Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В бюджет 2012: Повече пари за образование и култура за сметка на сектора за сигурност

Пактът "Евро плюс" морално остаря, преди да бъде сериозно обсъждан, смята Симеон Дянков

12 коментара
В бюджет 2012: Повече пари за образование и култура за сметка на сектора за сигурност

В бюджета за следващата година ще бъдат отпуснати повече средства за образование и култура за сметка на средствата, които ще се отделят за сектора за сигурност. Това казва вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков в интервю за в. "Сега".

Тази теза министърът не развива за първи път, но сега отново я повтаря на базата на разчетите към момента, направени за следващата финансова година. Министърът не уточнява с колко ще бъдат увеличени парите са двата сектора, както и не посочва отделни параметри на проектобюджета, защото, както бе казвал и преди, оставя този коментар за след изборите, за да не звучат обясненията и евентуалният дебат предизборно.

"Искам да намаля в номинална стойност средствата за целия сектор сигурност и остатъкът да се премести в секторите образование и култура, защото социалната сигурност става все по-важна от сигурността, свързана с подслушвания, въоръжаване, преследвания и т.н.", казва Дянков. Той подчертава, че бюджетът за догодина ще се прави консервативно, което означава, че в номинално изражение разходната част ще е същата като тази година, но вътрешно тя ще се преструктурира.

Отсега е ясно, че вижданията на финансовия министър да не се отпуснат повече средства за системата на МВР, например, ще срещнат съпротивата на другия вицепремиер и вътрешен министър Цветан Цветанов, който многократно е подчертавал, че парите за министерството са недостатъчни и с това дори аргументира и събираните в системата дарения, размерът на които предизвика остра обществена реакция.

"Ние не говорим само за МВР и отбрана, а за всички останали служби като ДАНС, които гълтат голям бюджет. Бюджетът на ДАНС например е по-голям от бюджета за култура - не само тази, но и в предходни години, дори е бил двоен, така че това съотношение трябва да се промени", обяснява още министърът.

Дянков не отрича, че процесът на свиване на разходите за сектора по сигурността може да тече в две насоки - намаляване на средствата като процент от БВП и запазване на разходите на равнището от тази година, които при увеличен БВП ще намаляват като дял.

"Това е процес, който донякъде е започнал, защото миналата година се запазиха нивата в МВР, а в отбраната спаднаха дори номинално. Аз искам да стигнем до средното за Европа. Ние в момента харчим за сигурност 5.0-5.5% (от БВП – бел. ред.), а Европа за всички служби харчи около 2.5%", обяснява Дянков.

"Според мен това е изпълнимо, като всяка година се постига разбирателство, че освободените пари отиват за социална сигурност. Ако някой иска по-добри възнаграждения в сектор сигурност и отбрана, в него просто трябва да работят по-малко хора и да работят по-добре", смята министърът.

По въпроса за увеличаване на пенсиите от следващата година министър Дянков е отново сдържан. След като му се припомня, че в тригодишната бюджетна прогноза не е предвидено увеличаване на пенсиите през следващата година, който обяснява:

"Ако нямахме пример от тази година, можеше да се твърди, че обещанието за увеличаване на пенсии е празно говорене. Но това, че тази година от 1 септември увеличихме и минималната работна заплата, и вдовишките добавки към пенсиите, без това да е заложено в бюджета, показва, че ако бюджетът върви, има такива възможности. Тази година бюджетът се изпълнява по-добре от предвиденото. До края на август имаме дефицит от 1%, при положение че за цялата година е заложен недостиг от 2.5%. Септември също се очертава добър месец. За следващата година смятаме да действаме по същия начин и затова увеличението няма как да стане факт от януари. Анализът кои пенсии и с колко ще могат да се увеличат, ще се прави на база общ финансов ресурс", казва той.

Симеон Дянков коригира надолу и очакванията си за макроикономическите показатели в края на тази година и за следващата. Като виновник за по-лошите числа той сочи конюнктурата в целия ЕС.

"За тази година дефицитът трябва да е до 2.5% от БВП (както е заложена в бюджета – бел. ред.), а за следващата година сме планирали 1.5%, макар че икономиката и тази година, и следващата ще има малък ръст, което помага за дефицита", обяснява министърът. "Все пак, ако икономическият ръст следващата година не е над 4.5%, каквито бяха прогнозите до лятото, а заради забавянето в Европа е 3% и дори малко под 3% - натам се очертават последните анализи, няма да има възможности за повишаване на разходите в някои от секторите", казва още той.

Дянков припомня, че последната официална прогноза за растежа за 2012 г. е била 4.1%, и е изготвена през март т. г. "На 15 октомври ще дадем нова, която официално влиза в проектозакона за бюджета", казва той.

"Трябва да видим как ще завършим годината, за да говорим за точни числа. Тази година официално очаквахме 3.6% ръст на икономиката, но той няма как да се достигне на фона на процесите в Европа. Първото тримесечие вървеше към тази прогноза, второто е по-слабо, третото очаквам да е по-силно, защото традиционно е силно тримесечие, и четвъртото ще зависи много от това дали ще има някакво смислено решение за Гърция, което засега го няма. Така че ще сме под 3.6% за тази година и базата за следващата година ще е по-ниска", обясни той

За пакта "Евро плюс", евентуалните задължения на България по който предизвика полемика у нас, Дянков смята, че той вече не е актуален, преди да е почнал сериозно да се обсъжда.

"За мен "Евро плюс" беше една сравнително добра идея през пролетта като решение за Гърция и някои от другите държави, които имаха проблем. Междувременно обаче се случиха много неща, особено през лятото, които изискват други решения. Така че "Евро плюс" е на етап, който е морално остарял, преди дори да е започнало сериозно да се говори за него".

"Факт е, че от март-април досега по него няма никакво движение. Междувременно положението в Гърция стана много по-тежко, отколкото се очакваше, положението в Италия, Испания, Португалия, Ирландия, Франция, Белгия стана по-тежко и големите политици тръгнаха да търсят други решения. Те са донякъде алтернатива на "Евро плюс", най-вече декларацията на Ангела Меркел и Никола Саркози от 21 юли. Тя даде доста по-различна визия, която се доближава и до нашата. На 21 юли те казаха - искаме всяка държава в националното си законодателство да разпише поне маахстритските критерии - един вид нашият пакт за финансова стабилност", продължава разсъжденията си финансовият министър.

"Ако това се направи, то обезсмисля пакта "Евро плюс", който дава други фискални и данъчни параметри за общоевропейска политика. Хубавото е, че Германия вече взе такова решения, Финландия и Швеция вървят натам, Италия и Испания приеха такива решения. Аз виждам като много по-вероятно да има еволюция в мненията и вместо пакта "Евро плюс" да се стигне до нещо друго, което на първо място задължава на национално ниво. По този начин имаш естествен страж в самата държава - парламента, който да следва параметрите", завършва Дянков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #12

    Браво добро предложение е това дано го изпълнят

  2. Анонимен
    #11

    Трябва наистина да се дава повече за образование, радвам се, че от ГЕРБ са установили това нещо!

  3. Анонимен
    #10

    Правилно решение, добри перспективи!

  4. Анонимен
    #9

    Това е една много хубава идея, а и не мисля, че това ще повлияе отрицателно на МВР.

  5. Анонимен
    #8

    харчат 5% за сигурност и 0.25% за наука - научно обоснованият извод е, че това е отявлено полицейска държава

  6. Анонимен
    #7

    Тоя човек на американците и на Световната банка не знае ли, че бюджетът се приема от Парламента, та плямпа какво той давал на ведомствата и прочее. Защо не си затвори устата с пискливото гласче и да си ходи там, откъдето дойде - от небитието.

  7. Анонимен
    #6

    Я ЗЕ ДА ПИТАМ КО СТАНА С БИНДЗИНЯ.

  8. Анонимен
    #5

    Симеоне, имах един шеф дето казваше: "За да стане един човек министър, трябва поне една будка 2 х 2 да е управлявал!" Това важи с пълна сила за теб - пролича си едно - един гол мерак само не стига........и нищо не става само с него....

  9. Анонимен
    #4

    Дянков, що за политик си щом визията ти не издържа и три месеца. Ти наистина ли си бил на работа в Световната банка или само си карал стаж там? Говораят се разни неща за прословутото ти участие в доклада за оценка на бизнесите, включително и че са те отстранили от работа заради грешни оценки.

  10. Анонимен
    #3

    Така че "Евро плюс" е на етап, който е морално остарял, преди дори да е започнало сериозно да се говори за него". Така че откъдето жената, оттам и родата на неандерталеца Дянков. Щото еврейските кредитори на скапаната държава южно от нас се очертава да пият по една студена ... вода от Германия и вече това не е актуално за роднините дянкова по сватовска линия и спонсори на партия ГРОБ. Шутовете са си шутове, но не и финансови министри бе Боко, мутраген такъв.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.