Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В борбата с наркотиците са нужни промени

5 коментара
В борбата с наркотиците са нужни промени

В навечерието на 18-тата международна конференция за СПИН, провеждаща се във Виена от 18 до 24 юли, International AIDS Society призова всички да се борят с криминализирането на употребата на незаконни наркотични вещества и поиска промяна в политиката за борба с наркотиците.

Според авторите на обръщението, сред които са директорът на Глобалния фонд за борба със СПИН Мишел Казачкин и френският лауреат на Нобелова награда Франсуаз Баре-Синуси забраната не само не може да сложи край на достъпността на наркотиците, но способства за изпадане от обществото на хората, употребяващи тези вещества, и увеличава шансовете тези хора да се заразят със СПИН. Освен това тази забрана поддържа криминален пазар с оборот от 320 милиарда долара, който се намира извън правителствения контрол и подхранва корупцията.

Ще чуе ли светът тези слова? Практически всички страни в ООН забраняват съхранението, производството и продажбата на наркотични вещества за всякакви цели, с изключение на медицинските. Тези норми бяха установени в резултат на международни споразумения, подписани и ратифицирани от около 200 държави, включително всички страни от ЕС. Тези споразумения задължават подписалите ги страни да приведат в съответствие с тях своето законодателство.

За първи път подобни документи се появяват в САЩ в началото на 20-ти век, предназначени за борба с търговията на опиум от европейските държави. Днес тяхната ефективност е крайно ниска: те не са приспособени за противодействие срещу международните престъпни организации, които плават на вълната на глобализацията, корумпират администрацията на бедните страни, бързо се адаптират към всякакви бюрократични препятствия и не уважават нито граници, нито закони. Въпреки положените за борба с наркотрафика значителни усилия, днес абсолютно нищо не застрашава пазара на наркотици.

По време на извънредната сесия на Общото събрание на ООН през 1998 г. бе приета декларация на държавните ръководители, в която те тържествено поеха задължението да направят всичко, за да изкоренят или значително да съкратят производството и потреблението на наркотици в света през следващите 10 години. Въпреки това обаче според данните от 2008 г. производството на опиум е нараснало повече от два пъти (от 4200 до 8900 тона), на кокаин – с 20% (от 800 на 1000 тона), на марихуана – с 60% (от 25 хиляди на 40 хиляди тона). Обемът на стигащите до пазара амфетамини също не е намалял.

Нито унищожаването на коката в Колумбия или на мака в Афганистан, нито огромните инвестиции за разпространяване на селскостопански култури-заместители доведоха до каквото и да било намаляване на производството на наркотици.

Същевременно, въпреки че борбата с наркотрафика напредва благодарение на развитието на сътрудничеството между държавите, въпреки увеличените обеми на конфискувани наркотици, това по никакъв начин не се отразява на тяхната достъпност. Колкото и да е парадоксално, всичко това води единствено до понижаване стойността на веществата и, съответно, до разширяване на спектъра от техни потенциални потребители. Например през 1980 година в Европа грам кокаин струваше 600 долара, през 1990 г. – 200 долара, а през 2000-та – 100 долара. При това втвърдяването на държавната политика често води до ръст на насилието, както стана в Мексико (5300 убити през 2008 г.), в Тайланд (2800 убийства през 2003 г.) или Колумбия (30 хиляди убийства годишно).

Колкото до употребата на наркотици, хероиновата зависимост е най-характерна за страни, които са разположени на пътя на разпространение на наркотика от Афганистан (там се произвежда най-много в света) към Европа: преди всичко това се отнася за Иран и Русия, където бе регистриран исторически взрив от заболяване от СПИН.

Употребата на кокаин донякъде намаля в САЩ, но за сметка на това забележимо нарасна в Бразилия и Западна Европа. Африка пък се превръща в пресечна точка на всички потоци от трафика на наркотични вещества, поради което имаме всички основания да очакваме рязък скок на употребата на наркотици там.

Споразумениета налагат на подписалите ги страни определени задължения, но единство в тяхното прилагане не съществува. Така например Франция е единствената страна в ЕС, където е забранена личната употреба на незаконни наркотични средства. Подобна намеса в частния живот не получи широка подкрепа в парламента, но правителството все пак успя през 1970 г. да прокара този закон, като накара да гласуват за него както десницата, така и левицата. Наказанието за неговото нарушаване днес е година затвор и 3750 евро глоба. То обаче може да бъде смекчено, ако обвиняемият се съгласи да се подложи на терапевтичен курс.

Новият подход

Интересно е да се отбележи, че този закон, приет след предизвикалата огромен шум в пресата смерт от предозиране на момиче в казиното Bandol, трябваше да предотврати очертаващата се катастрофа. В десетилетията след неговото приемане хероинът започна уверено да завоюва позиции на пазара и сдържащата функция на закона се оказа откровено неефективна. Той не помогна за справяне нито с хероиновата вълна от 70-те и 80-те години, нито с последвалата след нея епидемия от СПИН и хепатит С сред употребяващите наркотици.

В резултат на това разпространението на СПИН бе намалено едва с помощта на започнатата през 1987 г. политика на "съкращаване на рисковете", в рамките на която бе разрешена продажбата на спринцовки (разработена през 1995 година от Симон Вейл и вкарана в закона за здравеопазването през 2004 г.) с възможност за размяна, както и заместващата терапия с метадон или бупренофин.

Тази политика трябва да се развива и променя и по-нататък, за да се постави преграда на пътя на хепатит С. Тя косвено признава правата на употребяващите наркотици и по този начин тръгва в посока различна от закона от 1970 г., в чиито рамки отказът от тези вещества бе задължително условие за отмяна на наказанието. Отговарящите за "репресиите" чиновници трудно приеха тази политика, въпреки че бяха принудени да признаят намаляването на броя на нарушенията на обществения ред. Законът от 1970 г. се оказа също толкова неефективен и в борбата с употребата на марихуана, но това е вече друга история.

Днес спешно ни е необходим нов подход към споразуменията за намаляване на рисковете, отделно разглеждане на проблемите с марихуаната и другите вещества, разработване на програми, отчитащи икономическите аспекти на този огромен пазар. Тук не може да не се отбележи тежестта на САЩ в разработването на споразумения и тяхната решителност да ги прилагат на практика. Въпреки това толкова очакваният от всички "ефект на Обама" все още не се е проявил на международните преговори за наркотиците. Други държави пък продължават твърдо да стоят на ортодоксални позиции, като при това става дума за далеч не маловажни страни: Китай, Япония, Русия, Франция, Италия и Швеция.

През 20-ти век търговията с опиум бе спряна единствено като резултат от споразуменията, подписани на свиканите по инициатива на САЩ международни конференции в Шанхай, Хага и Женева.

Днес за всички нас е необходимо да разработим нова политика. Създаването на международни програми за борба със СПИН стана възможно единствено благодарение на коалиция от редица държави и гражданското общество. Виенската декларация звучи като призив за формиране на такъв алианс за подписване на нови споразумения и унищожаване на наркокартелите, които подкупват чиновници, ограбват и тероризират населението. 40 години след приемането на провалилия се закон от 1970 г. гражданското общество във Франция, професионалните доктори, занимаващи се с наркозависимости, политиците, учените и медиите са длъжни заедно да положат усилия, за да създадат основата на съвременно законодателство, което да защити както отделните граждани, така и обществото като цяло.

От това зависи живота на хиляди и бъдещето на демокрацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kotaraka
    #7

    http://www.youtube.com/watch?v=UCGWWhgqJX8

  2. ДИМИТЪР ШОПОВ
    #6

    И АКО СЕ ПРОДАВАТ В АПТЕКИТЕ ПРОМЛЕМЪТ ЩЕ ИЗЧЕЗНЕ.

  3. simeon
    #5

    е прав - справка СУХИЯТ РЕЖИМ! Който иска - да се трови - free country!Поздравявам г-н Шопов - същото пиша аз по всеки повод отдавна. Но кой има интерес от легализирането на наркотиците?!

  4. Kotaraka
    #3

    Защото как ще си продават патентованите синтетики иначе? Марихуаната е 100 пъти по-безвредна от Прозак и всякакви други психотропни вещества.От друга страна нещо като е нелегално, му се вдига доста цената и съответно печалбата. Погледнете материала който съм пратил. Човекът си казва в прав текст, че западът контролира производството на хероин. Къде мислите се перат парите от наркотиците които са между 600 милиарда и 1 трилион на година?

  5. Stenly
    #2

    за продажба на наркотици, проблемът не стои.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.