Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В часа на класа ще се учи що е то електронно управление

2 коментара
В часа на класа ще се учи що е то електронно управление

В темите, които се разискват по време на часовете на класа в училище, се включва и тази за електронното управление. Целта е учениците да са запознати с принципите на работа на е-управлението и да могат да го използват.

Въвеждането на допълнителната тема е разписано в проект за промяна на наредбата, която касае гражданското, здравното и екологичното образование, което децата би трябвало да получават в часа на класа. Според наредбата, която в момента е в процес на обществено обсъждане, за запознаване с е-управлението и за медийна грамотност са предвидени минимум 10 часа по време на цялото средно образование.

Медийната грамотност и в момента е сред темите, които би трябвало да се разискват в часа на класа. Сред новите проблеми, с които трябва да се запознават децата, са явления като корупция, дискриминация и неравноправие.

Министерството на образованието предлага промени и в друга своя наредба, с която смекчава правилата за прием на деца в І клас. Както просветният министър Красимир Вълчев вече анонсира, целта е братя и сестри по-лесно да влизат в едно и също училище. За предстоящата учебна година първокласниците се приемаха според адреса си, а целта беше да влязат в най-близкото училище.

Това обаче доведе до много случаи, в които родители трябваше да запишат по-малките си деца в училище, различно от това, в което е по-голямото им дете. Това се получаваше, когато по-малкото дете е разпределено в друго училище заради адреса си.

Сега министерството предлага първокласниците да се приемат с предимство в училища, в които учат братята или сестрите им, стига те да не са по-големи от 12 години.

Въвежда се и възможност за намаляване на приема в І клас от страна на съответното регионално управление по образованието. Според предложените текстове директорите на училища, в които има повече места, отколкото деца с адрес в района, трябва да информира съответния директор на регионално управление за възможността за целодневна организация на обучението. Това става след консултация с финансиращия училището орган - в повечето случаи това е общината.

Информацията, която директорът дава, трябва да съдържа данни за материалната база и за това дали училището може да обучава децата по цял ден, а задължителните часове да са само сутрин. На базата на тази информация директорът на регионалното управление трябва да даде становище за предвидената бройка за прием на първокласници. Възможно е и да я намали, за да се осигури възможност за обучение на една смяна или за целодневна заетост.

Освен училищата трябва да си поставят и срок кога могат да въведат обучението само на една смяна. По план това трябваше да стане от учебната 2020 - 2021 г., но образователният министър обеща отсрочка, тъй като са нужни големи инвестиции в разширение на съществуващи и построяването на нови сгради.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо ми Петър
    #2

    А дано като се дипломират днешните първокласници да има истинско електронно управление в нещастната ни Родина. Защото, както върви от 2000 г. (от времето на Малкия Мук) та до ден днешен само се говори и краде. И то на едро.

  2. анита хегерланд
    #1

    Министерството да отдели служители, които да прочетат какво пише в Интернет по темата. Например "Проблеми в 1 клас", "Къде да учат първокласниците?", проблемите на майките в "БГ-Мама", което ще е отправна точка за нов вид решения.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.