, тъкани и клетки и за тях пациентите трябва подават документи в Комисията за лечение в чужбина, която работи към него.

През предходни години броят на подадените и одобрени молби от НЗОК е значително по-малък. За сравнение през 2010 г. в НЗОК са подадени 89 молби за планово лечение в чужбина. От тях 65 са били от компетентността на институцията. По 33 от молбите е издадено разрешение за планово лечение в чужбина. През 2009 г. издадените разрешения са били 17, през 2008 г. – 11, а през 2007 г – 4.

Размерът на сумите, отпуснати за планово лечение в чужбина, е различен. Така например в един от случаите за лицево-челюстна неврохирургична операция с лъчелечение НЗОК предстои да плати 55 000 евро. При друг случай за бутикова става НЗОК е дала разрешение да бъдат изплатени 39 500 евро. 35 500 евро са били отпуснати за лечение на хондросарком.

При разглеждането на всяка молба НЗОК изисква становище от националните консултанти по отделните заболявания, както и от председателите на съответните научни дружества. Ако те се произнесат, че пациентът трябва да се насочи за лечение в чужбина, касата разрешава лечението. Тя обаче не възстановява разходите, ако човек сам реши да се лекува в друга страна-членка.

Другата постоянно действаща комисия в НЗОК разглежда документи както на здравноосигурени в България граждани, които са заплатили лично за ползвана от тях спешна медицинска помощ при временния им престой в ЕС, така и на граждани от други европейски страни, които са ползвали и платили медицинска помощ у нас.

Причините, поради които се налага граждани да заплащат лично необходимата им медицинска помощ при престой в страна от ЕС, са различни. Това може да се наложи при  липса на валидна Европейска здравноосигурителна карта или удостоверение за временното ѝ заместване или тяхното непризнаване от лечебните заведения в чужбина. Или пък ако се ползва помощ в лечебни заведения, работещи извън системата на публичното здравно осигуряване на съответната държава.

През 2011 г. в тази комисия са постъпили 370 заявления от български граждани, ползвали и заплатили за необходимата им медицинска помощ в ЕС. От тях са приключени 218.

Постъпилите формуляри на граждани от ЕС, които са ползвали и заплатили необходимата им медицинска помощ в България, са 1495. От тях до момента е отговорено на 945.

Обработката на част от молбите се бави заради  допълнителното уточняване на подробности, свързани с предоставеното лечение, както и от необходимостта от извършване на допълнителни проверки в лечебните заведения, които са предоставили помощта. В европейското законодателство няма императивно уредени срокове за отговор на запитванията между компетентните осигурителни институции.

През миналата година НЗОК е изплатила най-големи суми на пациенти, ползвали спешна или неотложна помощ в Германия, като има случаи на изплатени съответно 11 600 лв., 8 000 лв. и 7 000 лв.

Най-високите суми, които НЗОК е изплатила през 2011 г. на чужди здравни фондове за български пациенти, ползвали спешна или неотложна помощ в чужбина, са за оказана болнична помощ в Германия. Например, за шестмесечното болнично лечение по спешност на 46-годишна жена НЗОК е заплатила 244 000 евро.

В друг случай за болнично лечение на 62-годишна жена, която е била хоспиталиризирана два пъти в Германия, НЗОК е заплатила 154 000 евро. Всяка хоспитализация е била с продължителност от по два месеца.

За тримесечното болнично лечение на новородено са били преведени на здравен фонд в Германия 63 000 евро, а за двуседмичното болнично лечение по спешност на 37-годишен мъж – 51 000 евро.

На интернет страницата на НЗОК http://www.nhif.bg/web/guest/60 са публикувани изискванията и необходимите документи за лечение в чужбина и за възстановяване на средства при заплащане на ползвана спешна медицинска помощ в страни от ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Една малка информация, която може да е валидна и за България. В съседна Гърция, установиха 20 000 пенсионери, които не са живи. Просто документите за смърт, са задържани по линията на бюрокрацията, и пенсиите са присвоявани от държавни служители. Разкрити са много операции, които са правени в държавни болници на частни начала. Естествено лекаря е взел сума, като е използвал държавните материали. Откриха много изписани лекарства, които не са използвани, а парите са изтеглени от осигурителните каси.

  2. Анонимен
    #3

    62-годишна жена, която е била хоспиталиризирана два пъти в Германия, НЗОК е заплатила 154 000 евро. Всяка хоспитализация е била с продължителност от по два месеца.

  3. Анонимен
    #2

    По–горе чета невероятни неща. Много месечно лечение в болница, много невероятно!? Българите са превърнали болниците извън България в хотели. Живея и работя извън България. И при най–тежката, и жизнено спасяваща операция навън, няма да те държат толкова време в болнично заведение. Тук където съм, мога да си спретна "лечение" за доста евро, което да ми го плати България, и да разделим парите с доктора. Няма да го направя, защото имам съвест, и като си помисля, че ще взема незаконно пари от някой, който се нуждае наистина от лечение!? От горе прочетеното на такова нещо ми прилича, но дано не съм права! Или съм станала безверница, при тази действителност в България?

  4. Анонимен
    #1

    вода забранена за деца „Пирин Спринг”, бутилирана в с. Баничан, Гоце Делчев, сондаж -273; - „Велин” – сондаж -5; - „Горски пункт” – Велинград, - „Велинград” – сондаж -2; - „Девин”, бутилирана в Девин, сондаж -5; - „Девин газирана” – сондаж -3; - „Ком”, находище „Бързия”, сондаж -1; - „Михалково” – сондажи -1аВП и 1ВКП, находище „Михалково”; - „Ракитово” – сондаж-5; - „Старо Железаре” – сондажи -2 и 4, находище „Старо Железаре”; - „Хисар” – три вида, бутилирана от извор „Чобан чешма”, „Банчето-Миромир”, както и всички в Хисаря; - „Хисаря” – сондаж -7.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.