Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В една трета от страната градове и села са на режим на водата

След наводненията през пролетта, сега хиляди останаха на сухо при рекордните горещини

7 коментара
В една трета от страната градове и села са на режим на водата

След като през април и май изпускахме язовири, за да не прелеят и да не се повтори трагедия като в село Бисер, сега при рекордните жеги чешмите на хиляди хора останаха на сухо. В 12 области на страната има въведен режим на ползването на вода заради жегите, аварии по мрежата или завишено съдържание на опасни метали. За някои села единственият достъп до вода е доставянето ѝ с магарета. Това показват данните на министерствата на регионалното развитие и на околната среда, както и на местните ВиК-та.

 

Приблизителни данни колко хора са засегнати от водния режим не можаха да посочат от Министерството на регионалното развитие, което е принципал на 29 от общо 52 ВиК дружества.

 

Режим на водата има в градове и села на областите Велико Търново, Враца, Добрич, Ловеч, Монтана, Пловдив, Разград, София-област, Перник, Търговище, Кюстендил и Габрово. Засегнати са 21 общини. В 40 села и високи зони на някои градове има нарушено водоподаване, се казва в отговора на Министерството на регионалното развитие.

 

Причината е в намаленият дебит на водоизточниците заради високите температури. Само в някои случаи нарушеното водоподаване е заради аварии, свързани с остарялата водопроводна мрежа.

 

В София, Варна, Пловдив и Плевен също отделни квартали остават без вода, но причината е авария или планиран ремонт на водопроводната мрежа, съобщиха от местните ВиК оператори.

 

В четири села в Неделино карат вода с магарета

 

В община Неделино около 3000 души са на воден режим, съобщи кметът Стоян Беширов. Чешмите са пресъхнали в общинския център и няколко села. В селата Козарка, Крайна, Раевица и Учурма се кара вода само с магарета, защото друг транспорт не може да стигне, каза кметът Беширов. Той се притеснява, че може да тръгнат епидемии, защото канализацията на града се излива в реката в центъра на Неделино.

 

Проблемът с водата в Неделино е от 30 години. В момента с наетите по програма “Човешки ресурси” към общината ударно се копаят канали, които да свържат захранването от местни водоизточници към два водоема с капацитет общо 720 кубика вода, построени преди 10 години, които обаче стоят неизползваеми. До десетина дни се надяваме да бъдат пуснати, но и с тях проблема с водата няма да се реши, смята кметът.

 

“Нужни са средства за още водоеми и подмяна на водопровода, но общината е с блокирани банкови сметки от 8 месеца и не можем да дадем и лев”, обясни Беширов. Общината чака от Министерството на околната среда одобрение на проект за подмяна на водопровода и за пречиствателна станция.

 

В Плевенско вече си ходят на гости на баня

 

Няколко хиляди жители на 10 малки и по-големи селища в Плевенска област са на воден режим от седмици. От безводието най-много страдат живеещите по високите места.

Горна Митрополия, Славяново, Буковлък, Обнова и Трънчовица са без вода от началото на месеца. В други седем селища - Въбел, Муселиево, Евлогиево, Тръстеник, Долна Митрополия, Стежерово и Петокладенци има проблеми с подаването на водата, съобщиха от ВиК Плевен.

 

През тази седмица се очаква още селища в областта да въведат режим на водоподаването. В областния град спирането на водата се дължи само на аварии в мрежата или при планова подмяна на водопроводи и кранове.

 

Най-зле са 450 жители на село Стежерово, което е разделено на три района като във всеки от тях има вода за по едно денонощие, а в следващите 48 часа няма. С мрачен хумор хората в селото се шегуват, че вече си ходят на гости с... баня. “Привилегировани” са стотина жители на селото, които имат късмета да се захранват от друг водоизточник и при тях чешмите не пресъхват.

 

От две десетилетия хората в Обнова страдат от лятно безводие. Режимът сега е - денем има, нощем няма вода. След като писал до всички възможни инстанции, но не намерил подкрепа сега кметът на селото Детелин Николов е в преговори с частен холдинг да захрани селото с вода от бункерна станция, която е частна собственост.

 

От години на воден режим през лятото са и 5000 жители на град Славяново. Градът се захранва от две помпени станции. Разделен е на две зони и водата в тях се пуска през 12 часа. Хората са принудени да стоят до късно нощем с туби пред чешмите, за да ги напълнят за другия ден. Жените пък ходят у съседи, за да изперат дрехите и бельото на фамилиите си.

 

"Ако не си платим данъците, държавата ще ни прати съдия изпълнител, за да си прибере дължимото. А ние как да осъдим същата тая държава за това, че не ни осигурява нормални условия за живот?", питат потърпевшите.

 

В Ловешко вода през ден

 

Четири села в Ловешка област са с режим на водата. В Торос, Пещерна, Дъбен и Дренов чешмите текат понеделник, сряда и петък от 7 до 17 часа. Режимът ще продължи до възстановяването на дебита на водоизточниците.

 

Заради трайното засушаване и увеличеното потребление на вода може да има режим и в други населени места в областта, които ползват малки водоизточници, предупреждават от местното ВиК. Засега няма опасност Ловеч да остане без вода.

 

В Пловдивско – шест села на режим

 

В Пловдивско шест села са на воден режим. Това са Червен, Конуш, Тополово, Искра, Избегли и Буково. За тях това вече се е превърнало в традиция през последните години. Причината е, че те се снабдяват от карстови извори, чийто дебит значително намалява през лятото, обясниха от ВиК Пловдив.

 

В отделни райони на Пловдив чешмите също пресъхват, но заради планова подмяната на стари помпени агрегати и хидрофорни уредби. Целта е да се подобри налягането на водоподаването на домакинствата в града, особено в по-високите етажи.

 

В Дупнишко и Габровско засега само по едно село без вода

 

От две седмици без вода е дупнишкото село Крайни дол, а в Габровско от днес с режим на водата е горната зона на село Кози рог.

 

Около 50 жителите на Крайни дол имат вода по три часа сутрин и вечер. Местните обаче са недоволни от режима, защото досега не са оставали без вода през лятото.

 

Поради драстичното засушаване и намален дебит на водоизточниците от 10 часа на 16 юли ВиК - Габрово въведе режим на водоподаването в горната зона на село Кози рог. Водата ще спира в 10 часа и ще бъде пускана на следващия ден в 10 часа за 24 часа.

 

Кметът на Брезник обикаля селата с призив за пестене, иначе - режим

 

Заплаха от воден режим дебне и Брезник и селата около града. Миналата седмица кметът на Брезник Васил Узунов обиколи селата Гигници, Бегуновци и Ребро за да призове хората да пестят вода.

 

“Ще обиколя навсякъде. Кметските наместници трябва да организират събрания и аз лично ще се срещна с хората. Удивен съм от факта, че сме станали егоисти. Хората, които живеят в ниските части на селата, поливат градините си без да се интересуват, че във високото съседите им остават без вода“, обясни Узунов.

 

Той е издал забрана за ползването на питейната вода за поливане, миене на коли, пълнене на басейни и други. Управникът разпореди кметовете и кметските наместници да предприемат незабавно разяснителна кампания сред населението. Нарушителите ще бъдат предупреждавани писмено, след което при повторно нарушение ще се съставят актове.

 

В Хасковско пък са с отровна вода

 

Десетки села в Хасковска област и в град Симеоновград пък не могат да ползват водата за пиене от чешмите заради завишеното съдържание на манган в нея. Последният пример е от хасковското село Николово, където водата беше забранена за пиене и готвене в петък. Манганът е 2000 микрограма на литър при норма от 50. Още миналата година подобна забрана беше въведена и в Брягово и още няколко села, които ползват вода от същия водоизточник.

 

От Регионалната здравна инспекция коментираха, че според препоръка на Световната здравна организация през целия си живот човек може да приема вода със съдържание от 500 микрограма манган. Освен това, ако то е над 100 микрограма, водата става мътна и хората така или иначе не я пият.

 

От две седмици с режим на водата пък са жителите на селата Йерусалимово и Георги Добрево край Любимец заради авария в помпената станция. Едната помпа е изгоряла, а с другата се подава вода един ден за едното село и един ден за другото, обясниха от ВиК - Хасково. Според местното ВиК проблемът всеки момент трябва да бъде решен с монтирането на нова помпа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. mnogo grozen
    #7

    След като преживяхме една ужасна зима и се чудеха къде ще отиде толкова много вода след снега... ето до какво доживяхме. Безумието е пълно. В тази страни липсва планиране

  2. Rumen Nikolov
    #6

    Не се притеснявайте, българи. Скоро след безумното решение на правителството да се откаже от проект като АЕЦ ''Белене'', не само режим на водата ще има, но и режим на тока, а като се излезе от този режим ще плащаме поне 130% по-скъп ток, отколкото сега. Благодаря ГЕРБ!

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5
  4. Анонимен
    #4

    Ми така ще е.България в момента се управлява от некадърници.

  5. Анонимен
    #3

    кажете го "скоро в тези градове няма да става за живеене"

  6. Анонимен
    #2

    В България винаги е имало селища на режим през лятото. Историята ни не почва с Герб ,както мисли №1. Би било хубаво да е прав , избираме други и забравяме за режима на водата. Колкото до източените опасни микроязовири, то от тях не е ползвана вода за пиене, така че нямат отношение по въпроса за режима.

  7. Анонимен
    #1

    Герберска оправия, то по-кадърна оправа накъде СМЯХ и СРАМ

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.