Увеличават се нападенията на лекари от "Спешна помощ" в София. От началото на годината има 10 случая на физически нападения над екипи. Всеки ден има случаи на закани от страна на недоволни пациенти. Най-често скандалите между пациенти и екипите на "Бърза помощ" стават заради претенции от страна на хората за забавени линейки, съобщи БНР.
Говорителят на "Спешна помощ" Катя Сунгарска заяви, че една от най-честите причини за физическите нападения е алкохолното опиянение или приети други субстанции, които водят до неадекватенност.
"Често се случва и хора, които смятат, че линейката трябва да стои до входа им и когато те имат проблем, веднага екипът да стигне до тях, а когато ние не отидем на първата минута, а отидем на осмата или на десетата, вече това предизвиква агресия най-вече у близките", каза тя.
В същото време много голяма част от повикванията към "Спешна помощ" са сигнали, които не са свързани с пряка заплаха за живота на пациента, обясняват от службата.
"Тези пациенти, които викат линейка, защото имат 38 градуса температура, защото са си изкълчили пръста или защото от една седмица ги боли нещо, те са най-агресивните. Това сме го установили в практиката. От много отдавна е така", коментира тя.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
4 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
При моя случай линейката дойде на време, но не там беше проблема.
Парамедикът си свърши работата и ми зададе въпрос:
–И сега какво да Ви правя?
Ако знаех, нямаше да викам Бърза помощ, но 24 часа силна аритмия?
–Ще Ви заведем в болницата, където са Ви работили /Правитерствена/
Там, на Стефанов ден, нямаше кардиолог. Младеж, може би студент каза същото: –Какво да Ви правим?
И отиде на телефона, където един час ми се видя денонощие.
"Студентът" каза, че се е съветвал с "дежурната", която пък не искаше …
да си разваля празника и си остана ТАМ! Не знам къде!
Аз бях изтощен от аритмията и през ум не ми е минало да правя скандал, но вероятно има хора, които няма да го спестят.
Сега ми е смешно, но върха на безобразието Е:
Линейката беше с повреден ауспух и всички газове бяха в зоната, където пациентите берат душа. Предложихме да пътувам с личния автомобил – Не! Ние трябва да Ви заведем!
Помощ, обслужват ни! имаше рубрика в в.Стършел
Съчувствам на лекарите в болниците, но и ние си плащаме за здравното осигуряване, нали!?
Не искам по никакъв начин да оправдавам тези нападения, но нагло звучи това че хората смятали, че линейката трябва да стои до входа им. За последните десетина години ми се е налагало да викам през нощта бърза помощ три пъти (и то не за изкълчен пръст, а за хипертонична криза) и НИТО ВЕДНЪЖ линейката не е пристигала за по-малко от ТРИ ЧАСА. В центъра на София. Обикновено екипите казват, че са им предали за повикването преди десетина минути. Няма начин да знам дали наистина е така, но това е положението с така наречената спешна помощ. Да пази господ да не се налага!
Нападенията срещу лекари би трябвало да са предмет на анализи не само от страна на криминолози, но и на на психиатри, дори и социолози. Има едно разминаване в медицинското обслужване - една категория считат, че медицинското обслужване е даденост, задължение на държавата, втора категория (данъкоплатците), че те имат законно право да ползват това благо, и една трета категория (самите медици), че те са длъжни само и единствено на НЗК.