Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В България се гледа на споразумение с МВФ като на политически въпрос

15 коментара
В България се гледа на споразумение с МВФ като на политически въпрос

България скоро ще се присъедини към държавите, търсещи помощ от МВФ, прогнозират водещи американски икономисти. Сигналите, които идват от предизборна България, потвърждават тази прогноза, посочва н свой анализ радио "Дойче Веле".

Управляващите в България казват, че страната няма нужда от заеми от МВФ, защото криза нямало. Бойко Борисов пък твърди, че България има нужда от помощ, защото кризата била налице. А според Иван Костов МВФ е отказал да одобри кредитна линия за България, защото правителството не приело условията на институцията. Очевидно в България опцията за заем от МВФ не е финансово-икономически, а политически въпрос.

Числата не вещаят нищо добро

От месеци насам МВФ и Световната банка поставят България в списъка на най-застрашените държави в Източна Европа. Повечето страни в този списък вече са взели многомилиардни заеми или стендбай кредити от МВФ. Ще успее ли България да избегне това, пита в анализа си "Дойче Веле".

МВФ очаква свиване на българската икономика с 3.5 процента през 2009 година и с още 1 процент през 2010. Главните фактори за това са рязкото намаляване на капиталовите потоци (от 33.5 процента от БВП през 2008 г. на 9.25 процента от БВП през 2009г.) и стопилият се обем на вноса и износа.

Износът ще намалее с 12 процента, а вносът - с 25 процента.

Външните финансови условия създават допълнителен натиск върху България, въпреки финансовите ѝ буфери. Възможното обезценяване на валутата в Латвия ще подложи на изпитание не само българския лев, но и финансовия климат в Европа като цяло, което от своя страна ще забави икономическото възстановяване, смятат водещи финансови експерти в САЩ, цитирани от германското обществено радио.

Бурята не е отминала

На фона на тази картина Мери Стокс, главен анализатор за Югоизточна Европа и Прибалтика в агенцията за икономически анализи RGE Monitor, казва: "Вероятно България ще трябва да се обърне за помощ към МВФ. Страната от дълго време има много солидни публични финанси, но в този предизборен период наблюдаваме голямо намаляване на финансовите ѝ резерви. Все по-големи са опасенията, че България ще има нужда от финансиране от МВФ".

Проблемите на икономиките в Източна Европа анализира и американското списание "Нюзуик”. Изданието прогнозира, че кризата ще потисне трайно растежа на тези икономики, раздутият им банков сектор ще се смали многократно, а уплашените чуждестранни инвеститори ще продължат и в бъдеще да отбягват региона.

"Тези икономики ще трябва да преосмислят модела си на икономическо развитие, защото пътят към лесно припечелените пари сега вече го няма", заключава "Нюзуик".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. СЪВЕЦКИ СЪВЕТНИК
    #16

    Че това да не ви е СЪВЕТСКИ ЗАЕМ.Не чухте ли,колко възторжено квичаха от ТРИЧЛЕНКАТА по повод СЪВЕТСКИЯ ЗАЕМ за АЕЦ-Белене.Бил нужен,като слънцето и въздуха за живото същество.Ето по това се различата СЪВЕТСКИЯ ЗАЕМ от заемите отпускани от МВФ.Едното е ПОЛИТИЧЕСКИ ВЪПРОС.Другото не е.В смисъл,че е въпрос единствено за РАЗМЕРА НА КОМИСИОНИТЕ.

  2. ?
    #15

    или наш Милен нещо го е перефразирал, а?

  3. минаващ
    #14

    А наясно ли е някой с условията на МВФ и защо не са били приети? Какви лесни пари бе, "Изданието прогнозира, че кризата ще потисне трайно растежа на тези икономики, раздутият им банков сектор ще се смали многократно, а уплашените чуждестранни инвеститори ще продължат и в бъдеще да отбягват региона" Вие тук да виждате наша вина някъде? Раздут банков сектор? Изт. Европа има ли свои банки? Всички са собственост на западни банки, те решават какво да отпуснат кога и колко. И искат да печелят от нас, кризата

  4. минаващ
    #13

    Дават ни еврофондове но не ни пускат да продаваме на техния пазар, изгубихме сума ти външни пазари за износ на стоки след 1990г, транзитни мерки за работниците от новите страни членки на ЕС в Общността(протекционизъм на техните пазари на труда), приемат само висококвалифицирани специалисти, или такива, каквито на тях им трябват, но за нашите фирми даже у нас ше е разрешен протекционизъм. Ми тези фирми нали имат персонал назначен, той няма ли право на протекция, особено в условията на криза? А какво

  5. MVRF
    #12

    Tiya iskat da ni go slogat i da plashame 100 godini kakto pravyat v drugi strani popadnali v lapite im,a milencho velchev im lige....za da namage kradluto e poel angagiment da lobira i to otdavna.B.B neznae kakvo daa pravi s tezi ot MVF.

  6. тъмно син
    #11

    МИ,ти си червенотиквеник!Какъв износ са забранили от България след 1989г.Отговорът е:онзи,който поглъщаше непретенциозният към качеството съветски пазар!Изнасяхме незаконно оръжие,наркотици и какво ли не още,вкл.препродавахме съветски петрол,получаван на ниски цени срещу политическото подчинение на Москва.Не се прави на много хитър,червенотиквенико,ами погледни какъв номер ни свиха руските"братя" с природният газ.Ако не беше ЕС,щяхме да продължаваме да се гърчим в прегръдката на "двойните "осовободители.Впрочем,още не ни е разминало,поради предателската на националните ни интереси политика на БСП-БКП.

  7. минаващ
    #10

    Ако критикувам някого, съм тъмночервен, тъй ли? Нямам право да мисля обективно? Ок, за пазарите. Гледай сега. Пазари имахме : !во направление- СССР, Източна Европа, 2ро-Западна Европа, имахме също външни пазари за търговия с арабските страни, с някои африкански (не става дума само за оръжие, изобщо), имахме износ включително до Япония. Става дума за - храни, консерви, текстил, оръжия, машини, кристал, месо и месни продукти, зърно и зърнени произведения, млечни произведения, масла, и мн. др. Това

  8. Съгласен
    #9

    Най-после да се появи един мислещ човек в тоя форум. Ама май няма кой да чуе и да се стресне.

  9. Грую
    #8

    АЛО, "ТЪМНОСИНИЯ" ДЕЗИНФОРМАЦИЯ ЛИ ТИ Е ОСНОВНАТА ПРОФЕСИЯ?

  10. Pete
    #7

    и неговите кратки, но задълбочени анализи. За допълнителни познания, по върпоса с робството на МВФ и Св. Банка, потърси из нет-а статиите на проф. Дж. Стиглиц, бивш шеф на Св. банка. Там, той прави своебразна "дисекция" и боравейки с научен инструментариум оборва напълно действията на тези 2 "кръвопиещи" организации. И в допълнение, нека четищята, интелигентна аудитория на "Медияпул" да се огледа, кои са хората (извън Б.Б., който поради доста ограничения си кръгозор и познания в тази област, играе

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.