Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В БОРКОР носят бюра и взимат бонуси

Елеонора Николова вижда корупция само в "средния ешелон" на властта

29 коментара
В БОРКОР носят бюра и взимат бонуси

В БОРКОР са давани бонуси, защото служителите са изпълнявали по няколко длъжности едновременно, работили са в събота и неделя, включително са пренасяли бюра, заяви в сряда пред БНТ шефът на звеното Румен Миланов. Той потвърди, че е раздал допълнителни пари на хората си и обяви, че общият им размер е 40 000 лева. Премиерът Бойко Борисов знае за тези бонуси, каза Миланов.

”В БОРКОР работят 10-12 души, на които са изплатени общо 103 000 лв. през миналата година за заплати и бонуси за 40 000 лева”, разказа той. Както Mediapool вече писа, в БОРКОР са раздадени бонуси за 42 500 лева и нови 60 311 за "други възнаграждения и плащания за персонала", за които Миланов не говори. Това вдига двойно първоначалния бюджет за заплати от 103 000 лева.

Самият Миланов твърди, че бонуси не взимал. Средногодишният щат в БОРКОР за 2011 година е бил от 7 човека, за които са отишли по-голямата част от разходите за заплати и бонуси, а не 10-12 души. Веднага след публикацията на Mediapool премиерът Бойко Борисов заяви, че ако в БОРКОР са взимали бонуси, то те ще трябва да ги върнат.

Румен Миланов разказа още, че има "кандидати бол" да работят в БОРКОР, но ще бъдат назначени едва 40 души, след като има готовност за това. Той заяви, че няма видими резултати от работата на БОРКОР, защото е сложен проект и започнал от ”гола поляна”.

Експертът от германското министерство на вътрешните работи, който е консултант, също искал първо да се "изгради къщата" и след това да се пълни със съдържание.

Миланов посочи, че се гордее с този проект, защото в него имало три уникални неща: самата информационна технология, противодействието на корупцията чрез комплексно въздействие и изграждането на модерна администрация, която била чужда за практиката в България в момента.

Ситуацията с корупцията в България Румен Миланов описа с думите, че "като има ръка, която дава, винаги ще има ръка, която да взема". Неговата цел била да се плесне ръката, която давала.

Той още веднъж мотивира намерението центърът първо да се заеме с обществените поръчки. В отговор на въпрос дали ще бъде проверен хонорарът на Ахмед Доган за проекта "Цанков камък", каквото намерение беше обявил преди време, в сряда Миланов каза, че "на този етап това не е важното", по-значим е въпросът с обществените поръчки.

В същото време заместничката на Миланов Елеонора Николова се появи в ефира на ТВ7, за да препотвърди курса към гласност и прозрачност, който от БОРКОР са решили следват след над едногодишно пълно мълчание. По думите ѝ ръководството на центъра решило да подходи нетипично за българските стандарти и първо да свърши голям обем от работа и чак след това да се изявява по медиите.

Става въпрос за предоставянето на офис помещения в сградата на бившето Министерство на извънредните ситуации срещу църквата "Св. Неделя", за тяхното оборудване и за стартирането на обучение на общо 30 специалисти от различни ведомства в началото на март. Според Николова тези дейности били "делнични", но пък доста трудни и безинтересни за широката публика. Затова и от БОРКОР решили да се отчетат чак година и два месеца след създаването си.

"Когато има сигнал значи, че има консумирана корупция. Центърът ще е пред входа на корупцията. Ако има сигнал можем да го разгледаме като сюжет, който да ни послужи като информация, с която да анализираме слабите места", обясни тя в отговор на въпрос дали центърът ще се занимава с проверка на сигнали.

По думите ѝ целта на колегите ѝ е да създадат "гъста мрежа от мерки на входа на корупцията, така че много малко рибки да могат да преминат през нея". Тези, които все пак успеят да преминат, щели да бъдат посрещани от МВР, ДАНС и прокуратурата "на изхода на корупцията".

"Обикновено се сменят политическите нива – сменят се министрите, заместник-министрите, началниците на кабинети всъщност това е политическото ниво при всяко едно управление. Така или иначе средният ешелон си остава и всъщност той е този, който може да продуцира корупция, защото там се случват обществените поръчки, там се случва раздаването на пари, там се вземат практически експертните решения. Така че средният ешелон, това е таргет групата, към която мерките, които ние ще изработим, ще бъдат насочени", разясни вижданията си за корупцията в държавната власт Николова.

От думите ѝ стана ясно, че най-подкупни са шефовете на дирекции, които структурно стоят под политическите кабинети в администрацията. "Те са се окопали, те си имат сформирани нагласи. Докато се занимавах по-активно с политика, аз виждах цели екипи, които като пасажи от риби се местеха от министерство в министерство", уточни Николова сравнявайки въпросните експертни екипи директно с организирани престъпни групи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #29

    гудю С тия пари можеха да наемат сто хамалски бригади, та и индианците да заработят някой лев честно и да си нахранят циганчетата.

  2. Анонимен
    #28

    миланов е дялан камък. където го сложиш - става. беше и с палката на кат, а сега е най-големия спец по национална сигурност. боже пази българия от милиционерщината!!!!!!!!

  3. Анонимен
    #27

    До 26 А ти как мислиш? Защо милиционерчето Евтим Костадинов се е натискал да оглави комисията?

  4. Анонимен
    #26

    В комисията на Е. Костадинов по досиетата взимат ли бонуси?

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #25
  6. Анонимен
    #24

    БОРКОР е напълно излишна структура. Моля да ми покажете г-да нормативният акт който урежда организацията, структурата, функциите и задачите на това измислено звено. Как може да се бори корупцията, която по дефиницея е прикрита, завоалирана дейност, без да използваш методите на полицейското разузнаване и т.н. Чакам отговор от и аз не знам от кого - от пенсионерите от това звено, може би !?!

  7. Анонимен
    #23

    А не ни ли идва по-луксозен този БОРКОР отколкото трябва на една малка страна като България.То и аз искам да карам Кайен ама ще ми се напукат петите ако си купя.Какво ще правят онези другите служби там БОП-ове ДАНС-ове и тям подобни.Това означава,че трябва да ги пратят вкъщи щом ще имаме този неповторим и единствен проект БОРКОР,който ще ги лови още докато им мине през ума да правят далавери.Не знам все пак питам.

  8. Анонимен
    #22

    Колкото повече структури за борба с корупцията никнат, толкова по-ниско падаме в класацията на Трансперънси интернешънъл за индекса на корупцията. Спасяването на корумпираните е в ръцете на самите корумпирани (по Илф и Петров)

  9. Анонимен
    #21

    По колко часа всеки ден са носели бюра?

  10. Анонимен
    #20

    Този колега (завършил е ВИАС - ПГС) цял живот ходеше на банкетите при приемане на пътните обекти, при приемателните комисий и нищо не научи. Не ми стана ясно защо правителството на СДС го лансираше, и даже го пройзведоха генерал, после се залепи за ББ,като гербова марка (съветник), взима освен пенсия и два заплати поне- катодоцент в катедра Пътища на ВИАС и като дирестор на боркур, меже би и заплата като съветник в Мин. съвет. А се оказа че пренася бюра - значи е скъпо платен хамалин.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.