Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В "Аспарухово" ще бъдат съборени 11 опасни сгради

В Добрич бедственото положение продължава

2 коментара
В "Аспарухово" ще бъдат съборени 11 опасни сгради

В пострадалия от наводненията варненски район "Аспарухово" досега са идентифицирани 11 опасни сгради, за които тече процедура за събаряне, съобщи във вторник кметът на града Иван Портних. Той допълни, че събарянето на опасните сгради може да доведе до напрежение, но компромиси няма да бъдат правени. По думите му тези сгради са опасни както за живущите в тях, така и за съседните къщи.

Отделно обитателите на около 85 къщи ще бъдат евакуирани или повече от 250 души. След анализа на Комисията ще стане ясно колко от тези 85 къщи биха могли да представляват заплаха и трябва да бъдат разрушени. До момента са издадени 65 заповеди за евакуация и тя върви поетапно. Евакуирани са повече от 60 души. Евакуираните ще бъдат настанени в общински бази, както и в база на Икономическия университет.

Кметът каза, че общината е поискала доставка и на фургони, ако хората за евакуация станат повече.

 

Според Портних все още е притеснително високото ниво на подпочвените води, има свличания на земни маси в пострадалия район. Комисия от специалисти от "Геозащита" и БАН прави оглед на всички зони в квартала, като няколко от тях са дефинирани като опасни и това ще доведе до евакуация на още хора.

От експертите на "Геозащита" и БАН е поискано и предписание за необходимите аварийно-укрепителни дейности в свлачищните райони в "Аспарухово" и бързо проектиране на съоръжения, гарантиращи устойчивостта им. Екипите ще бъдат използвани за обследване и на други свлачищни райони на територията на общината.

Техниката за почистване на пострадалия квартал и доброволците са разпределени във всички части на района, отчете още кметът. Той допълни, че приоритетно се почистват главните
пътни артерии.

Общината има два проекта за двата отводнителни канала в "Аспарухово", които са разработени през 80-те години на миналия век, и са актуализирани последно през 2006 г., съобщи варненският кмет. Кандидатствано е за тяхното финансиране, но без резултат. Той допълни, че е възложил незабавна актуализация на тези проекти.

Кметът заяви, че за разчистването на района има нужда от още самосвали и челни товарачи. Той отново благодари на всички доброволци, както и за всички дарения, които се получават. В следващите дни ще имаме остра нужда от ботуши, маски и лопати, каза още Портних.

Общината е наела две охранителни фирми, защото полицейските сили са недостатъчни. В момента се охранява имуществото на евакуирани хора на повече от 60 адреса. Общината е осигурила и склад, който да приема имуществото на хората, до решаването на проблемите.

По думите на кмета водата в пострадалия район вече е годна за употреба. Утре е учебен ден за района.

 

Общината ще отпусне еднократно по 300 лева на пострадалите

Община Варна ще отпусне еднократна помощ от по 300 лева на пострадалите от бедствието в квартал "Аспарухово", след изготвянето на списък с пострадалите. Това решение взе във вторник Общинският съвет в града по време на извънредната си сесия, свикана заради наводнението в района.

Съветниците решиха освен това разходите за погребенията на жертвите на природната стихия да е за сметка на общинската фирма "Обреди". Отново с решение на съвета
диагностично-консултативния медицински център в квартала ще извършва до 19 юли безплатни прегледи на пострадалите.

Съветниците приеха и декларация, в която изразяват готовността си да направят лични дарения в полза на пострадалите.

Общо 149 военнослужещи от Военноморските сили и Висшето военноморско училище "Н.Й.Вапцаров" и във вторник се включиха във възстановителните дейности в квартал "Аспарухово", съобщиха от Министерството на отбраната. Седемдесетте курсанти и 79 военнослужещи от ВМС разполагат с необходимата специализирана техника и оказват помощ в разчистването на улици и къщи в квартала.

 

Здравни медиатори от няколко български градове започнаха днес обход на къщите на четирите най-пострадали улици от наводнението. Целта е да се посетят всички къщи, а на най-пострадалите да бъдат предоставени дезинфектанти и консумативи, обясни Росица
Иванова от Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси. Тя коментира, че на практика на четирите най-пострадали улици, в които преобладава ромското население, има хора, които не осъзнават реалното си състояние.

По време на обхода ще се проверява дали хората имат личен лекар и при липса на такъв медиаторите ще се обърнат за съдействие към общината на място да дойдат специалисти.

Всички медиатори са доброволци и ще останат на терен, докато има нужда от тях. В момента в групата са 12 души, като всички са от ромски произход, за да осъществяват по-лесен контакт с пострадалите. Здравните медиатори в района освен от Варна, са от Сливен,
Бургас, Шумен, Ямбол и други градове. С тях в обхода са се включили и двама епидемиолози, както и психолози от общината.

 

Добрич остава в бедствено положение

Добрич остава в бедствено положение, съобщи БТА във вторник, позовавайки се на пресцентъра на кметската управа. Помпената станция за отпадни води в северната
част на града, която беше наводнена, вече е въведена в действие. Това ще даде възможност за постепенно спадане нивото на водата в околните терени и в сградите. Оттокът на дерето на
Суха река много бавно, но видимо намалява, посочват от общината.

Според експертно становище се налага аварийно да бъде изградена т. нар. черпателна шахта, за да се ускори отводняването. Необходими са и мерки за удълбочаване и дори формиране на речното дере край село Врачанци, което е на територията на друга община, посочват от кметската управа.

В залятата северна зона на Добрич с помощта и на доброволци се почистват наносите и повредената покъщина. Електрическото захранване все още е изключено в наводнени райони. Мобилни екипи продължават да доставят пакети с храни и минерална вода на
пострадалите хора. Осигурена е храна и подслон и за всички доброволци. Кризисният център в спортна зала "Добротица" продължава да работи.

 

От тази сутрин започна дезинфекцията на всички измити от наноси територии. Предстои да бъде направена дератизация на 7170 шахти. Площите покрай коритото на реката ще бъдат обработени против комари. От общината препоръчват на гражданите да ползват бутилирана вода, а чешмяната да се преварява за битови нужди.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Майтапчия
    #2

    Бутайте, ама пак ще дойдат избори. Тогава Вас ще Ви бутнат!

  2. marij
    #1

    1. Колко от тях са законни 2. От кога са законни - от проекта или от преди избори 3. Плащани ли са данъците за последните 5 години за сгради и смет 4. Какви са плановите на общината - да ги разрушат и да направят парк в дерето, за да не се повтаря трагедията или ще се закърпват тук и там за "пред хората" От кадрите по телевизията се виждат не къщи и сгради, а стаичка тук, пристройка там, бетонна стиничка оттук, стрехичка оттам. Има ли изобщо стандартна канализация, има ли електромери, има ли достъп на линейка до жилищата ако се налага?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.