Населението на Бургас не е достатъчно информирано за същността на инфраструктурния проект Бургас- Александруполис. Това сочи проучване на Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ), оповестено в петък - два дни преди референдума "за" или "против" петролната тръба, насрочен за неделя в Бургас.
Не всички от гражданите са наясно какво ще представлява петролопроводът. Шестдесет на сто от тях знаят, че през тръбите ще се транспортира нефт, а 30% смятат, че това ще е газ. Близо половината от интервюираните или не знаят кои са участниците в проекта, или дават грешни отговори. Едва 4 на сто от анкетираните в седемте общини са посочили какъв дял притежава България в проекта.
Телевизията е основният информационен източник за проекта, а печатните медии и радиостанциите са с трикратно по-малки дялове. Най-информирани са младите, високообразованите, заможните респонденти и жителите на община Бургас, сочи още проучването.
82% от участвалите в изследването са попадали на информация за проекта случайно – това са хора от всички социално-демографски прослойки. Едва 5% от интервюираните търсят информация за проекта целенасочено от година и повече. Това са предимно представители на групите, които привиждат икономически интереси в проекта или изразяват гражданска позиция – високообразованите, заетите в частния бизнес и жителите на община Бургас.
Повече от шестдесет на сто не знаят къде точно в Бургас ще бъде построен входящият терминал на петролопровода. Сред "знаещите" къде ще е съоръжението, най-голям е дялът на посочващите пристанище Бургас – 17%.
Незаинтересовани от проекта са 13 на сто, по-често това са най-младите и най-възрастните, нискообразованите, безработните, бедните и живеещите в селата.
Резултатите от референдума нямат юридическа стойност, но по-важно е самата инициатива – да имат гражданите правото на мнение, коментира в петък в кулоарите на парламента министърът на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов. Той отново нападна индиректно новото местно ръководство в община Бургас, заявявайки, че този, който насрочва референдума, знае много добре, че не може да промени междудържавните отношения и по тази причина е по-добре да не насрочва.
"Нашата работа ще продължи и след референдума, за да обясним на хората, че ние сме отговорно правителство", каза още Асен Гагаузов. Според него, екологичната обстановка в черноморския град и "сега не е особено добра".
Още през миналата година Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) обеща на живеещите в Бургас и в по-малките общини по трасето на нефтената тръба, че ще проведе информационна кампания. Самият Гагаузов и колегата му Румен Петков се срещна през август с представителите на миналия общински съвет, за да им разяснява ползите от бъдещата тръба. Тогава беше и публично съобщено от МРРБ, че ще се проведе информационна кампания през септември, защото август е месецът на отпуските. Такава все още не е започнала.
В средата на януари тази година, новият местен парламент и новият кмет на Бургас Димитър Николов поставиха началото на собствена информационна кампания и се опитаха със свои експерти да запознаят бургазлии с проекта. Междувременно министърът на регионалното развитие продължи да се среща с кметовете на по-малките общини, основно представители и симпатизанти на левицата.
Преди референдума - 10,11 и 12 януари спешно беше събрана група от кметове, неправителствени и еко-организации, и журналисти, които да посетят нефтено пристанище и тръбопроводи в Русия, собственост на държавната "Транснефт". Посещението беше включено в разходите за информационната кампания и според източници на Mediapool списъкът с поканените е бил готвен и пуснат по партийна линия.
Усилията на МРРБ за информиране на всички живеещи в община Бургас се изчерпаха с изпращането на заместник-министъра на регионалното развитие Калин Рогачев, от квотата на НДСВ, на 14 февруари, за да представи позицията на ведомството и правителството по проекта.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
14 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Информация за това какво ще представлява нефтопроводът и къде да се гласува вижте на http://www.bgbui.com/ Студено е, мраз, но всички бургазлии трябва да гласуваме! Басни са това, че няма значение референдумът - с поне 150 000 гласа НЕ може да се задействат много организации в Европа и света и да се спре това безумие, наречено нефтопровод по средата на затворен залив и туристическо крайбрежие.
Созопол,Приморско ,Китен ,Царево,Ахтопол ,та до Резово. И тогава ще им запука на управляващите,защото като го спрат следващите правителства това безумие ,те ще трябва да връшщат комисионните на руснаците.
и да хванат на поп Груя...уя!
..Да иде да сее лози на Карандила..
бих се смял от сърце на думите му, ако не беше за рев.но така е, докато не се образова народът политиците няма да ги е грижа
Takova e pochti cyaloto BG naselenie. Kuco, kyoravo i sakato se radva na B.B., GERB i Ataka i psuva Kostov.Iskat da zhiveyat kato amerikanci, a da marzeluvat kato afrikanci.
да живее петролопровода. вече като ходим на градския плаж (един от най-големите в страната!!) ще се състезаваме да плуваме до най-близкия буй и обратно. вижте как мислят за нас братята руснаци.
Население. Този "референдум" ще докаже това.Ще мине много време, преди живеещите в Бургас, да станат общество.
Едно екобезумие е на път да се случи.Комисари емисари обикалят навсякъде да убеждават,че всичко вече е решено и не е необходимо да се гласува.На представителите на БКП по избирателните секции от местните избори им е внушено да не участват в избирателните секции.Да ама Не.Бургазлий ще гласуват и то със НЕ.Работил съм 7 год.в танкерен флот и 29 год.в Нефтохим.И от двете позиции най отговорно мога да заявя,че през тези години се нанесоха непоправими щети на морето и околностите на Бургас.Преди 25 години …
дори се разглеждаше в идейна фаза и построяването на АТОМНА ЦЕНТРАЛА на езерото Мандра.Слава богу че не се получи защото сега щяхме и да светим като циферблат на часовници.Управляващите сега ги е страх от провеждащия се референдум,затова се стараят всячески да деорганизират Бургазлий.Предния ден зам.министъра Рогачев заяви пред цяла аудитория че все още няма твърдо решение по какъв начин ще се разтоварва нефта,а на другия ден мин.Гагаузов заявява че всичко е решено......Бургас-Александрополис може да бъде реализаран,но за това трябва да се направи разшерение на нефтопристанището,и тогава може да се предположи че след построяването на тръбата ще има работни места.Екосистемата ще бъдезапазена и с минимален риск за замърсявания.Щяло да бъде много скъпо и т.н. Удивлявам се на това комунистическо безочие,нак едно правителство защитава интиресите на една частна фирма.....Боже пази БЪЛГАРИЯ. А това правителство трябва да знае,че много скоро ще бъде изритано,защото и на марионетките се късат конците,а аз.....роден съм в Бургас, живея в Бургас и ще живея колкото бог ми разреши..,но те ще бъдат бивши а аз.........БУРГАЗЛИЯ.
Утре на референдума ще се види в Бургас има ли гражданско общество което да е сплотено от една идея за опазване на туризма в Бургаският залив.