Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Уволнението на главсека на МВР не е политическо, смята прокуратурата

Няма да има разследване по сигнала на Георги Костов срещу Герджиков и Узунов

3 коментара
Уволнението на главсека на МВР не е политическо, смята прокуратурата

Уволнението на главния секретар на МВР Георги Костов не е предизвикано от политически натиск и в случая няма извършено престъпление от представители на изпълнителната власт.

Това е заключението на Софийската градска прокуратура, с което тя отказва да образува разследване по сигналите на Костов срещу служебния премиер Огнян Герджиков и вътрешния министър Пламен Узунов.

Както е известно, той бе остранен от поста с указ на президента Румен Радев по предложение на служебния кабинет, мотивирано от Узунов с данни, че през последните години Костов се е поддал на политически натиск за смяната на петима полицейски началници, с което уронил престижа на МВР.

Уволненият главсек пък отвърна с насрещни обвинения: „Миналата сряда (15 февруари) в 9.15 часа сутринта ми бе поискана оставка от министъра на вътрешните работи. Мотивът беше, че съм загубил доверие. Естествено, проведохме разговор, съдържанието на който, като човек, познаващ нормативната база в страната и знаещ правата си, съм сезирал в писмен сигнал до прокуратурата, който съм завел и входирал на 35-ата минута след приключването (на разговора) – за оказван политически натиск да подам оставка по собствено желание. Аз такова желание нямам.“

Последва и признание от Герджиков, че е „помолил“ Костов да напусне поста си, за да не бламира вътрешния министър: „Ако нарича натиск това, да го помоля да си подаде оставката, това наистина е жесток натиск. Смятам, че беше съвършено коректно от моя страна, след като министърът на вътрешните работи е свалил доверие от него, след като има сериозни нарушения от страна на главния секретар. Аз не бих си позволил да бламирам министъра на вътрешните работи.“

Очевидно прокуратурата е на същото мнение – според нея в случая няма данни за никакво престъпление, тъй като Костов е бил отстранен от поста „в съответната изискуема от закона форма, без да обсъждаме, дали това решение е правилно или не е“.

В постановлението за отказ от образуване на разследване се посочва още, че той не е бил принуден да напусне, а е освободен, както и, че в случая не се установява поводът за освобождаването му да е политически.

„Дали изнесеното в сигналите за твърдени нарушения от страна на г-н Костов съответства на истината или не, дали тези сигнали съществуват или не, няма отношение към описаното по-горе деяние, макар че има отношение към законосъобразността на освобождаването на г-н Костов. Има отношение и относно това действително ли е налице хипотезата на чл. 36 ал. 6 т. 6 ЗМВР или извършил ли е г-н Костов действия, които накърняват престижа на министерството. Тази преценка, обаче следва да бъде направена от компетентния съд, както относно допустимост, така и относно основателност“, допълват от прокуратурата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. velko
    #3

    По данни на сръбските СМИ от 01.01.2017г. до този момент повече от 1000 емигранти нелегално са преминали територията на РБ/от Турция за Сърбия/.Никой не ги е видял и чул,навярно защото каналджиите са действали със знанието на някой висш началник.Само този факт е достатъчен за разнищване на работата на ръководството на МВР,Да не упоменавам бройките от минали години.

  2. zachariev
    #2

    Непрекъснатите смени на ръководни администратори води до нестабилност на държавното управление и недоверие към него. При спазване на принципа за назначения на професионалисти, като предварително условие, честите смени допринасят само за опити да се разложи държавното управление и да се наложат партийни интереси. Изборите и след това, новото правителство пак ли ще правят тотални смени и уволнения?

  3. Сандокан
    #1

    Ето, цацаратурата разреши този дребен, но вреден случай и правителството на Радев може да продължи да подготвя изборите с неполитически чистки в МВР, в Пирогов и където още има нужда.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.