Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Уволни чиновник, назначи войник

Кампанията за решаване на кадровата криза в армията е сбъркана

5 коментара
Уволни чиновник, назначи войник
Министерството на отбраната отново се оплака от кадровата криза в армията и в отговор заложи на силно популярното послание за вдигане на заплатите. Министърът на отбраната Николай Ненчев дори каза, че според него редниците трябва да взимат 2 500 лева заплата. Подобно говорене обаче е нечестно както към тях, така и към данъкоплатците. Освен това дори и да се стигне до някакво скромно увеличение на възнагражденията, не е сигурно, че то ще напълни опразнените поделения.
 
Бюджетът за отбрана е натегнат максимално и не може да позволи ръст на войнишките заплати, които не са и толкова ниски на фона на стартовото заплащане за учители и лекари, например.
 
Министерството на отбраната обаче има реален шанс да привлече млади хора в армията, ако предложи ясен план за кариерно развитие, насърчава войниците да завършат висше образование и да се квалифицират. 
 
Ако влизането в армията на най-ниската длъжност бъде разпознато като трамплин за по-нататъшна кариера на по-високи и квалифицирани позиции както в нея, така и в цивилния сектор, това също ще я направи желана.
 
Освен това Министерството на отбраната може да "използва" кризата, за да мотивира с нея непопулярни мерки, като намаляване на армията от чиновниците с пагони и без пагони. 
 
Каква е ситуацията?
 
В момента според официални данни около 20% от местата за войници, сержанти и офицери са незаети. Основната причина за това е, че години наред МО не обявяваше конкурси, за да пести средства. Така някои "поделения" дефакто съществуват само на хартия, а военните открито недоволстват, че с толкова малко хора трудно изпълняват поставените задачи. 
 
Тази година МО ще обяви конкурси за около 600 места. Първоначалните данни са, че няма значителен интерес към тях. 
 
Според ведомството това се дължи на ниските заплати и тежките условия на професията. 
 
Тези фактори определено имат значение, но едва ли са решаващи. Войнишката професия съвсем не е непривлекателна за младите хора, но Министерството на отбраната не я "рекламира" правилно и отблъсква хората. 
 
Сбъркана "реклама" 
 
Редниците започват със заплати от 609 лева. Младите учители не взимат повече, а начинаещите лекари започват работа с едва около стотина лева повече. 
 
Тези професии обаче изискват значително образование, което не е задължително за българския войник. 
 
Сравнението между различните професии не е удачно, защото всяка от тях има своите особености. В същото време обаче средните равнища на стартова заплата за страната са своеобразна "котва", формираща очакванията на младите хора. Оттук нататък се намесват другите фактори – перспективите на професията и възможностите за реализация, които биха донесли удовлетворение в бъдеще, включително и по-добро заплащане. 
 
Един току що завършил средно образование младеж без придобити допълнителни умения може да постъпи в армията и да взима толкова, колкото и негови връстници, които са инвестирали време, средства и усилия за висше образование в друга област. 
 
Армията ще му даде шанс за кариера и сигурност. Няма да сменя нискоквалифицирани професии, да му бавят заплатата и да се чуди дали ще има работа утре. Подобен сигурен доход съвсем не е за пренебрегване в по-малките, та дори и в големите градове.
 
Може да се помисли за инструменти, които да обвързват влизането в армията с получаването на образование.
 
Според рейтинговата система на университетите в България висшето военно образование пък дава 90% реализация по специалността и висок осигурителен доход, което е допълнителен мотив редниците да продължат образованието си.
 
Именно на това трябва да заложи Министерството на отбраната, за да привлече млади хора: 
 
"Да, парите не са много, но не са и толкова малко. Професията изисква, но и дава". 
 
Възможностите на кризата 
 
Хората в сектора обичат да казват, че Министерството на отбраната е най-реформираното от всички. Това може наистина да е така, но в действителност много малко от реформите са били истински и са постигали предварително заложените цели. 
 
Министерството на отбраната има шанс в момента да прокара някои непопулярни мерки и да ги аргументира с реалната кадрова криза, да стегне сектора и да запуши дупките, през които изтичат парите за заплати.
 
Администрацията, например, все се "реформира", но още има накъде да се оптимизира.
 
Въпреки промените през последните години, дублирането на структури и длъжности продължава да е практика. 
 
Публична тайна е, че в МО се влиза основно с връзки, а заплатите – въобще не са малки и силно контрастират на тези в поделенията. 
 
Все още не е решен проблемът с "чиновниците" и в щабовете, като той не е тайна за никой. Пълно е с безсмислени длъжности за "наши" хора, които не само, че източват средствата за отбрана, но и демотивират военните, които наистина искат да се развиват.
 
Немалко пари изтичат и за т.нар. военни пенсионери, които са трудоустроени на цивилни длъжности.
 
В крайна сметка войници за армията няма как да бъдат привлечени с популистки обещания за многохилядни заплати, които е ясно, че няма как да бъдат изпълнени. Достойнствата и привилегиите на професията и сега не са малко, въпрос на работа е да се формулират и  адресират правилно, за да няма недостиг на кадри.
анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Станиславчо
    #5
  2. tmtn
    #4

    според мен причината за да няма кандидати е липсата на далавера. в МВР един полицай от далавери си изкарва още една заплата и може да спи в работно време.

  3. teraflop
    #3

    Статията само констатира,не казва нищо ново.

  4. Apostol
    #2

    Както често се случва у нас - всеки разбира от всичко, а най-вече от това, което не разбира. Не виждам връзката между призива "уволни чиновник, назначи войник" и реалната ситуация, при която има конкурс за 600 войнишки места, значи средства за тях са осигурени, т.е. няма нужда да се уволнява набеждаваният за всичко "чиновник", който в много случаи върши много по-сложна умствена работа от редника в поделението. Не е така просто и да обещаеш на войника кариерно развитие в армията, не всеки редник може

  5. Горскио
    #1

    Добра статия, Не би било зле и министърът на отбраната да я прочете - ако не може нищо да направи, да си подаде оставката

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам