Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В Братислава: Разговори за европейска армия и отпуснати пари за българските граници

2 коментара

Европейските граждани искат по-голяма сигурност - това показват различни проучвания. Затова в изказванията на почти всички европейските лидери след срещата в Братислава присъстваха думите "сигурност" и "защита".

След Брекзит, идеята за общ европейски отбранителен съюз изглежда все по-възможна. Досега най-големият ѝ противник бе именно Великобритания.

Германия и Франция имат общ проект. Стратегия има и върховният представител на ЕС за външна политика и сигурност Федерика Могерини. И в двете концепции се говори за по-добра координация и използване на ресурсите, както и за по-добро сътрудничество между държавите.

Планове и идеи

Планът на Могерини има четири основни момента: Първият- да се използват т.нар. бойни групи - европейски части за бърза намеса при международни кризи. Втората идея е - да бъдат възлагани военни задачи на отделни държави за участие при решаване на кризи. Третото предложение е стара идея- създаване на Общ генерален щаб в Брюксел, който да координира военните и цивилните операции. И, естествено, да се отдели по-голям финансов ресурс за общата отбрана.  

Предложенията на Франция и Германия са сходни: общ европейски щаб, използване на бойните групи и по-голям финансов ресурс, но и общо военномедицинско командване, използване на данните от европейските сателити.

Страните от Вишеградската четворка поставят въпроса за сформирането на обща европейска армия. На този етап това е невъзможно, защото трябва да бъдат направени законодателни промени.

Сред останалите важни теми на разговор на неформаланата среща в Братислава бяха икономическия растеж в Общността и мерките срещу младежката безработица.

Конкретни стъпки се очакват на следваща среща на лидерите през декември.

Укрепването на общата сигурност, развитието на информационните технологии, подобряване на благосъстоянието и заетостта на младите хора ще са приоритети на ЕС след излизането на Великобритания от общността, заяви президентът на Франция Франсоа Оланд на съвместна пресконференция с германския канцлер Ангела Меркел в Братислава.

"Германия и Франция излязоха с инициативата да направим свои приоритети сигурността, която включва охраната на външните граници и контрола на миграцията, развитието на информационните технологии и осигуряването на перспективи за нашата младеж, достойно равнище на заетост”, посочи Оланд.

Френският президент уточни, че програмата за реформи ще бъде избистрена на предстоящите срещи на високо равнище през октомври и декември, а подробната програма трябва да е готова за 60-тата годишнина на ЕС, която ще бъде отбелязана през пролетта на специален форум на ЕС в Рим.

Държавите от Европейския съюз ще изработят и представят до месец март догодина план за по-нататъшното развитие на общността, съобщи на пресконференцията канцлерът на Германия Ангела Меркел.

Меркел: Европа трябва да спре нелегалната емиграция

Европа трябва да спре или поне да намали значително нелегалната имиграция, каза германският канцлер Ангела Меркел след Европейския съвет.

Споразумението с Турция бе стъпка в тази посока, но трябва да сключим споразумения с още много други държави, за да се справим с причините, поради които хората напускат родните си страни. Тя заяви още, че срещата е преминала в дух на "сътрудничество и солидарност".

Европа е в критична ситуация след референдума във Великобритания, отбеляза Меркел и допълни, че съюзът се нуждае от повече сътрудничество и солидарност - двете ценности, върху които е бил изграден.

По думите на унгарския премиер Виктор Орбан, срещата не е успяла да промени политиките на ЕС спрямо мигрантите, които той намира за "самоунищожителни и наивни", пише агенция "Ройтерс".

България получава исканите пари за охрана на границите

Едно от решенията е и България да бъде подкрепена за охрана на границите. 

България ще получи от ЕК първо 108 млн. евро, а след това – още 52 млн., за да усили защитата границите си. Това обявиха председателят на еврокомисията Жан-Клод Юнкер и премиерът Бойко Борисов след края на срещата на върха в Братислава.

Така страната ни ще получи исканите 160 млн. евро, с които да подобри охраната на границите си на фона на силния миграционен поток. Председателят на ЕК посочи, че е дискутирано изпращането на 200 офицери от "Фронтекс" и закупуването на 50 специализирани автомобила.

"България в момента е изправена пред много голямо предизвикателство. Това не трябва да се вижда само като проблем за България, трябва да се гледа на него като предизвикателство пред целия ЕС”, подчерта Юнкер.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Европа се отбранява "на парче", затова нейната територия продължава да бъде "посещавана" от хиляди мигранти всеки месец. Начина, по който се прави това, е да се следят пътищата, по които най-често влизат мигрантите. Трафикантите намират нови канали и потокът само намалява, но никога не спира. Трябва да се следи трафика от космоса със сателит. Тогава каквато и армия да има ЕС, ще стане ефективна. Сега отбранителната стратегия прилича на швейцарско сирене.

  2. ARROGANT
    #1

    Преди няколко години Борисов и Цветанов им оставаше "само да се измаже една стена" и ще ни приемат в Шенген. Тъй като все още не са ни приели, значи стената не е измазана. Ама парите ги "опукаха". Сега тия същите вече от една година ни убеждават как от граничната ограда с Турция им остават десетина метра да се довърши, но все си стои недовършена. Тия 160 млн. отново ще бъдат "опукани" или прехвърлени в джобовете на Пашата, Машата, Котараци, Котарачки и други бивши авери на охранителя.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.