Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Увеличават се работодателите, които търсят нов персонал

1 коментар
Увеличават се работодателите, които търсят нов персонал

Увеличават се работодателите, които имат намерение да търсят нов персонал през следващите 6 месеца. Това сочи първото за 2022 г. проучване на потребностите на работодателите от работна сила на Агенция по заетостта, което е проведено в периода февруари - март.

Резултатите от изследването показват, че 60 842 фирми ще търсят нов персонал през следващите 6 месеца. В сравнение с допитването през февруари - март 2021 г. техният брой се е увеличил с 2620, което е 4.5 на сто.

Бизнесът заявява нужда от 239 339 работници и специалисти с умения в различни професионални направления.

През следващите 12 месеца работодателите ще търсят 128 789 специалисти с квалификация, придобита в системата на средното професионално образование и професионалното обучение.

Най-търсени ще са сервитьор-барман, готвач, машинен оператор, шивач, строител, строител-монтажник, заварчик, оперативен счетоводител, електротехник, касиер и др.

От други 62 905 специалисти с правоспособност или с висше образование ще се нуждае българският бизнес. Сред тях най-търсени са шофьори, медицински сестри, учители и лекари.

В сравнение с предходната година броят на търсените висшисти е нараснал с 6300, което е над 11 на сто.

Проучването показва, че 47 645 работници без специалност ще са нужни в различните сектори на икономиката през следващите 12 месеца. Спрямо година по-рано техният брой се понижава с 8100, което е 14.5 на сто.

Затруднения при осигуряване на кадри срещат над 70% от работодателите в страната. На годишна база техният дял се увеличава с 2.3 процентни пункта. Най-сериозни затруднения работодателите срещат при намиране на продавач-консултанти, готвачи, шивачи, машинни оператори, програмисти. За сравнение преди година е имало най-голям недостиг на машинни оператори, оперативни счетоводители, помощник-възпитатели, заварчици и електромонтьори.

Нова вълна на Covid-19 ще повлияе на работодателите, сочи изследването на Агенция по заетостта. Близо една пета от тези, които са възнамерявали да наемат персонал, изцяло ще преустановят търсенето, или това са 11 800 предприятия.

Най-силно негативно влияние върху намерението за наемане на нов персонал при нова пандемия ще се усети в секторите търговия, хотелиерство и ресторантьорство, където една трета от фирмите ще се откажат да търсят персонал. Повече от половината от тях обаче няма да се повлияят от появата на нова вълна на коронавирус, което е близо 31 000 фирми.

При въвеждане на нови ограничителни мерки за бизнеса най-засегнати ще са работниците с ниска квалификация. При такъв сценарий работодателите се очаква да се откажат от плановете си да наемат малко над 10 000 работници с такава квалификация. Близо 5000 работни места за квалифицирани специалисти със средно и висше образование също ще останат необявени при наличие на нова пандемична вълна.

Най-предпочитаната форма за държавна подкрепа за запазване на заетостта сред работодателите при Covid-19 ограничителни мерки остава "80 на 20", която получава подкрепата на над една трета от анкетираните работодатели. Следва мярката "60 на 40" - подкрепа в 14.5%. Само 3.4 на сто от работодателите, които са възнамерявали да наемат персонал, ще се откажат от това си намерение, независимо каква държавна помощ им се предлага.

Според проучването в средносрочен план, т.е. в близките 3 до 5 години, търсените специалисти с висше образование ще бъдат 173 784 души или 7.6% от наетите по трудово и служебно правоотношение в края на март 2022 г. Трите най-търсени професионални направления ще бъдат "Педагогика", "Икономика" и "Електротехника, електроника и автоматика".

През следващите 3 до 5 години българският бизнес ще се нуждае и от 208 964 специалисти със средно образование. Спрямо февруари 2021 г. търсенето е намаляло с близо 33 500 или с 13.8%. Най-необходими ще са специалистите в търговията на едро и дребно, строителството, производствените технологии - текстил, облекло, обувки и кожи, машиностроенето, металообработването и металургията и др.

София-град остава областта, където ще се очаква да бъдат наемани най-много работници и специалисти - 67 064, което е 28% от всички заявени в страната потребности.

В 12 области работодателите са заявили, че ще се нуждаят от повече кадри спрямо година по-рано. Това са областите София-град, Варна, Добрич, Софийска област, Русе и Плевен и др.

Най-слабо е търсенето в област Бургас, Пловдив, Търговище, Хасково и Ловеч.

Изследването е направено заедно с Комисиите по заетост към Областните съвети за развитие в 28-те области в страната. То е национално представително и обхваща 378 752 активни предприятия в страната - от микро с по-малко от 10 души персонал, до големи с над 250 души.

Според икономическата дейност най-голям е делът на анкетираните предприятия от сектор "Търговия, транспорт, хотелиерство и ресторантьорство" (34.3%), следват предприятията в сектор "Държавно управление, образование, хуманитарно здравеопазване" с 16.1% представителност, а на трето място е сектор "Индустрия" с 14.4%.

Проучването на потребностите от работна сила се провежда от Агенция по заетостта два пъти в годината, за да се набира и анализира актуална информация относно професиите, компетенциите, знанията и уменията на търсените от работодателите кадри и да се планират мерки за организиране на тяхната професионална подготовка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Работодателите в България не отделят достатъчно пари за квалификация на кадрите. Добре обученият персонал повишава качеството на услугите, производителността и печалбата също нарастват. Текучеството на кадри у нас означава, че ще предложат по-ниски заплати на новите си работници. Ще освобождават и назначават работници, докато се срине фирмата. Така не се гради бизнес.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.