Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В България вече ще могат да се строят складове за СО2

ТЕЦ-овете ще съхраняват там парниковите си газове, ако не искат да плащат за замърсяване

11 коментара

В България вече ще може да се строят подземни складове за съхранение на въглероден двуокис, в които топлоелектроцентралите да вкарват отделяните при работата им парникови газове, вместо да ги изхвърлят в атмосферата и да плащат за замърсяването на околната среда. Тази възможност се отваря, след като в сряда правителството прие проект на закон за съхранение на въглероден диоксид в земните недра

С новото законодателство се вкарват европейските изисквания и се отваря път за инвестиции от световните енергийни компании, които вече разработват технологии за улавяне и складиране под земята на въглеродните газове. Още преди години италианската “Енел“, например, искаше да строи такова съоръжение на изцяло нова електроцентрала в комплекса “Марица Изток“. Правителството на тройната коалиция обаче така и не предприе действия по обявяване на конкурс, а италианците продадоха миналата година своето участие в ТЕЦ “Марица Изток 3“ на американците “КонтурГлобъл“.

Сега вече държавата ще трябва да регламентира териториите, които може да се проучва дали са подходящи за изграждането на складове за СО2. Забрана за такива ще има във водните стълбове на морето и на самото морското дъно, но в подходящи скални образования в континенталния шелф на страната ще е позволено.

След това желаещите да търсят подходящи места за строежа на специфичния склад ще трябва да заявят интерес за проучване, да се проведе конкурс от Министерския съвет, който да се обяви и в Евросъюза, и да се изберат компаниите, които ще получат разрешителни за търсене и проучване. Те съответно ще имат право да изследват не повече от 5 хил. кв. км на сушата и до 20 хил. кв. км в континенталния шелф и в изключителната икономическа зона в Черно море.

При установяване на такива възможни места инвеститорът ще трябва да поиска разрешително и за съхранение на въглеродния двуокис, да изгради склада и преносната мрежа от тръбопроводи, по която парниковият газ ще постъпва в съоръжението за инжектиране в земните недра. За всички административни процедури кандидатите ще плащат редица такси, чийто размер тепърва ще бъде определян, предвижда проектозаконът.

Разрешителното за съхранение ще е за тридесет години и ще се издава след оценка за въздействие върху околната среда на технологията за съхранение на СО2 според местоположението ѝ.

Отделно определеният за оператор на съоръжението ще трябва да плаща годишна такса за ползваната площ, както и тарифа за съхранението на въглеродния диоксид според обема на инжектираните газове. Титулярите на разрешителни за съхранение на вредния газ ще са длъжни и да внасят ежегодна банкова гаранция в полза на министъра на икономиката, енергетиката и туризма, че ще изпълняват всички свои задължения по безопасната експлоатация на обекта. Предвидено е и финансово обезпечение за затваряне на склада за съхранение на СО2 при евентуално предсрочно излизане на инвеститора от проекта.

Складовете за въглероден двуокис обаче ще могат да връщат инвестициите в изграждането им, тъй като ТЕЦ-овете и други предприятия, които изхвърлят парникови газове, ще плащат определени такси, за да съхраняват своите парникови газове, вместо да се налага за купуват парникови квоти, за да могат да ги изхвърлят във въздуха. А след 2013 г. безплатните квоти за замърсяване на атмосферата от големите горивни инсталации ще намаляват, докато след 2020 г. ще трябва да плащат за всеки грам изпуснат СО2.

Компаниите, които ще стопанисват въглеродните складове, ще трябва да спазват строго разписани в разрешителните им изисквания за скорости и налягане при инжектирането на СО2, както и за състава на потока от приемания за съхранение въглероден диоксид. В този поток няма да е разрешено добавяне на отпадъци или други материали за обезвреждане. Все пак ще има пределни нива за случайно попаднали вещества в СО2-потока в процеса на улавяне и инжектиране на газовете, но ако се надвишат нормите, ще има санкции.

Как се спазват изискванията за експлоатация в складовете за парникови газове ще следят ековедомството и Министерството на икономиката, енергетиката и туризма чрез периодични и извънредни проверки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    Отново глупотевини на бали... Липсата на орган в държавата, който да третира проблемите на дълбочинната геология и геофизика се отразява на сигурността на нашето съществуване. Тази технология е измислена от изследователи-бизнесмени в богати държави, за да усвояват огромни бюджегни средства с добра печалба.Въглеродният двуокис е жизнено необходим на зелената растителност. Тези проекти ще изядат хляба на зеленчукопроизводителите и ще грябва да внасяме краставиците за салата от Марс! Гербер-щинизъм.

  2. Анонимен
    #10

    Да отравяш на инат
    2011.11.04 Няма коментари

    Дезинформацията за шистовия газ е опит за „заравяне на главата в пясъка“ пред явна опасност ( Петър Кърджилов, е-vestnik.bg)

    “Рисковете съществено се различават от богатството. Човек може да притежава богатство, но може само да бъде засегнат от рискове.” Ако българският премиер съзнаваше сериозността на тази теза на Улрих Бек, едва ли би се обърнал към протестиращи срещу шистовия газ в Добрич с думите: „Ако продължавате да ме дразните, ще подпишем на

  3. Анонимен
    #9

    Като се избират разни Бойковци, Цветановци и др. подобни немислещи екземпляри, ще търпим последиците от магариите им. Един як мъжага с бърза мисъл и цветист речник успя да накара българите да му сервират властта, яхна я, после се обзаведе с гладни и послушни палета в кабинета и парламента и сега цяла България му сърба попарата. А по-мислещата част от България се черви от срам. В Германия законопроектът се отхвърля, в България се приема тихо-кротко, без дебати, без съмнения, без мисъл. Ами като си избираме тези управници, ще се наложи да живеем с бомби, вкопани в земята.

  4. Batezuzi
    #8

    Това не е решение на проблема, а само отлагане. Колко дълго ще се съхраняват тези газове и какво ще правим с тях след време !?!?

  5. Анонимен
    #7

    Oshte edin nachin da se poskupi proizvodstvoto s nenuzhni "podobrenia". Koi pak shte plashta za izgrazhdaneto na takiva suoruzhenia i poskupvaneto na proizvodstvoto? Mnogo opasno e kogato listo-lizcite, na koito nikoi ne e glasuval vlast i ne e daval dumata, pochnat da opredeliat durzhavnata politika i da opredeliat kude triabva da se praviat bezpolezni "investicii". -Vazov

  6. Анонимен
    #6

    Тези технологии са в съвсем начален стадий. Мисля , че пилотна инсталация има само в Германия. Тоест нещата са в много суров вид.Под много сериозен въпрос е надеждността на подземните складове. Представете си пропуск на пластожете при земетресение.

  7. Сашо Савов
    #5

    Толкова подробно е описан проекта за закон и това, кой от какво ще печели и кой какво ще контролира/разбирай-рекетира/. Няма и дума за някакъв опит в това складиране. Искали италианците да правят такъв склад в Мариците, но защо не са направили първо в Италия да видят как работи, а след това да го предлагат у нас. А вероятно има начин по химичен път СО2 да се свързва с други вещества и да се получава безвреден продукт. Но за това се иска наука, а на някой му трябват парите сега. И тук, че идват избори, а сетне... не се знае кой ще е...

  8. Анонимен
    #4

    Защо журналята не се научат да говорят с физици. Става дума за невероятно скъпо удоволствие, което е по джоба само на богати икономики. А да отлагаме проблеми - като например гениално балираме боклук и плащаме за съхранение - за това ни бива.

  9. Анонимен
    #3

    Що за дебили ни управляват?Някой от тях знае ли технологията за изработка на бутилка за кислород,въгл. двуокис, пропан-бутан и т.н.,за да се гарантира херметичност на обема?Под какво налягане ще се съхранява този газ,как ще се контролира херметичността и какво ще стане с евентуален теч?И кой проблем решават такива складове,след като е правилно и по-евтино да се садят гори за регенирирането на въглеродния двуокис?Наистина ни управляват пълни идиоти!

  10. Хем
    #2

    До това водят мръсната политика и мръсните печалби.Обявяваме природния газ за "шистов",да се чете отровен.Природният газ изгаря без остатък!!!Планетата е обвита в пелена от отровите на петролните деривати-това обаче е полезно;въглищата изсипват киселинни дъждове-и това е полезно.Е ,ще заровим част от отровата под земята, за да я отровим и нея-и това е полезно.Чистият природен газ е верден и трябва да се забранява,защото някои го наричали `шистов`!Светът се самоубива!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.